Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük MAZLUM MİLLETLER 1.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük MAZLUM MİLLETLER 1."— Sunum transkripti:

1 T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük MAZLUM MİLLETLER 1

2 2 MAZLUM MİLLETLER KİMLERDİR? Sömürge İmparatorlukları döneminde zulüm ve haksızlığa uğramış, yer altı ve yer üstü kaynakları sömürülmüş milletlerdir.

3 T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük MAZLUM MİLLETLER 3 «İnsanlığa yönelmiş fikir hareketi er geç başarılı olacaktır. Bütün mazlum milletler, zalimleri bir gün yok edecek ve ortadan kaldıracaktır. O zaman dünya yüzünden zalim ve mazlum kelimeleri kalkacak insanlık kendisine yakışan bir toplumsal duruma erişecektir.»

4 T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük MAZLUM MİLLETLER 4

5 5 Atatürk barışçı ve evrensel bir liderdi. YURTTA SULH DÜNYADA SULH!

6 T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük MAZLUM MİLLETLER 6 Ülkesinin geri kalmışlığını gören Afgan Kralı Amanullah reformlar yapmak istediği bir dönemde eşi ile birlikte 1928’de Türkiye’ye gelmiş ve Atatürk ile çeşitli görüşmeler yapmıştır.

7 T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük MAZLUM MİLLETLER 7 Pakistan’ın Kurucusu Muhammed Ali Cinnah «Mustafa Kemal, Türkiye’yi kurmakla bütün dünya uluslarına Müslümanların seslerini duyuracak kudrette olduğunu ispat etti.»

8 T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük MAZLUM MİLLETLER 8 Jawaharlal Nehru Hindistan Başkanı, 1963 «Türkiye'yi modernleştirme yolunda Atatürk'ün giriştiği genel çabayı büyük bir takdirle karşıladım. O'nun dinamizmi, yılmaz ve yorulmak bilmezliği insanda büyük bir etki yaratıyor. O, Doğu'da modern çağın yapıcılarından biridir.»

9 T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük MAZLUM MİLLETLER 9 Türkiye’nin Kurtuluş Savaşı’nın kazanarak Anadolu’yu düşman işgalinden kurtarması Mazlum Milletlere örnek olmuştur. Bu durum aşağıdakilerden hangisiyle kanıtlanamaz? ÖRNEK A)Amanullah’ın Türkiye’yi ziyaret etmesi B) Mazlum milletlere ait gazetelerde Türkiye’ye benzer bir direniş gösterilmesinin kurtuluş olacağının yazılması C)Mazlum milletlerin reformlarında Atatürk’ü örnek alması D) 1927 Anayasası’ndan “Türkiye’nin dini İslam’dır” maddesinin kaldırılması

10 T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük MAZLUM MİLLETLER 10 SONUÇ Atatürk’ ün insanlıkla ilgili düşünceleri, sadece Türk milleti için değil tüm dünya milletleri içindir. Atatürk, milletlerin sömürge olarak değil, bağımsız yaşamasından, dünya nimetlerinin paylaşılarak kullanılmasından yanadır. Atatürk’ ün ölümünün dünyadaki yankıları onun evrensel bir lider olduğuna işaret eder.


"T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük MAZLUM MİLLETLER 1." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları