Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

BİLGİSAYAR NEDİR? Belirli komutlara göre veri işleyen ve depolayan makinedir.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "BİLGİSAYAR NEDİR? Belirli komutlara göre veri işleyen ve depolayan makinedir."— Sunum transkripti:

1

2 BİLGİSAYAR NEDİR?

3 Belirli komutlara göre veri işleyen ve depolayan makinedir.

4 VERİBİLGİSAYARBİLGİ

5 DONANIM NEDİR?

6 Bilgisayarda bulunan elektronik ve mekanik parçaların tümüne DONANIM denir. Temel donanım birimleri nelerdir?

7 ANAKART Bilgisayar mimarisini üzerinde taşıyan, kartların eklenmesini ve bütün birimlerin bağlantısını sağlayan, genellikle fiberglastan yapılmış karttır.

8 İŞLEMCİ central processing unıt-CPU merkezi işlem birimi-MİB Kullanıcıdan bilgi almak, komutları işlemek ve sonuçları kullanıcıya sunmak gibi pek çok karmaşık işlemi yerine getirir. Ayrıca donanımların çalışmasını kontrol eder.

9 EKRAN KARTI İşlemcide işlenen verilerin ekranda görüntülenmesini sağlar.

10 HARD DİSK- SABİT DİSK Bilgilerin kalıcı olarak saklandığı bölümdür. Bilgisayarda kaydettiğimiz bilgiler Hard Disk’te saklanır.

11 HARD DİSK- SABİT DİSK Sabit Disk verileri kalıcı olarak saklayan manyetik depolama ünitesidir. Bir sabit disk 4 ana bileşene ayırabiliriz. Manyetik disk tabakaları Elektrik motoru ve mili, Okuma yazma kafaları Elektronik devreler Not: Video’yu izleyebilmek için internet bağlantısı gerekmektedir.

12 RAM-RANDOM ACCESS MEMORY “ Rastgele Erişimli Bellek” anlamına gelen, ana kart üzerine takılan küçük bir metal parçasıdır. Bilgiler RAM belleğe yazılıp silinebilir fakat bilgisayar kapandığında bilgiler kaybolur. RAM bilgilerin geçici olarak tutulduğu bellektir.

13 BİLGİSAYARLAR NASIL ÇALIŞIR?

14 Bilgisayar kasası Emre’nin yazdıkları klavyeden kasaya gidiyor Kasanın içine giren bilgilerin nerelerden geçtiğini görmek için kasanın üzerine tıklayalım… EKRAN KARTI, resim yazı grafik gibi her türlü bilgiyi monitöre aktararak Emre’nin yazdıklarının monitörde görünmesini sağlıyor. Emre ödevini hazırlıyor.

15 Ana kart Ekran kartı Ses kartı Emre’nin yazdıkları işlemciye gidiyor Veriler işlemcide değerlendiriliyor işleniyor. İşlemcide işlenen veriler Ekran kartına gönderiliyor. Veriler ekran kartında Elektrik sinyallerine çevriliyor. Sinyaller monitöre gidiyor. Emre’nin yazdıklarını n kopyası RAM’e yazılıyor. İLERİ İşlemci RAM

16 Emre’nin yazdıkları önceki aşamalardan geçtikten sonra ekranda görüntüleniyor.Emre yazdıklarını bilgisayar hafızasına kaydetmek için kaydet düğmesine basıyor ve sonra neler oluyor bakalım… İLERİ

17 Emre KAYDET’e tıklayınca, verilen komut işlemciye gidiyor. İşlemci KAYDET komutunu RAM’e aktarıyor. Veriler saklanmak için RAM’den HARDDİSK’e aktarılıyor. hardisk RAM İLERİ Ses kartı Ekran kartı İşlemci Ana kart

18 Emre ödevini bitirdi artık müzik dinlemek istiyor.Bilgisayarında kayıtlı bir müziği açıyor. Müzik açılırken ve çalarken kasanın içinde neler oluyor? Bunun için kasanın üzerine tıklayalım… Emre ödevini bitirdi artık müzik dinlemek istiyor.Bilgisayarında kayıtlı bir müziği açıyor. Müzik açılırken ve çalarken kasanın içinde neler oluyor? Bunun için kasanın üzerine tıklayalım… Bilgisayar kasası HOPARLÖR

19 Emre’nin AÇ komutu Anakart’a geliyor.Verilen komut işlemciye gidiyor. Veriler işlemcide değerlendiriliyor işleniyor. İşlemci aç emrini RAM’e aktarıyor. İLERİ hardisk RAM Ses kartı Ekran kartı İşlemci Ana kart

20 Ses kartı Müziği elektrik sinyallerin e çeviriyor. Müzik dosyası Hardisk’ten Ram’e yazılıyor. Ram’deki müzik ses kartına gönderiliyor. Müzik hoparlöre gönderiliyor. İLERİ RAM Ses kartı Ekran kartı İşlemci Ana kart hardisk

21 Bilgisayar kasası Emre’nin istediği müzik hoparlöre gönderiliyor. HOPARLÖR

22 GİRİŞ-ÇIKIŞ BİRİMLERİ Bilgisayar, giriş birimleri yardımıyla dışarıdan veri veya bilgi alır; çıkış birimleri sayesinde dışarıya veri veya bilgi verir.

23 GİRİŞ-ÇIKIŞ BİRİMLERİ Giriş Birimleri; Bilgisayara veri girmekte kullanılan araçlardır. Klavye, fare, yönetme kolu(joystick, oyun çubuğu), tarayıcı, mikrofon, barkod okuyucu vb. Çıkış Birimleri; Bilgisayardaki verilerin veya bilgilerin çıkışlarını elde etmek için kullanılan birimlerdir. Ekran, yazıcı, projeksiyon cihazı, hoparlör vb. Giriş/Çıkış Birimleri; Bilgisayardan hem veri girişini hem de veri çıkışını sağlayan birimlerdir. Usb Bellek, Cd-Rom, Dvd-Rom vb.

24 YAZILIM NEDİR?

25 YAZILIM Bilgisayarın görevini yerine getirebilmesi için ona verilen tüm bilgiler ve komut listelerine YAZILIM denir.Farklı tüm komut listelerine PROGRAM denir. Yazılım türleri nelerdir?

26 YAZILIM İşletim Sistemleri Uygulama Yazılımları

27 İŞLETİM SİSTEMLERİ Bilgisayarınızı kullanmak ve daha kolay işlem yapabilmek; bilgisayarınıza bağlı birimleri (faks modem, CD-ROM, yazıcı vs.) yönlendirebilmek, bilgisayarınızdaki programlar ile çalışmak gibi işlemleri gerçekleştirebilmek için kullandığımız gelişmiş yazılımlardır. ÖRNEK; Windows XP, Windows Vista, Linux vb.

28 UYGULAMA YAZILIMLARI Belli bir uygulamaya yönelik olan tüm yazılımlar UYGULAMA YAZILIMI olarak adlandırılır. ÖRNEK: Word-Excel-Access-Publisher, oyunlar, photoshop, paint, web tasarım yazılımı


"BİLGİSAYAR NEDİR? Belirli komutlara göre veri işleyen ve depolayan makinedir." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları