Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

AİLE İÇİ ŞİDDET. Aile içi şiddet bir kişinin eşine, çocuklarına, anne babasına, kardeşlerine veya yakın akrabalarına yönelik uyguladığı her türlü saldırgan.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "AİLE İÇİ ŞİDDET. Aile içi şiddet bir kişinin eşine, çocuklarına, anne babasına, kardeşlerine veya yakın akrabalarına yönelik uyguladığı her türlü saldırgan."— Sunum transkripti:

1 AİLE İÇİ ŞİDDET

2 Aile içi şiddet bir kişinin eşine, çocuklarına, anne babasına, kardeşlerine veya yakın akrabalarına yönelik uyguladığı her türlü saldırgan davranıştır. Aile içi şiddet bir kişinin eşine, çocuklarına, anne babasına, kardeşlerine veya yakın akrabalarına yönelik uyguladığı her türlü saldırgan davranıştır.

3 Biyolojik Nedenler Biyolojik Nedenler Psikolojik Nedenler Psikolojik Nedenler Sosyal Nedenler Sosyal Nedenler Aile İçi Şiddetin Nedenleri

4 Biyolojik Nedenler Erkeklik hormonlarının etkisi, şizofreni, paranoid şizofreni gibi bazı akıl hastalıkları ile anti sosyal kişilik bozukluğu gibi bazı ruhsal bozukluklar sayılabilir. Erkeklik hormonlarının etkisi, şizofreni, paranoid şizofreni gibi bazı akıl hastalıkları ile anti sosyal kişilik bozukluğu gibi bazı ruhsal bozukluklar sayılabilir.

5 Gerçekte var olmayan şeyleri görme, gerçeklikten uzaklaşma, kıskançlık ve zarar görme paranoyalarıyla seyreden şizofreni hastalığı da şiddete sebep olabilmektedir. Gerçekte var olmayan şeyleri görme, gerçeklikten uzaklaşma, kıskançlık ve zarar görme paranoyalarıyla seyreden şizofreni hastalığı da şiddete sebep olabilmektedir. Öfke kontrolünün de bozulduğu depresyon sık bir aile içi şiddet sebebidir. Öfke kontrolünün de bozulduğu depresyon sık bir aile içi şiddet sebebidir. Şizofreni ve depresyon tedavi edildiği taktirde şiddet davranışı büyük oranda geçmektedir. Şizofreni ve depresyon tedavi edildiği taktirde şiddet davranışı büyük oranda geçmektedir. Ancak anti sosyal kişiliklerde aynı başarı söz konusu değildir. Ancak anti sosyal kişiliklerde aynı başarı söz konusu değildir.

6

7 Psikolojik Nedenler Erkek sözünü geçirmek, kadını baskılamak, eksikliklerini örtmek, iktidarını kabul ettirmek için şiddeti kullanmaya başlar. Erkek sözünü geçirmek, kadını baskılamak, eksikliklerini örtmek, iktidarını kabul ettirmek için şiddeti kullanmaya başlar. Şiddeti kullandığı an bir erkeğin en zayıf olduğu andır. Şiddeti kullandığı an bir erkeğin en zayıf olduğu andır. Diğer bir tabirle zayıf kişilikli ve yetersiz erkekler şiddete başvurur. Diğer bir tabirle zayıf kişilikli ve yetersiz erkekler şiddete başvurur.

8

9 Sosyal Nedenler Çocukluk ve gençlik dönemlerinde, aile içi şiddetin uygulandığı bir ortamda yetişenlerin, şiddet gösterme eğilimine sahip oldukları görülmüştür. Çocukluk ve gençlik dönemlerinde, aile içi şiddetin uygulandığı bir ortamda yetişenlerin, şiddet gösterme eğilimine sahip oldukları görülmüştür. Ayrıca şiddetin, toplum tarafından paylaşılan bir değer yargısı olarak kabul edilmesi ve kuşaktan kuşağa aktarılması da sosyal bir neden olarak kabul edilmektedir. Ayrıca şiddetin, toplum tarafından paylaşılan bir değer yargısı olarak kabul edilmesi ve kuşaktan kuşağa aktarılması da sosyal bir neden olarak kabul edilmektedir. Toplumların sahip oldukları iletişim becerilerinin yetersizliği, duygu ve düşüncelerin kışkırtıcı biçimlerde ifade edilmesi alışkanlığı, bilinçsizce yapılan suçlamalar, hatalı namus ve ahlak anlayışları da şiddetin sosyal nedenleri arasında sayılabilir. Toplumların sahip oldukları iletişim becerilerinin yetersizliği, duygu ve düşüncelerin kışkırtıcı biçimlerde ifade edilmesi alışkanlığı, bilinçsizce yapılan suçlamalar, hatalı namus ve ahlak anlayışları da şiddetin sosyal nedenleri arasında sayılabilir.

10

11 Yoksulluk, hayat karşısında şanssız olmak, beklentilerin ve kazanılmış niteliklerin yoksunluğu gibi sosyo-ekonomik baskı unsurları da şiddet sebeplerindendir. Yoksulluk, hayat karşısında şanssız olmak, beklentilerin ve kazanılmış niteliklerin yoksunluğu gibi sosyo-ekonomik baskı unsurları da şiddet sebeplerindendir. Alkol ve madde bağımlılığı olan kişiler de gerek bu sosyal faktörlerin gerekse kullandıkları bağımlılık yaratan maddelerin etkisiyle şiddet uygulamaya yatkın hale gelirler. Alkol ve madde bağımlılığı olan kişiler de gerek bu sosyal faktörlerin gerekse kullandıkları bağımlılık yaratan maddelerin etkisiyle şiddet uygulamaya yatkın hale gelirler.

12

13 Aile İçi Şiddetin Etkileri Aile içi şiddet genellikle uzun zaman sürer ve ilgililerin bu bağlamda yardım istemeleri zordur. Aile içi şiddet genellikle uzun zaman sürer ve ilgililerin bu bağlamda yardım istemeleri zordur. Birçok mağdurlar bu durumdan utanmakta ve daha fazla şiddet olmasından korkmaktadırlar. Birçok mağdurlar bu durumdan utanmakta ve daha fazla şiddet olmasından korkmaktadırlar. Şiddeti durdurmak için verilen sözler genelde tutulmamaktadır. Şiddeti durdurmak için verilen sözler genelde tutulmamaktadır. Aile içi şiddetin ilgililer üzerinde çeşitli ve ciddi sonuçlara sebebiyet vermektedir ve sağlığa ve zihinsel gelişime zarar vermektedir. Aile içi şiddetin ilgililer üzerinde çeşitli ve ciddi sonuçlara sebebiyet vermektedir ve sağlığa ve zihinsel gelişime zarar vermektedir.

14 Çocuğa Yönelik Şiddet

15 Çocuğa yönelik şiddet, dünyada ve Türkiye’de toplumun bir çok kesiminde yoğun olarak yaşanmaktadır. Bu durum çocukların ruhsal, fiziksel, ve sosyal gelişimini yaralamaktadır. Onarılması çok güç, kalıcı ve olumsuz etkiler bırakmaktadır. Çocukların şiddete uğradığı toplumlar, bu durumdan ekonomik, sosyal ve kültürel olarak olumsuz etkilenmektedirler. Çocuğa yönelik şiddet, dünyada ve Türkiye’de toplumun bir çok kesiminde yoğun olarak yaşanmaktadır. Bu durum çocukların ruhsal, fiziksel, ve sosyal gelişimini yaralamaktadır. Onarılması çok güç, kalıcı ve olumsuz etkiler bırakmaktadır. Çocukların şiddete uğradığı toplumlar, bu durumdan ekonomik, sosyal ve kültürel olarak olumsuz etkilenmektedirler.

16

17 Aile İçi Şiddetin Çocuklar Üzerindeki Sonuçları Şiddet ortamında büyüyen çocuklar, kendilerine bakıp özen gösteren kişilere, yani annelerine, kardeşlerine duygusal olarak bağlanmakta zorluk yaşayabilirler. Şiddet ortamında büyüyen çocuklar, kendilerine bakıp özen gösteren kişilere, yani annelerine, kardeşlerine duygusal olarak bağlanmakta zorluk yaşayabilirler. Okul öncesi çocuklarda gelişim süreci tersine işleyebilir, çocuklar kabus görebilir ya da uyuma güçlüğü çekebilirler. Okul öncesi çocuklarda gelişim süreci tersine işleyebilir, çocuklar kabus görebilir ya da uyuma güçlüğü çekebilirler.

18 Okul çağındaki çocuklar ise depresyon, kaygı, korku gibi farklı psikolojik problemler yaşayabilirler, akranlarına karşı şiddet gibi sorunlu davranışlar gösterebilirler. Okul çağındaki çocuklar ise depresyon, kaygı, korku gibi farklı psikolojik problemler yaşayabilirler, akranlarına karşı şiddet gibi sorunlu davranışlar gösterebilirler. Şiddet görerek büyüyen çocuklar, ileriki yaşamlarında problemli ilişkiler yaşama riskiyle karşı karşıyadır. Şiddet görerek büyüyen çocuklar, ileriki yaşamlarında problemli ilişkiler yaşama riskiyle karşı karşıyadır. Onların gelecekte kuracakları ilişkilerde şiddetin ve istismarın yaşanma olasılığı, akranlarına oranla daha fazladır. Onların gelecekte kuracakları ilişkilerde şiddetin ve istismarın yaşanma olasılığı, akranlarına oranla daha fazladır.

19 Kadına Yönelik Şiddet

20 Erkeğe yönelik şiddet genellikle evin dışından gelirken, kadınlar daha çok aile bireylerinin ya da eşlerinin uyguladığı şiddete maruz kalırlar. Yani kadınlar çoğunlukla kendilerini istismar edenlere duygusal ve ekonomik olarak bağımlıdırlar. Erkeğe yönelik şiddet genellikle evin dışından gelirken, kadınlar daha çok aile bireylerinin ya da eşlerinin uyguladığı şiddete maruz kalırlar. Yani kadınlar çoğunlukla kendilerini istismar edenlere duygusal ve ekonomik olarak bağımlıdırlar.

21 Kadına Yönelik Şiddet Çeşitleri Fiziksel şiddet: Tokat, tekme ve yumruk atmak, sarsmak, hırpalamak, herhangi bir cisim atmak, kesici ve delici aletler ya da ateşli silahlarla yaralamak, işkence yapmak, sağlıksız koşullarda yaşamaya zorlamak, sağlık hizmetlerinden yararlanmayı engellemek ve öldürmek gibi eylemler fiziksel şiddet tanımına dahildir. Fiziksel şiddet: Tokat, tekme ve yumruk atmak, sarsmak, hırpalamak, herhangi bir cisim atmak, kesici ve delici aletler ya da ateşli silahlarla yaralamak, işkence yapmak, sağlıksız koşullarda yaşamaya zorlamak, sağlık hizmetlerinden yararlanmayı engellemek ve öldürmek gibi eylemler fiziksel şiddet tanımına dahildir.

22

23 Psikolojik (duygusal) şiddet: Kişinin bedeninden çok ruh sağlığını hedef alan şiddet türü psikolojik şiddettir. Psikolojik şiddetin etkileri çoğunlukla gözle görülür olmadığı için hafife alınır, ama bu tür şiddet kişide ağır yaralar açabilir. Psikolojik şiddet görenlerde sürekli korku içinde yaşamak, kendini değersiz hissetmek, depresyon, intihar eğilimi, bağımlılık, utanç ve suçluluk duygusu, uyku ve beslenme bozuklukları, sosyal ilişkilerin bozulması gibi duygusal/psikolojik rahatsızlıklar görülebilir. Psikolojik (duygusal) şiddet: Kişinin bedeninden çok ruh sağlığını hedef alan şiddet türü psikolojik şiddettir. Psikolojik şiddetin etkileri çoğunlukla gözle görülür olmadığı için hafife alınır, ama bu tür şiddet kişide ağır yaralar açabilir. Psikolojik şiddet görenlerde sürekli korku içinde yaşamak, kendini değersiz hissetmek, depresyon, intihar eğilimi, bağımlılık, utanç ve suçluluk duygusu, uyku ve beslenme bozuklukları, sosyal ilişkilerin bozulması gibi duygusal/psikolojik rahatsızlıklar görülebilir.

24

25 Ekonomik şiddet: Ekonomik kaynakların ve paranın düzenli bir şekilde kadın üzerinde bir yaptırım, tehdit ve kontrol aracı olarak kullanılmasıdır. Koşullar elverdiği halde evin masraflarını karşılamamak,para vermemek, kısıtlı para vermek, ailenin gelir ve giderleri konusunda bilgi vermemek, aileyi ilgilendiren maddi konularda fikir almadan tek başına karar vermek, kişinin mallarına ve gelirine el koymak, çalışmasına engel olmak, istemediği işte zorla çalıştırmak gibi davranışlar ekonomik şiddettir. Ekonomik şiddet: Ekonomik kaynakların ve paranın düzenli bir şekilde kadın üzerinde bir yaptırım, tehdit ve kontrol aracı olarak kullanılmasıdır. Koşullar elverdiği halde evin masraflarını karşılamamak,para vermemek, kısıtlı para vermek, ailenin gelir ve giderleri konusunda bilgi vermemek, aileyi ilgilendiren maddi konularda fikir almadan tek başına karar vermek, kişinin mallarına ve gelirine el koymak, çalışmasına engel olmak, istemediği işte zorla çalıştırmak gibi davranışlar ekonomik şiddettir.

26

27 Cinsel şiddet: Kadını rıza göstermediği herhangi bir cinsel davranışa zorlamak cinsel şiddettir. Çocukların cinsel istismarı, evlilik içi ya da evlilik dışı cinsel saldırı, cinsel taciz,çocuk doğurmaya veya doğurmamaya zorlamak, zorla kürtaj yaptırtmak, fuhşa zorlamak, zorla evlendirmek cinsel şiddet olarak tanımlanır. Cinsel şiddet: Kadını rıza göstermediği herhangi bir cinsel davranışa zorlamak cinsel şiddettir. Çocukların cinsel istismarı, evlilik içi ya da evlilik dışı cinsel saldırı, cinsel taciz,çocuk doğurmaya veya doğurmamaya zorlamak, zorla kürtaj yaptırtmak, fuhşa zorlamak, zorla evlendirmek cinsel şiddet olarak tanımlanır.

28

29 Erkeğe Yönelik Şiddet

30 Psikolojik şiddetin de bir şiddet türü olduğunu ve erkeklerin kadınlara göre daha fazla psikolojik şiddete maruz kaldığı söylenmektedir. Psikolojik şiddetin de bir şiddet türü olduğunu ve erkeklerin kadınlara göre daha fazla psikolojik şiddete maruz kaldığı söylenmektedir. Erkek ne kendini anlatabiliyor ne sözü dinleniyor bu durumda sıkışan erkek de psikolojik şiddete uğruyor. Erkek ne kendini anlatabiliyor ne sözü dinleniyor bu durumda sıkışan erkek de psikolojik şiddete uğruyor.

31 Aile İçi Şiddete Maruz Kalırsam Ne Yapabilirim? Destek ve yardım için danışma merkezlerimize başvurunuz. Destek ve yardım için danışma merkezlerimize başvurunuz. Bunlar size kişisel ve hukuki sorularınızda bilgi ve danışmanlık verecektir. Bunlar size kişisel ve hukuki sorularınızda bilgi ve danışmanlık verecektir. Kendinizi evinizde artık güvende hissetmiyorsanız,- çocuklarınız- ile birlikte evinizi terk etme hakkına sahipsiniz. Kendinizi evinizde artık güvende hissetmiyorsanız,- çocuklarınız- ile birlikte evinizi terk etme hakkına sahipsiniz.

32 Kadın sığınma evleri ve diğer koruyucu kurumlar size geçici koruma ve destek sağlamaktadır. Kadın sığınma evleri ve diğer koruyucu kurumlar size geçici koruma ve destek sağlamaktadır. Acil bir durumda polisi arayınız. Acil bir durumda polisi arayınız.

33

34 Şiddet gören birisine nasıl yardım edebilirsiniz? Aile içi şiddet ciddi yaralanmalar hatta ölümle sonuçlanabilir. Eğer şiddete şahit olursanız ya da çığlıkları işitiyorsanız derhal polisi ya da Jandarmayı (155 -156) arayabilir ya da Savcılığa olayı yazılı ihbar ederek Ailenin Korunmasına Dair Kanun uyarınca tedbir alınmasını isteyebilirsiniz. Aile içi şiddet ciddi yaralanmalar hatta ölümle sonuçlanabilir. Eğer şiddete şahit olursanız ya da çığlıkları işitiyorsanız derhal polisi ya da Jandarmayı (155 -156) arayabilir ya da Savcılığa olayı yazılı ihbar ederek Ailenin Korunmasına Dair Kanun uyarınca tedbir alınmasını isteyebilirsiniz.

35

36 Yanında güvende olabileceği bir akrabasını bulup çocuğu korumasını isteyin. Olay anında 155 ya da 156’ya, en yakın karakola, il ya da ilçedeki çocuk şube müdürlüğüne, Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu’na veya doğrudan herhangi bir adliyede savcılığa başvurarak ihbarda bulunabilirsiniz. Yanında güvende olabileceği bir akrabasını bulup çocuğu korumasını isteyin. Olay anında 155 ya da 156’ya, en yakın karakola, il ya da ilçedeki çocuk şube müdürlüğüne, Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu’na veya doğrudan herhangi bir adliyede savcılığa başvurarak ihbarda bulunabilirsiniz. Yakınlarınızdan bir çocuk aile içinde şiddete uğruyorsa

37

38

39 TEŞEKKÜRLER …


"AİLE İÇİ ŞİDDET. Aile içi şiddet bir kişinin eşine, çocuklarına, anne babasına, kardeşlerine veya yakın akrabalarına yönelik uyguladığı her türlü saldırgan." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları