Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Ders kitabı 27.sayfa Manzaranın sudaki görüntüsü, yansıması, yani simetrisi.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Ders kitabı 27.sayfa Manzaranın sudaki görüntüsü, yansıması, yani simetrisi."— Sunum transkripti:

1

2 Ders kitabı 27.sayfa Manzaranın sudaki görüntüsü, yansıması, yani simetrisi.

3

4

5 GÜNEŞİN SUYA YANSIMASI (SİMETRİĞİ)

6 KELEBEĞİN KANATLAR ARASINDAKİ SİMETRİĞİ

7

8

9 KUMRUNUN AYNADAKİ GÖRÜNTÜSÜ (SİMETRİĞİ) ETKİNLİK AYNAYLA OLUŞAN GÖRÜNTÜ DERS KİTABI 27.SAYFA Ayna karşısındaki görüntümüz simetridir. Yalnız ayna karşısına geçip biz SAĞ elimizi kaldıralım. Aynadaki görüntümüzdeki kalkan el ise SOL eldir. Simetride ters görüntüler oluşur. Kumrunu kendi Aynadaki görüntüsü Kumrunun kendisinin Sol tarafını görüyoruz. Aynadaki görüntüsü ise sağ taraftır. SOL SAĞ

10 Sol eli Sağ eli Simetri doğrusu

11 Ders kitabının 28.sayfasındaki alıştırmalar kitaptan yapılacak MerveAynadaki görüntüsü SAĞ ELİ SOL ELİ Saçı SAĞ omzunda Saçı SOL omzunda

12 ETKİNLİK Simetri doğrularını bulalım Ders kitabı 29.sayfa Kağıt katlamalarıyla dikdörtgensel,karesel, beşgensel, paralelkenarsal, altıgensel, eşkenar dörtgensel bölgelerin simetri doğrularını bulalım. Dikdörtgenin simetrik doğruları 1. Tam orta noktadan simetri doğrusu geçer. Katladığımız zaman simetriler üst üste gelir. 2. Kısa kenarların tam orta noktasından simetri doğrusu geçer.katladığımız zaman simetriler üst üste gelirler. Dikdörtgenin köşegenlerinden simetri doğrusu geçer mi ? Düşünüp tartışalım. Köşegeninden kağıdı katlayıp, eş parçaların Çakışıp çakışmadığına bakalım. Üst üste gelmeyip çakışmadı. Şimdi de köşegeninden keserek eş parçaları üst üste gelecek şekilde çakışmalarını deneyelim.

13 Görüldüğü gibi üst üste geldiğinde çakışmadı. O halde dikdörtgenler köşegenlerinden simetri olamaz. Bu da köşegenlerinde simetri doğruları olmadığını gösterir. Dikdörtgenlerin sadece karşılıklı kenarlarının tam orta noktasından geçen 2 tane simetri doğrusu vardır.

14 Düzgün çokgenlerin simetrik doğruları KARE 4 tane simetri doğrusu var. Karenin de 4 eşit kenarı var. Kenarlar ve köşegenlerden. EŞKENAR DÖRTGEN 4 tane simetri doğrusu ve de 4 eşit kenarı var. Kenarlar ve köşegenlerden. EŞKENAR ÜÇGEN 3 simetri doğrusu var. 3 tane de eşit kenarı var. Köşeden karşı kenara. BEŞGEN 5 tane simetri doğrusu var. 5 eşit kenarı var. Köşelerden karşı kenarlara. ALTIGEN 6 tane simetri doğrusu var. 6 eşit kenarı var. Simetri doğruları kenarlar ve köşeler arasındadır. DÜZGÜN ÇOKGENLERİN KENAR SAYISI KADAR SİMETRİ DOĞRULARI VARDIR. Simetri doğrularından kesip karşılaştıralım.

15 PARALELKENARIN SİMETRİ DOĞRULARI Sizce simetrik doğrusu mudur ? Paralelkenarı keserek katlama yapalım. Eş parçaların çakışıp çakışmadığını gözleyelim.

16 Simetrik şekillerdeki, simetrik nokta çiftleri, simetrik doğrusuna olan uzaklıkları birbirine eşittir. Simetrik doğrusu 3cm Simetrik şekildeki noktaların doğruları, simetrik doğrusuna diktir.

17 Simetri, oya, dantel, halı, kilim, seramik, fayans vb. el sanatlarımızda da çok yaygın olarak kullanılır.

18 Ders kitabı 31. Sayfadaki alıştırmalar yapıldıktan sonra, aynı sayfadaki “Kağıttan simetrik şekiller oluşturalım” etkinliği yapılacak. Çalışma kitabına geçilip; 13,14,15,16 ve17. Sayfalardaki çalışma ve etkinliklere yer verilecek. Daha sonra da ders kitabının 32. Ve 33 sayfasındaki “Konu Değerlen- dirme” soruları çözülecektir.

19

20

21


"Ders kitabı 27.sayfa Manzaranın sudaki görüntüsü, yansıması, yani simetrisi." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları