Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Bilgisayar ? BİL 110 Bilgisayara Giriş Öğrt. Gör. Dr. Ahmet Cengizhan Dirican Bilgisayar Müh. Böl.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Bilgisayar ? BİL 110 Bilgisayara Giriş Öğrt. Gör. Dr. Ahmet Cengizhan Dirican Bilgisayar Müh. Böl."— Sunum transkripti:

1 Bilgisayar ? BİL 110 Bilgisayara Giriş Öğrt. Gör. Dr. Ahmet Cengizhan Dirican Bilgisayar Müh. Böl.

2 “Computer technology is so prevalent now that familiarity with it is fundamental to being a member of modern society.”, J. Gleen Brookshear 2

3 3 Bilgisayar nedir? Bilgisayar, kendi hafızasında tuttuğu talimatlar tarafından işletilen elektronik bir cihazdır. Dijital hale getirilmiş her türlü bilgiyi saklamamızı, bunlar arasında işlemler yapabilmemizi ve saklanan bilgilere ulaşmamızı sağlar.. Bilgisayarlar çok hızlı işlem yapar: ortalama bir bilgisayar saniyede milyarlarca işlem (toplama,çıkarma gibi sayılararası işlemlerden her türlü bilgiyi saklamaya kadar) yapar. Süper bilgisayarlar saniyede katrilyonlarca işlem yapabilme hızına ulaşabilmektedir.

4 4 Bilgisayar Programları Bilgisayarlar tüm işlevlerini (oyun, analiz, iletişim, …) "bilgisayar programları" ile yerine getirir. Program bir grup belli amaçla yazılmış ve bilgisayarın hafızasına girilmiş talimat kümeleridir. Programlar bilgisayarların yazılım kısmını oluşturur. Bilgisayar programcıları tarafından bu amaç için özel olarak geliştirilmiş programlama dilleri (C, C++, Pascal, …) kullanılarak yazılır.

5 Örnek Bir Bilgisayar Programı (C dilinde) 5

6 6 Bilgisayarlar Arası İletişim Birbirinden uzakta bulunan bilgisayarların birbirleriyle bazı özel tanımlı kurallar kullanılarak haberleşmesini ve kendi aralarında birinden diğerine bilgi aktarımıdır. Telefon hatları, özel kablolar, elektromanyetik dalgalar, uydu bağlantıları vb. gibi birçok farklı iletişim ortamı yoluyla yapılabilir.

7 7 Akıllı Cihaz ve Makineler/Gömülü Bilgisayarlar Bilgisayar teknolojileri; mikrodalga fırın ve buzdolaplarından otomobillere birçok cihaz ve makineyi "zeki" "birbirleriyle konuşabilen -iletişimde bulunabilen-" cihazlar haline getirmektedir. Bu cihaz ve makineler, çevresiyle haberleşip bilgi alışverişinde bulunabilirken, akıllı davranışlar sergileyebilmektedir. Tüm bu sistemlerde, bilgisayarların ve bilgisayar teknolojilerinin "dışardan görünmeyen" bir şekilde entegrasyonu yatmaktadır. Bu entegrasyonu ürnlerin içindeki “gömülü bilgisayarlar” gerçekleştirir.

8 8 İnternet tüm dünyayı kapsayan gezegen çapındaki bilgisayar ağıdır. Mevcut iletişim teknolojileri (kablolu telefon hatları, GSM, uydu bağlantıları, kıtalar arası kablo bağlantıları, kablosuzdiğer çzöümler) üzerinde kuruludur. Milyarlarca bilgisayar bu ağ üzerinde birbiriyle her türden dijital bilgi alışverişi yapabilmektedir. Bilgisayarlar, internet kullanmanın temel araçlarıdır. İnternet

9 Bilgisayar ve Bilgi Okuryazarlığı İçinde Bulunduğumuz Yüzyıl, klasikleşmiş tanımıyla, Bilgi Teknolojileri Çağıdır. 9

10 10 Bilgisayar Okuryazarlığı Bilgisayar okuryazarlığı bir insanın bilgisayarla ilgili gerekli bilgilere sahip olmasını; iletişim, araştırma, basit analizler yapma ve sonuçlarını raporlama gibi klasikleşmiş bir takım işler için kullanabilmesini ifade eder. Bilgisayar okur yazarı bir insan: Bilgisayar teknolojisi kullanılan diğer sistemleri kullanmaya kolayca adapte olur, Kişisel bilgisayarları ve güncel diğer bilişim aygıtlatını fazla zorlanmadan kullanabillir. Temel bazı işlemleri kolaylıkla yapabilmelidir.

11 11 Bilgi okuryazarlığı, bilgisayar okuryazarlığının tamamlayıcısıdır. Bilgisayar ile yapılan işlerin "anlayarak" yapılması ve bilginin "yorumlanması" evrelerini içerir. İnternet çok fazla miktarda bilgi barındırır. Bilgi okuryazarı olan bir insan, internet ve bilgisayar teknolojisinin temel kavramlarını bilir ve bu bilgi denizinde kaybolmaz. Bilgi Okuryazarlığı

12 12 Hızlı gelişen internet teknolojilerinin hayatın bir parçası olduğu düşünülürse, ülkelerin "bilgisayar kullanmayı bilen" nüfusu arttıkça bu teknolojileri daha verimli, üretime dönük ve gerçekçi kullanacaklarını söyleyebiliriz. Bilgisayar okuryazarlığı, 21. yüzyılda, artık "normal okuryazarlık kadar önemli" bir hale gelmiştir. Bilgi Okuryazarlığı

13 13 21. Yüzyılda Başarılı İnsan; Aradığı bilgiyi hızlı bir şekilde bulur. Bilgiyi özümseyip kullanabilir. Yorumlayıp sonuç üretir. Ürettiği sonuçları raporlayıp, yayınlayabilir. Tüm bunlar için bilgi ve bilgisayar okuryazarlığı elzemdir.


"Bilgisayar ? BİL 110 Bilgisayara Giriş Öğrt. Gör. Dr. Ahmet Cengizhan Dirican Bilgisayar Müh. Böl." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları