Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sempervivum tectorum Sempervivum tectorum Kulak Otu – Dam Koruğu – Ak kulağı.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Sempervivum tectorum Sempervivum tectorum Kulak Otu – Dam Koruğu – Ak kulağı."— Sunum transkripti:

1 Sempervivum tectorum Sempervivum tectorum Kulak Otu – Dam Koruğu – Ak kulağı

2

3 GENEL ÖZELLİKLERİ Familyası Crassulaceae dır. Crassulaceae Herdemyeşil ve çok yıllık bir bitkidir. Anavatanı bilinmiyor ama Güney Avrupa Dağlarında yetiştiriliyor. Bütün yıl yapraklıdır. 4 mevsimde de dayanıklıdır. 15-20cm boy yapar. Yapraklar rozet şeklinde sukkulent; yeşil, kırmızı, mor veya sarı olabilir.

4 Çiçekler erseliktir ve böcekler tarafından tozlaşma görülür. Çiçekler mor,kırmızı ve pembe renktedir. Dallı saplarda görülür. Haziran ve Temmuzda çiçeklidirler. Tohumlar temmuz-ağustos arası olgunlaşır. Çiçekler erseliktir ve böcekler tarafından tozlaşma görülür. Çiçekler mor,kırmızı ve pembe renktedir. Dallı saplarda görülür. Haziran ve Temmuzda çiçeklidirler. Tohumlar temmuz-ağustos arası olgunlaşır.

5

6 EKOLOJİK İSTEKLERİ Yarı gölgeli ve güneşli bölgelerde yetiştirilmelidir. Kuru toprağı sever. Nem ihtiyacı fazla değildir. Minimum -12°C, maksimum ise 35 °C sıcaklıkta kalabilir. Yarı gölgeli ve güneşli bölgelerde yetiştirilmelidir. Kuru toprağı sever. Nem ihtiyacı fazla değildir. Minimum -12°C, maksimum ise 35 °C sıcaklıkta kalabilir.

7 BAKIMI Tohum yaprak çelik ya da stolon uçlarıyla üretim yapmak mümkündür. Ekim zamanı Ağustos – Eylül aylarında gerçekleşmelidir. Sulama işlemi orta derecede olmalıdır. Sık sık sulanması gerekmez. Tohum yaprak çelik ya da stolon uçlarıyla üretim yapmak mümkündür. Ekim zamanı Ağustos – Eylül aylarında gerçekleşmelidir. Sulama işlemi orta derecede olmalıdır. Sık sık sulanması gerekmez.

8 PEYZAJ DÜZENLEMELERDE KULLANIMI Daha çok yapraklarıyla ön plandadır. Rozet yaprakları; doku ve renk özellikleriyle soliter olarak kullanılabilir. Ya da kaya bahçelerinde grup halinde çiçekleriyle ön planda olan bitkilere fon oluşturabilir. Ayrıca yaprakları yenilebilir. Ve içecek yapımında kullanılır. Ayrıca yaprakları yenilebilir. Ve içecek yapımında kullanılır.

9

10

11

12

13


"Sempervivum tectorum Sempervivum tectorum Kulak Otu – Dam Koruğu – Ak kulağı." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları