Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

DAİRE BOŞ DOLU Simitler ve bisiklet tekeri çemberdir. Bu bisikletin tekeri sizce çember midir ? Diğer bisikletin tekeriyle karşılaştıralım. DAİRE.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "DAİRE BOŞ DOLU Simitler ve bisiklet tekeri çemberdir. Bu bisikletin tekeri sizce çember midir ? Diğer bisikletin tekeriyle karşılaştıralım. DAİRE."— Sunum transkripti:

1 DAİRE BOŞ DOLU Simitler ve bisiklet tekeri çemberdir. Bu bisikletin tekeri sizce çember midir ? Diğer bisikletin tekeriyle karşılaştıralım. DAİRE

2 Bisiklet tekerleğini inceleyelim Bisiklet lastiğinin tellerini tutan bir MİL vardır. Bu mil lastiğin tam ortasında bulunur. Çemberde milin bulunduğu orta noktaya MERKEZ denir. Merkez M harfiyle gösterilir. M Bisiklet lastiğinin mile yani merkeze bağlı olan tellerin tamamı birbirine eşittir. Çemberde merkezden lastiğe kadar olan uzaklığa, YARI ÇAP denir. Küçük “ r ” harfiyle gösterilir. r =5cm Bisikletin bütün tellerinin merkeze olan uzaklığı aynı olup, hepsi de yarıçap sayılır. r =5cm Çemberde karşılıklı olan 2 yarı çapın toplamına dikkat edelim. Lastiğin bir ucundan karşı uca merkezden geçecek şekildeki uzaklığı kaçtır? Çemberde, bir kenardan, karşı kenara, merkezden geçen doğru parçasına da ÇAP denir. Çap Büyük “ R ” harfi ile gösterilir. ÇAP ( R) daima 2 yarı çapın ( r ) toplamına eşittir. R = 10 cm Şimdi de ders kitabı 34.sayfadaki “ Çember Çizelim” etkinliğini kitaptan yapalım.

3 DAİRE Aşağıdaki şekillere çember diyebilir miyiz ? Bu şekillere çember diyemeyiz. Çünkü çembersel bölgeleri boş değil. Çembersel bölgeleri dolu. İşte çemberin içindeki bölgeye DAİRE denir. DAİRE Dikkat ederseniz DAİRE, çemberin iç bölgesidir. Dairelerin sınırlarına da ÇEMBER denir. ÇEMBER Çemberin iç bölgesine DAİRE, Dairenin sınırları- na da ÇEMBER denir.


"DAİRE BOŞ DOLU Simitler ve bisiklet tekeri çemberdir. Bu bisikletin tekeri sizce çember midir ? Diğer bisikletin tekeriyle karşılaştıralım. DAİRE." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları