Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

TEMEL BİLGİSAYAR BİLGİSİ Bilgisayar Nedir ?

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "TEMEL BİLGİSAYAR BİLGİSİ Bilgisayar Nedir ?"— Sunum transkripti:

1 TEMEL BİLGİSAYAR BİLGİSİ Bilgisayar Nedir ?
Bilgisayar: Donanım ve yazılımın birleşiminden meydana gelmiş bir cihazdır. Bilgisayarlar düşünemezler, ne bir fazla ne bir eksik kendisine ne söylendiyse tam olarak onu yaparlar. Başlangıçta bir oda kadar büyük olup şimdi ise cebe sığacak kadar küçültülen bir alettir.

2 TEMEL BİLGİSAYAR BİLGİSİ Bilgisayar Terimleri ?
Ağ (Network): Birden fazla bilgisayarın birbirine bağlanarak veri alış-verişi yapmalarını sağlayan düzenek. Çözünürlük: Bir görüntü noktalardan meydana gelir. Yatay ve Dikey nokta sayısına çözünürlük denir. Dosya/Belge: Bir birleriyle ilişkili verilerden meydana gelen veri grubudur. Dizin: Verilerin gruplandırılmasını sağlayan yapı. E-posta: Elektronik mektup. Simge (icon): Bir dosyayı/dizini/yapıyı/işlemi temsil eden resimdir. İmleç (kursör): kullanıcıya bir sonraki karakterin nereye yazılacağını gösteren, ekranda yanıp sönen sembol. Piksel: Bir görüntüyü oluşturan noktalardan her biri. Program: Belli bir işin nasıl yapılacağını anlatmak çin bilgisayara verilen komutlar kümesi. Veri(Data): Bilgisayar tarafından işlenen ve üretilen tüm bilgiye (sayı, harf, sembol, grafik) verilen ad. Virüs: Verilere zarar vermek veya yok etmek için yazılmış program.

3 Bilgisayarların Kullanım Alanları Nelerdir ?
Kişisel Amaçlı Kullanım Haberleşmede Bilgisayarların Kullanımı Araştırma ve Mühendislik Alanlarında Bilgisayarların Eğitim’de Kullanımı Eğlence Amaçlı Bilgisayar Kullanımı Sağlık alanında Bilgisayar Kullanımı

4 Bilgisayarın Ana Donanım Birimleri
Anakart İşlemci (CPU) RAM Harddisk(Sabitdisk) Ekran Kartı

5 Anakart Bir bilgisayarın tüm parçalarını üzerinde barındıran ve bu parçalar arasında iletişimi sağlayan birincil devre kartı olarak tanımlayabiliriz

6

7 İşlemci (CPU) Kısaca CPU ( Central Process Unit ) yani Merkezi İşlem Birimi’dir. Adından anlaşıldığı gibi bilgisayardaki işlemleri gerçekleştiren ve gerekli yerlere gönderen elemandır. Konuyu basitçe anlatmak gerekirse bilgisayar üzerinden yaptığımız her şey işlemciye muhakkak uğrar. Yani klavyedeki bir tuşa basmamız, fareyi hareket ettirmemiz birebir olarak işlemcide gerçekleşir.

8

9 RAM(Random Access Memory)
PC’lerimizdeki bellekler,sistemde yer alan işlemci ve grafik kartları gibi veri yaratan ve işleyen birimlerin ortaya çıkardığı verilerin uzun ya da kısa süreli olarak saklandığı işlevsel birimlerdir. Ram üzerinde veriler kalıcı olarak saklanmaz.Elektrik kesildiğinde tüm veriler silinir.

10 Harddisk (Sabitdisk) Verilerimizi kalıcı olarak saklamak için kullanılan bir saklama birimidir. Sabit disk döner bir mil üzerine sıralanmış, metal veya plastikten yapılma ve üzeri manyetik bir tabaka ile kaplı plakalar ve bu plakaların alt ve üst kısımlarında yerleşen okuma/yazma kafalarından oluşur.

11 Harddisk (Sabitdisk) Veriler sabit diskteki bu manyetik tabakalar üzerine kaydedilir. Verilerin kaydedilmesinde mıknatıslanma mantığı kullanılır. Mıknatısın iki kutbu dijital olarak 1 ve 0 ‘ı temsil eder. Verilerimiz böylece küçük mıknatıslar halinde bu manyetik ortamlara yazılırlar.

12

13 Ekran Kartı Ekran kartları bilgisayarın CPU’sunda işlenen verileri monitöre anlaşılır bir şekilde iletme amacıyla kullanılan kartlardır. Yani ekran kartı bilgisayarın CPU’su ile monitörü arasında iletişim kuran cihazdır.

14

15 TEMEL BİLGİSAYAR BİLGİSİ Bilgisayarın Çevre Birimleri
Monitör=Ekran Yazıcı=Printer Hoparlör=Speaker Klavye Mouse=Fare Disket Kulaklık+Microfon Tarayıcı=Scanner CD

16 TEMEL BİLGİSAYAR BİLGİSİ Giriş-Çıkış Birimleri ?
Giriş Birimleri: Bilgisayara veri girdisi sağlayan birimler, Çıkış Birimleri: Bilgisayardan işlemler sonucu çıktıları saklayan, kullanıcıya sunan birimlerdir. Not: Bir birim hem çıktı hem de girdi birimi olabilir. Klavye Mouse Yazıcı Tarayıcı Monitör Harddisk Hoparlör Disket Giriş Çıkış

17 Giriş Birimleri

18 Grafik masası Özel bir kalem kullanarak ekranda yazı ve şekillerin gözükmesini sağlayan küçük kare biçiminde masadır Masa üzerindeki hareketlerin bilgisayara aktarılmasını sağlar Daha çok masa üstü yayıncılıkta, çizgi film ve karikatür hazırlanmasında kullanılır

19 Dokunma ekranları (touch screen)
Ekranda gözüken komut üzerine parmak ile dokunduğunda o komutun çalışmasını sağlayan ekran tipidir.

20 Joystick Genellikle oyun oynamak için kullanılır. Üzerinde bulunan tuşlarla çalıştırılarak bilgisayara komut verilmesi sağlanır.

21 Tarayıcı (Scanner) Resim, grafik ve önceden yazılmış yazıları bilgisayar ortamına aktarmakta kullanılır.

22 CD-ROM sürücü (Compact Disk-Read Only Memory )
Son yıllarda yaygın olarak kullanılmaya başlanan veri depolama birimidir. Bir CD'de 24 Ciltlik bir ansiklopedideki yazılar, resimler, video klipler, animasyon ve sesler saklanabilir.

23 kamera Türkçe'ye web kamerası şeklinde çevrilen "WebCam" cihazları, yetenekleri sınırlı bir dijital video kamera olarak tanımlanabilir. Pahalı ve büyük bir dijital kameranın sunduğu bazı avantajlardan mahrum olan web kameraları, herşeye rağmen çok sayıda kullanıcının görüntü kaydı için yararlanabilecekleri kullanışlı birer araçtırlar.

24 Mikrofon ses dalgalarını elektrik sinyaline dönüştüren bir cihazdır.

25 DEPOLAMA ÖLÇÜLERİ

26 Disket CD-ROM Sabit disk Flash bellek
Bilgisayarda bilgileri nereye kaydederiz? Disket CD-ROM Sabit disk Flash bellek

27 Kayıt ortamlarının bir kapasitesi vardır
Kayıt ortamlarının bir kapasitesi vardır. Nasıl uzunluk veya kütleyi ölçmek için cm, kg gibi birimler kullanıyorsak, kayıt ortamlarının da bir birimi vardır. 1 kg elma 30 cm 200 gr.

28 Aşağıdaki resmi inceleyim.
1024 MB=1 GB 1024 KB=1 MB 1024 Bayt=1 KB 8 Bit=1 Bayt Bit

29 Birimler Arasındaki Karşılaştırma
1024 GB=1 TB 1024 MB=1 GB 1024 KB=1 MB 1024 Bayt=1 KB 8 Bit=1 Bayt Bit

30 Büyükten Küçüğe Sıralayalım
GB MB KB Bayt Bit gigabayt megabayt kilobayt bayt bit En küçük kayıt birimi hangisidir? Megabayt mı daha büyüktür yoksa kilobayt mı?

31 Disketler 1,44 Megabaytlık veri saklayabilirler.
CD’ler 700 Megabaytlık veri saklayabilirler DVD’ler 4.7 Gigabaytlık veri saklayabilirler. Sabit diskler 160 – 250 – 320 Gigabaytlık veri saklayabilirler.


"TEMEL BİLGİSAYAR BİLGİSİ Bilgisayar Nedir ?" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları