Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Konu : Bili ş im Teknolojilerinin Günlük Ya ş amdaki Önemi.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Konu : Bili ş im Teknolojilerinin Günlük Ya ş amdaki Önemi."— Sunum transkripti:

1 Konu : Bili ş im Teknolojilerinin Günlük Ya ş amdaki Önemi

2 BİLİŞİM OKUR YAZARI KİMDİR? Bilişim okur-yazarının bilgisayar teknolojileri hakkında yüzeysel bir bilgiye sahip olması yeterlidir; kişisel bir bilgisayarı klasikleşmiş bir takım işler için kullanabilir, yapmak istediği iş için hangi uygulamayı ya da donanımı kullanacağını seçebilir. Bir sistemin arka planda nasıl çalıştığı hakkında fikir sahibi olması gerekmez, sadece işine uygun uygulamayı bulabilmesi ve kullanabilmesi yeterlidir.

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16  Yazılım kurmayı/güncellemeyi/kaldırmayı bilir.  Masaüstü ortamının ne olduğunu, neler yapabileceğini, nasıl özelleştirebileceğini bilir. (duvar kağıdı, saat ayarı, ses ayarı, renkler ve çözünürlük, tema, simgeler)  Dosyalarını yönetebilir. – Yeni dosya/dizin açabilir – Masaüstünün kopyala/yapıştır/kes özelliklerini kullanabilir – Dosya/dizin silebilir  Verilerini değişik ortamlara aktarabilir, saklayabilir, yedekleyebilir.

17  Bir uygulamadan nasıl çıkacağını bilir  Arşivlemeyi, sıkıştırmayı ve açmayı bilir  Yardım dosyalarının varlığını bilir, yazılımlar ile ilgili sorun yaşadığında yardım dosyalarını okuyabilir  Disk/disket biçimlendirmeyi bilir  Ağ üzerinden dosya paylaşımını kullanabilir  Çokluortam teknolojilerini kullanabilir (ses, video, grafik, radyo/TV, vb.)

18

19  Kelime işlemci, sunumcu, hesap çizelgesi, vb. ofis yazılımlarını kullanabilir.  Kişisel bilgi yönetimi için ajanda, adres defteri, vb. yazılımları kullanabilir.

20

21  İnternete nasıl bağlanacağını bilir.  Web tarayıcı kullanabilir, web sayfalarında gezinebilir, arama motorlarını kullanabilir.  E-posta kullanabilir.  İnterneti sadece bilgi/eğlence için değil hayatı kolaylaştırmak için kullanır.

22

23

24

25

26 E- devlet çağdaş toplumlarda devlet ve birey ilişkilerinde, devletin vatandaşa karşı yerine getirmekle yükümlü olduğu görev ve hizmetler ile, vatandaşların devlete karşı olan görev ve hizmetlerinin karşılıklı olarak elektronik iletişim ve işlem ortamlarında kesintisiz ve güvenli olarak yürütülmesi demektir

27

28

29


"Konu : Bili ş im Teknolojilerinin Günlük Ya ş amdaki Önemi." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları