Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Avrupa Hun İmparatorluğu

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Avrupa Hun İmparatorluğu"— Sunum transkripti:

1 Avrupa Hun İmparatorluğu

2 Avrupa Hunları Hunlar, Avrasya kökenli bir boylar konfederasyonudur.
Avrupa Hunları 350 yılında Asya bozkırlarından batı yönünde harekete geçmişler; dönemlerine göre çok gelişmiş silah ve donanımları, yüksek hızları ve üstün savaş taktikleriyle önlerine çıkan kavimleri sürerek ya da egemenlik altına alarak Avrupa'nın neredeyse tamamını işgal etmişlerdir. Hunların baskısıyla oluşan bu büyük hareketlilik Avrupa'nın sosyal, kültürel, demografik yapısını alt üst eden ve bugünkü yapının temellerini oluşturanKavimler Göçü'nü başlatmıştır.

3

4 Dilleri Ve Kökenleri  Hun konfederasyonunun içinde çok sayıda Türk dili konuşanların vardır ve en azından Attila zamanında Pontus bozkırlarında Türk dili konuşanların bulunduğunu aktarmaktadır. Bu bilgiden de yola çıkılarak Hunların Türk olduğukları tahmin edilmektedir.

5 Tarihleri Hunlar Balamir döneminde Karadeniz'in kuzeyinden Tuna boylarına geçmişler ve burada Avrupa Hun Devletini kurmuşlardır. Bunun sonucunda Kavimler Göçü ’ne neden olmuşturlar. Uldız Döneminde Hunlar iki kol halinden hareket etmişler ve önce Doğu Roma'yı etkisiz hale getirmek sonrada Roma'ya yürümektir. Ayrıca bu dönemde Türkler ilk kez Anadolu'ya ayak basmışlardır.

6 Attila Dönemi Avrupa Hun Devleti en parlak dönemi Attila dönemidir. Bu dönemde Doğu Roma İmparatorluğu vergiye bağlanmışıtr. Ardından Doğu Roma'yı tamamen etkisizleştirmek istemiş ve seferler düzenlemiştir. Bunun üzerine yeni bir anlaşma yapılmış ve Bizans tamamen etkisiz bir hal almıştır.

7 Bundan sonra daha batıya doğru ilerlemek istemiş ve Roma üzerine seferler düzenlemiştir. Bu seferlerde büyük kayıplar verilmesine rağmen sonuç alamayan Attila Alpleri aşıp İtalya ya girmiştir. Bunun üzerine Papa arabuluculuk yapmış ve Attila'nın geri dönmesini sağlamıştır. Attila seferden döndükten sonra ölmüştür. Onun oğulları ülkeyi onun kadar iyi yönetememiş ve ülke gerilemeye başlamıştır.

8 Tüm İmparatorları Kama Tarkan (352 - ?) Oktar (425 - 430)
Balamber, (Balamir) (? - 375) Rua (432 - 434) Alypbi (Baltazar) (378 - 386) Attila ve Bleda (434 - 445) Alypbi ve Muncuk (386 - 390) Attila (445 - 453) Muncuk ve Uldız (390 - 408) İlek (453 - 455) Uldız (408 - 411) Tuldila (455 -457) Karaton (412 - 422) Dengizik (458 – 469)

9 Dinlediğiniz İçin Teşekkür Ederiz


"Avrupa Hun İmparatorluğu" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları