Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Hazlayan: ismail emre bilgin

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Hazlayan: ismail emre bilgin"— Sunum transkripti:

1 Hazlayan: ismail emre bilgin
DONANIM VE YAZLIM Hazlayan: ismail emre bilgin

2 Sitem birimleri Ana kart İşlemçi Ram Ekran kartı Ses kartı

3 Ana kart Bu terimi her nekadar bilgisayarlarla ilgili olarak kullansakta anakartlar, televizyonlardan bilgisayarlara kadar bir yelpazede değişik elektronik cihazlarda bulunmaktadır.

4 işlemçi Kısaca CPU ( Central Process Unit ) yani Merkezi İşlem Birimi’dir. İşlemci için bilgisayarın beynidir diyebiliriz

5 ram "Random access Memory" yani rastgele erişimli bellek demektir. Veri depolanabilir, silinebilir, okunabilir, değiştirilebilir. Elektrik kesintisi veya makineyi kapatma durumunda Ram bellekteki tüm bilgiler silinir Başka bir deyişle RAM bellek boşalır.

6 Ekran kartı Görüntüyü ekrana yansıtmak için bilgisayar kasasının içine takılan bir karttır. Bir bilgisayarın görüntü kalitesi hem ekran kartına (Görüntü bağdaştırıcısı) hem de monitör’e bağlıdır. Örneğin, Bir Monochrome monitör, görüntü bağdaştırıcınız ne kadar kuvvetli olursa olsun renkleri görüntüleyemez.

7 Ses kartı Lise Bilgileri Kategorisinde ve Bilgisayar Bilgileri Forumunda Bulunan Ses Karti Nedİr Konusunu Görüntülemektesiniz => SES KARTI NEDİR: Bilgisayarlar bilindiği gibi sayısal (digital) aletlerdir. Fakat tabiatdaki ses ise anologdur. Bilgisayara taktığımız ses kartı sayasal olarak ..

8 Giriş birim Klavye Fare (maus) Microfon Web kamarası Dokumalı fare

9 Klavye Bilgisayar ile iletişim kurmamızı sağlayan genellikle üzerinde  adet tuş bulunan cihaz. Bilgisayar klavyeleri tuş dizilimine göre Q- klavye ve F-klavye olmak üzere ikiye ayrılır. Bu isimler klavye üzerindeki başlangıç tuşlarına göre verilmiştir, Q-klavye "Q" tuşu ile F- klavye de "F" tuşu ile başlar. Q-klavyedeki tuşlar İngilizce dilinin, F-klavye de Türkçe dilinin yazım kolaylığına göre düzenlenmiştir.

10 Fare (maus) Ekrandaki öğeleri (icon’ları) seçmenizi ve hareket ettirmenizi, bu icon’ların temsil ettiği işlemleri (sol tuş ile bir veya iki kez tıklayarak) yaptırmanızı sağlayan bir giriş aygıtı’dır

11 Microfon Mikrofon, ses dalgalarını elektriksel titreşimler e çeviren, elektroakustik bir cihazdır. Mikrofon ses dalgalarına göre sinyal gerilimi verdiğinden hoparlörü tamamlayan bir unsurdur

12 Web kamarası İlk kez 1991 yılında Cambridge Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri Bölümü'nde geliştrilmiştir. Bu kamera 22 Ağustos tarihine kadar açık bırakıldı ve bu tarihten sonra kapatıldı. Kamera tarafından çekilen son görüntü hala kendi ana sayfasından ulaşılabilir durumdadır.

13 Dokumalı fare Letoplarda fare işni alır.

14 Çıkış birimi HAparlör Kulaklık Ekran Yazıçı Projeksiyo

15 HAparlör Hoparlör, elektrik akımı değişimlerini ses titreşimlerine çeviren alettir.

16 Kulaklık Kulaklıklar, ses kaynağından (mp3 player, radyo, müzik seti..vb) gelen elektriksel sinyali, kulağa çok yakın şekilde yerleştirilmiş mini hoparlörler aracılığıyla duyabildiğimiz ses çeviren elektronik dinleme cihazlarıdır.

17 ekran   Monitör (veya ekran) bilgisayarın mikroişlemcisinden gönderilen sinyalleri gözün görebileceği şekilde görüntüye dönüştüren cihazdır. Yani CPU tarafından işlenilen bilgilerin kullanıcıya iletildiği ortamdır; bir çıkış birimidir. Monitörlerin en önemli özelliklerinden birisi ekrandaki görüntülerin netliği veya çözünürlüğüdür.  

18 Yazıçı simli konu WH 'Donanım Bileşenleri' kategorisinde, Nacizane.. üyesi tarafından 19 Temmuz 2010 tarihinde yazılmıştır. Konu Özeti: Yazıcılar nedir? ne işe yarar?. 

19 Projeksiyo Geometride bir nokta, doğru ve düzlemin taşınmak suretiyle diğer bir nokta, doğru ve düzlemde meydana getirdiği izdüşüm. Haritacılıkta ise küre biçimindeki kütlelerin veya dünyanın yüzey şekillerinin düz bir kağıt üzerine orantılı aktarma işlem.

20 Depolama birimi Flash disk Cd Hafıza karıtı Hard disk Dvd
Taşına biliri hard disk

21 Flash disk Flash Disc yada Flaş disk (Flaş bellek), güç kesintisinde dahi içerdiği bilgileri kaybetmeyen ve tekrar tekrar yazılıp silinebilen bir bellek çeşididir. Flash Discin yapısı RAM'lere, kullanımı Hard Disk'lere benzer.

22 Cd CD (compact disc), küçük, taşınabilir, yuvarlak boyutlarda , elektronik kayıt, yedekleme, ses video saklamak ve bilgisayar verilerini

23 Hafıza karıtı Hafıza kartı, eskiden kullandığımız filmlerin dijital versiyonudur. Yani dijital film diyebileceğimiz bir şeydir. Hafıza kartı hemen hemen her dijital makinelerde bulunur.

24 Hard disk Harddisk, kısaca HDD ya da sabit disk olarak da ifade edilir. Bilgisayar ortamlarında veri saklama ihtiyacını karşılayan donanımdır. 

25 Dvd DVD, CD-ROM görünümünde elektronik kayıt ortamıdır. İngilizce Digital Versatile Disc ('Çok Amaçlı Sayısal Disk') sözcüklerinin anagramıdır.

26 Taşına biliri hard disk
Teknolojinin hızla ilerlediği ve depolanan dosya sayısının hızla arttığı bir ortamda acaba taşınabilir disk alırken nelere dikkat etmeliyiz? 

27 İletişim brimi Modem Vını A kart Siviçh Access ponit

28 Modem Modem, tanım olarak "Modülator" ve "Demodülator" kelimelerinin birleşiminden üretilmiştir. Çevirge ya da Modem, bilgisayarların genel ağa bağlantısını sağlayan ve bir bilgisayarı uzak yerlerdeki bilgisayar(lara) bağlayan aygıttır

29 Vını sözlükteki yazar arkadaşlardan hakkındaki tecrübelerini daha detaylı aktarmalarını beklediğim zımbırtıdır.

30 A kart Bu kartlar, üzerlerinde kodlanabilir bir alanı bulunan pvc kartlardır. Bu kartlar basit cihazlarla kodlanabilir ve içerisindeki kodlama basit cihazlarla okunabilir.Kart içerisindeki bilginin güvenliğinin önemli olmadığı 

31 Siviçh Elektirik ve Elektronikte teknik terim olarak anahtar. Bu anahtarlar bildiğimiz basit bir butondan ya da düğmeden şu açıdan farklılık gösterir; switch kelime anlamı olarak "değiştirmek" tir yani bir buton tek yönlü çalışır switch ise iki duruma sahiptir açık ya da kapalı.

32 Access ponit Access point birden fazla bilgisayarı kablosuz olarak bir birine bağlayan dosya paylaşımı ve İnternet bağlantılarını sağlayan aygıt.


"Hazlayan: ismail emre bilgin" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları