Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

B İ LG İ SAYAR İŞ LETMENL İĞİ. Bilgisayar İle İlgili Temel Kavramlar  Bilgisayar Nedir? Bilgisayar çok hızlı işlem yapma özelliği olan, kitaplar dolusu.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "B İ LG İ SAYAR İŞ LETMENL İĞİ. Bilgisayar İle İlgili Temel Kavramlar  Bilgisayar Nedir? Bilgisayar çok hızlı işlem yapma özelliği olan, kitaplar dolusu."— Sunum transkripti:

1 B İ LG İ SAYAR İŞ LETMENL İĞİ

2 Bilgisayar İle İlgili Temel Kavramlar  Bilgisayar Nedir? Bilgisayar çok hızlı işlem yapma özelliği olan, kitaplar dolusu bilgiyi çok küçük alanlarda saklayabilen, sakladığı bilgilere çok hızlı ulaşabilen bir makinedir.

3 Bilgisayarı Oluşturan Temel Parçaları Tanıyalım Ekran(monitör) Klavye Kasa Fare(Mouse)

4 BİLGİSAYARDONANIM Fiziksel olarak bilgisayarı oluşturan parçaların tümüne, denir.Elle tutulup, gözle görülebilen elektronik devrelerden oluşur.YAZILIM Kullanıcının bilgisayarı kullanmasını ve Uygulamalar geliştirmesini sağlayan tüm programlardır.

5 KATEGORİLERE GÖRE DONANIM BİRİMLERİ GİRİŞ BİRİMLERİ SİSTEM BİRİMLERİ ÇIKIŞ BİRİMLERİ DEPOLAMA(SAKLAMA) BİRİMLERİ

6 GİRİŞ BİRİMLERİ KLAVYEFARETARAYICIWEBCAMMİKROFON/KULAKLIKCD-RW/DVD-RW FLASH DİSK DİGİTAL FOTOĞRAF MAKİNESİ Bilgisayara veri girişi yapabileceğimiz birimleridir. (ses,karakter,sayı v.b.)

7 KLAVYE(KEYBOARD)  Klavye Bilgisayarda yazı yazmak, veri girmek ve bilgisayara komut vermek için kullanılan donanım birimidir. Harf Tuşları Fonksiyon TuşlarıRakam Tuşları Özel Görevli Tuşlar Multimedia Tuşları

8 MOUSE(FARE/İZ TOPU)  Fare Bilgisayarda çizim yapmak, oyun oynamak, komut seçmek ve çalıştırmak gibi işlemlerde kullanılan yardımcı donanım birimidir. Tekerlek Sağ tuş Kısayol tuşları Sol tuş Seçme Tıklama taşıma

9 Bir resmi (dergi,gazete,kitap gibi dokümanlardaki resimleri)bilgisayara aktarmak için kullanılır. WEBCAM İnternete bağlı bilgisayarlar arasında görüntülü haberleşmeyi sağlar. TARAYICI(SCANNER)

10 CD-WRİTER(CD-RW) CD deki bilgileri okunmasını ve de boş Cd lere bilgisayardan resim,bilgi,video yazdırılmasını sağlayan birimdir. CD-ROM/DVD- ROM CD lerin kullanıldığı sürücülerdir.Cd sürücüler ile müzik dinleyebilir,film seyredebilir ya da oyun oynayabiliriz.

11 ÇIKIŞ ÜNİTESİ EKRAN(MONİTÖR)YAZICIHOPARLÖRCD-WRİTERDVD-WRİTER DİSKET SÜRÜCÜ

12 MONİTÖR FLAT MONİTÖR LCD MONİTÖR Boyut:14”,15”,17”,19”,21” Çözünürlük:800*600, 1024*768, 1280*1024 Hız: 60,70,80..Hertz

13 NOKTA VURUŞLU YAZICI Sade yazılar için kullanılır. Noktalı kağıtların kullanılır. MÜREKKEP PÜSKÜRTMELİ YAZICI Genellikle ev kullanıcıların tercih ettiği yazıcıdır.Renkli çıktılarda alınabilir.. LAZER YAZICI Baskı kalitesi yüksek yazıcılardır. YAZICILAR

14 SİSTEM BİRİMLERİ  ANAKART  CPU  RAM  ROM  EKRAN KARTI  GÜÇ KAYNAĞI  KASA

15 Sistem birimleri kasa  Sistem Birimleri ve Kasa Kasanın içerisinde anakart, işlemci, ana bellek, ekran kartı, sabitdisk gibi birçok parça bulunur. Kasanın iç görünüşü

16 ANAKART(MAİNBOARD) Bir bilgisayarın çalışmasında temel rolü oynayan ( işlemci,ram,rom,,gibi) elemanların bulunduğu devre kartlarıdır.Bilgisayara bağlanacak ilave kartlar da (tv, ses kartı..gibi) üzerinde bulunan slotlara bağlanır. INTELAMD INTEL ve AMD tercih edilen ana kartlardır.

17 MERKEZİ İŞLEM BİRİMİ (CPU) Genellikle bilgisayarın beyni olarak ifade edilir.CPU verilen komutları veri yolu üzerinden ana bellekten aldıktan sonra,yine gelen komutlar doğrultusunda bilgiye dönüştüren birimdir. Ghz CPU hızı, Mhz ve Ghz dir. Celeron,Pentıum I,II,III ve IV, Core 2 DuoCore 2 DuoExtreme AMD DuoCore 2 Duo Extreme AMD Tercih edilen Cpu lardır.

18 RAM ANA BELLEK Verilerin işlendiği ve geçici olarak saklandığı yer.Ram bellekteki bilgiler sistem çalıştığı sürece kullanılırlar.Elektrik kesildiğinde veya bilgisayar kapandığında bilgiler kaybolur. Ram’in, 128 mb, 256mb, 512 mb,1024 mb,2Gb,4GB Ram’in, 128 mb, 256mb, 512 mb,1024 mb,2Gb,4GB lık kapasite çeşitleri vardır.

19 ROM BELLEK SİSTEM BELLEĞİ (Sadece okunan bellek) BIOS İçerisinde bilgisayarın sistem bilgileri saklanır.Belleğin içeriği herhangi bir elektrik kesintisinde silinmez.BIOS ayarları bu bellek üzerinde yazılıdır.

20 Cpu ile Monitör arasındaki İletişimi sağlar.Günümüzde 128,256 ve 512 MB ekran kartı modelleri bulunmaktadır. EKRAN KARTI 220 voltluk elektrik akımını bilgisayarın kullanabileceği 20-22 volta düşüren araçtır. Ayrıca devrelerin ısınmalarını engellemek için soğutucu fan bulunur. GÜÇ KAYNAĞI

21 DEPOLAMA BİRİMLERİ  HARDDİSK  CD  DVD  FLASH DİSK  BELLEK KARTI

22 HARDDİSK Sabit Disk, HDD şeklinde de isimlendirilir.Bilgisayarın bilgi deposudur. Kapasiteleri; Kapasiteleri; 80GB,120GB,160GB, 240 GB olabilir.

23 DİSKET Disketler bilgi depolamak için kullanılan küçük çaplı manyetik ortamlardır. 1.44 MB Kapasitesi: 1.44 MB CD Bilgi depolamak için disketlerden daha büyük çaplı manyetik ortamlardır. 700MB-1000MB Kapasiteleri: 700MB-1000MB olabilmektedir.

24 Kapasiteleri, 1 GB,2 GB,8 GB …olabilir. Tak çalıştır özelliğine sahiptir. KART OKUYUCU FLASH DİSK

25 BİLGİSAYAR DONANIMI (HARDWARE) ANA DONANIM BİRİMLERİ EK DONANIM BİRİMLERİ

26 ANA DONANIM BİRİMLERİ MONİTÖRKASA  ANAKART  CPU  RAM-ROM  HARDDİSK  GÜÇ KAYNAĞI  EKRAN KARTIKLAVYEMOUSE Bilgisayarı kullanabilmemiz için mutlaka gerekli ve de takılı olması gereken bilgisayar parçalarıdır.

27 EK DONANIM BİRİMLERİ  YAZICI  HOPARLÖR  SES KARTI  TV KARTI  WEBCAM  MİKROFON  MODEM  ETHERNET KARTI  CD-ROM/CD-RW  DVD-ROM/DVD-RW  DİSKET SÜRÜCÜ  TARAYICI Bilgisayara kullanılacak alana göre takılması gerekli parçalardır

28 DİĞER AYGITLAR KABLOLU MODEM KABLOSUZ MODEM Bilgisayarların telefon hattı üzerinden internete bağlanmasını sağlayan aygıtlardır.

29 ETHERNET KARTI TV KARTI SES KARTI


"B İ LG İ SAYAR İŞ LETMENL İĞİ. Bilgisayar İle İlgili Temel Kavramlar  Bilgisayar Nedir? Bilgisayar çok hızlı işlem yapma özelliği olan, kitaplar dolusu." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları