Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Program İçeriği Program İçeriği Program Baslangici Saygi Durusu ve İstiklal Marsi Kran-ı Kerim Tilaveti Sayin İlçe Milli Eğitim Müdürümüzün Konuşması.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Program İçeriği Program İçeriği Program Baslangici Saygi Durusu ve İstiklal Marsi Kran-ı Kerim Tilaveti Sayin İlçe Milli Eğitim Müdürümüzün Konuşması."— Sunum transkripti:

1

2 Program İçeriği Program İçeriği Program Baslangici Saygi Durusu ve İstiklal Marsi Kran-ı Kerim Tilaveti Sayin İlçe Milli Eğitim Müdürümüzün Konuşması. “Hz. Mevlana Hayatı “İsimli Sunum. “Mevlana” İsimli Şiir. “HZ. MEVLANA'YA GÖRE İNSAN” İsimli Sunum. “ŞEMS-İ TEBRİZİ VE MEVLANA” İsimli Sunum. “MEVLANA’NIN SÖZLERİ” Slayt Gösterisi. Kapaniş.

3 ISTIKLAL MARSIMIZ

4 MEVLANA MEVLANA (1207- 1273) (1207- 1273) 700 yıldır dillerde, 700 yıldır dillerde, gönüllerde!… gönüllerde!…

5 MEVLANA SESLENİYOR!... MEVLANA SESLENİYOR!... “Gel, yine gel, yine gel! İster kafir ol, ister putperest, İster yüz kere bozmuş ol tövbeni, Ümitsizlik kapısı değil bizim kapımız; Nasılsan öyle gel!”

6 BELH’TEN BAĞDAT VE HİCAZ’A, ORADAN DA ŞAM YOLU İLE ANADOLU’YA, KONYA’YA!…

7 MEVLANA, EVRENSELLİĞE ULAŞMIŞ KÜLTÜR DEĞERLERİMİZDEN BİRİDİR… MEVLANA, EVRENSELLİĞE ULAŞMIŞ KÜLTÜR DEĞERLERİMİZDEN BİRİDİR… Mevlana; Mevlana; Yüzyıllardır ışığı sönmeyen bir düşünür, Yüzyıllardır ışığı sönmeyen bir düşünür, Yazdıkları eskimeyen bir şair, Yazdıkları eskimeyen bir şair, Büyük bir hümanist, Büyük bir hümanist, Etkili bir eğitimci, Etkili bir eğitimci, Anadolu’yu aydınlatan bir toplum önderi ve Anadolu insanının manevi mimarlarından Anadolu’yu aydınlatan bir toplum önderi ve Anadolu insanının manevi mimarlarından biridir. biridir.

8 MEVLANA; MEVLANA; Anadolu insanına; Anadolu insanına; SEVGİYİ, SAYGIYI, SEVGİYİ, SAYGIYI, SABRI, HOŞGÖRÜYÜ, SABRI, HOŞGÖRÜYÜ, HİZMET EHLİ OLMAYI, HİZMET EHLİ OLMAYI, Her fırsatta tavsiye ve telkin etmiş olan, Her fırsatta tavsiye ve telkin etmiş olan, Türk- İslam düşünürü ve büyük bir alimdir. Türk- İslam düşünürü ve büyük bir alimdir.

9 MEVLANA… MEVLANA… ÖMRÜNÜ; ÖMRÜNÜ; AHLAKIN GÜZELLEŞTİRİLMESİ AHLAKIN GÜZELLEŞTİRİLMESİ VE VE İYİLİKLERİN HAKİM OLMASINA ADAMIŞTIR. İYİLİKLERİN HAKİM OLMASINA ADAMIŞTIR.

10 “KÖTÜ YARATILIŞLI KİŞİYE İLİM VE FEN ÖĞRETMEK; EŞKİYANIN ELİNE KILIÇ VERMEYE BENZER!”

11 “İYİLİK PEŞİNDE KOŞANLAR İYİLİK, KÖTÜLÜK PEŞİNDE KOŞANLAR KÖTÜLÜK BULURLAR.”

12 YANLIŞ DÜŞÜNCE VE DAVRANIŞA GÖTÜREN KUSURLAR: CEHALET CEHALET TAASSUP TAASSUP ACELECİLİK ACELECİLİK HİDDET HİDDET ŞEHVET ŞEHVET HİSSİ DAVRANMAK HİSSİ DAVRANMAK HASET HASET KİBİR KİBİR ZAN ZAN AKLI DOĞRU KULLANMAMAK AKLI DOĞRU KULLANMAMAK KÖTÜ DÜŞÜNMEK KÖTÜ DÜŞÜNMEK

13 YANLIŞTAN KORUNMANIN YOLLARI!!! BİLGİLİ OLMAK BİLGİLİ OLMAK AKLI İYİ KULLANMAK AKLI İYİ KULLANMAK DELİLLERE DAYANMAK DELİLLERE DAYANMAK NEFSLE MÜCADELE NEFSLE MÜCADELE BENLİK VE BİREYCİLİKTEN UZAK DURMA BENLİK VE BİREYCİLİKTEN UZAK DURMA SABIRLI OLMAK SABIRLI OLMAK İSTİŞARE ETMEK İSTİŞARE ETMEK DİNLEMESİNİ VE UYGUN KONUŞMASINI BİLMEK DİNLEMESİNİ VE UYGUN KONUŞMASINI BİLMEK

14 “Bütün benlik sıfatlarından arın ki; “Bütün benlik sıfatlarından arın ki; kendi parlak zatını görebilesin!” kendi parlak zatını görebilesin!”

15 “TESTİNİN İÇİNDE NE VARSA, DIŞINA DA O SIZAR!”

16 MEVLANA’YA GÖRE; İnsanı sevmek ve insana hizmet etmek, bir ibadettir. İnsanı sevmek ve insana hizmet etmek, bir ibadettir. “HALKA HİZMET, HAKK’A HİZMETTİR.” “HALKA HİZMET, HAKK’A HİZMETTİR.” “En üstün şeref; “En üstün şeref; insan olabilme ve insan olabilme ve insanca yaşayabilme şerefidir.” insanca yaşayabilme şerefidir.”

17 “Eli görmeyen kişi, yazıyı kalem yazdı sanır!” “Eli görmeyen kişi, yazıyı kalem yazdı sanır!” “Testinin içinde ne varsa, dışına da o sızar!” “Testinin içinde ne varsa, dışına da o sızar!”

18

19 “Sen, anılması güzel olan bir söz ol; çünkü insan, kendisi hakkında söylenen güzel sözlerden ibarettir.!”

20 “TAŞLIĞA HEVES ETME; TOPRAK OL Kİ SENDEN GÜZEL ŞEYLER YEŞERSİN.”

21 BEYİTLERİNDEN… BEYİTLERİNDEN… “İKİ PARMAĞININ UCUNU, GÖZLERİNİN ÜSTÜNE KOY; BİRŞEY GÖREBİLİYOR MUSUN BU DÜNYADAN? SEN GÖREMİYORSUN DİYE, BU ALEM YOK DEĞİLDİR!”

22 BEYİTLERİNDEN… BEYİTLERİNDEN… “BİRİNİN BAŞINA TOPRAK SAÇSAN, BAŞI YARILMAZ; BAŞI YARILMAZ; SUYU BAŞINA DÖKSEN, BAŞI KIRILMAZ. TOPRAKLA - SUYLA BAŞ YARMAK İSTİYORSAN; TOPRAĞI SUYLA KARIŞTIRIP KERPİÇ YAPMAN GEREK!”

23 MEVLANA İÇİN ÖLÜMÜN ANLAMI: Ölüm, sevgiliye kavuşma anıdır, düğün günüdür!... “Ölüm günü, tabutum mezara doğru götürülürken, Sanma ki, Bu dünyadan ayrıldığıma üzgünüm. Benim cenazemi gördüğün gün, “Ayrılık, ayrılık” diye ağlama; Ben asıl o gün sevgilime kavuşuyorum!”

24 “HAM, PİŞMİŞİN HALİNDEN ANLAMAZ; ÖYLE İSE SÖZÜ KISA KESMELİ VESSELAM!”


"Program İçeriği Program İçeriği Program Baslangici Saygi Durusu ve İstiklal Marsi Kran-ı Kerim Tilaveti Sayin İlçe Milli Eğitim Müdürümüzün Konuşması." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları