Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

FEN VE TEKNOLOJİ ÜNİTE:VÜCUDUMUZUN BİLMECESİNİ ÇÖZELİM KONU:BESİN İÇERİKLERİ VE GÖREVLERİ SÜRE:45 DAKİKA.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "FEN VE TEKNOLOJİ ÜNİTE:VÜCUDUMUZUN BİLMECESİNİ ÇÖZELİM KONU:BESİN İÇERİKLERİ VE GÖREVLERİ SÜRE:45 DAKİKA."— Sunum transkripti:

1 FEN VE TEKNOLOJİ ÜNİTE:VÜCUDUMUZUN BİLMECESİNİ ÇÖZELİM KONU:BESİN İÇERİKLERİ VE GÖREVLERİ SÜRE:45 DAKİKA

2 MERAK EDİYORUM  Hangi besinleri yersek daha sağlıklı oluruz?  Bize enerji veren besinler nelerdir?  Güçlü olmak için neler yemeliyiz?  Kış aylarında portakal ve mandalina yememiz konusunda annelerimiz ısrar ederler neden?  Sıcak günlerde daha çok su içeriz,bunun sebebi ne olabilir?

3 Altın Not: Vücudumuzun yaşamını sürdürebilmesi için gerekli yiyecek ve içecekler BESİN olarak adlandırılır.

4 BEYİN FIRTINASI Besinleri nelerden elde ederiz?

5 CEVAP Besinlerimizi;hayvan sal,bitkisel ve madensel maddelerden elde ederiz. Besinlerimizi;hayvan sal,bitkisel ve madensel maddelerden elde ederiz.

6 BESİN KAYNAKLARI HAYVANSAL BESİNLER BİTKİSEL BESİNLER MADENSEL BESİNLER

7 Yiyecekler birden fazla besin maddesi içerebilir. ALTIN NOT ALTIN NOT Ancak içeriğinde hangi besin maddesi fazla bulunuyorsa yiyecek o grupta yer alır. Ancak içeriğinde hangi besin maddesi fazla bulunuyorsa yiyecek o grupta yer alır.

8 İÇERİKLERİNE GÖRE BESİNLER KARBONHİDRATLARPROTEİNLERYAĞLARVİTAMİNLER SU VE MİNERALLER

9 1.KARBONHİDRATLAR

10 BENİM ÖZELLİKLERİM Bana enerji veren doktor derler. Bana enerji veren doktor derler. Ben beş heceden oluşurum.Beni parçalara ayırdığınızda şöyle okunurum. Ben beş heceden oluşurum.Beni parçalara ayırdığınızda şöyle okunurum. KAR-BON-HİD-RAT-LAR Vücudunuzun asıl enerji kaynağıyım. Vücudunuzun asıl enerji kaynağıyım. Özellikle bitkisel gıdalarda bol miktarda bulunurum. Özellikle bitkisel gıdalarda bol miktarda bulunurum. Ayrıca ;şeker ve şekerli yiyecekler ekmek,makarna,patates ve tahıllarda bulunurum. Ayrıca ;şeker ve şekerli yiyecekler ekmek,makarna,patates ve tahıllarda bulunurum.

11 Aşağıdaki besinlerde bulunurum Buğday Buğday Mısır Mısır Pirinç Pirinç Arpa Arpa Yulaf Yulaf Patates Patates Şeker kamışı Şeker kamışı Bal Bal Süt Süt Meyve çeşitleri Meyve çeşitleri Kepekli ekmekler Kepekli ekmekler

12 KÜÇÜK BİR OYUN OYNAMAYA VAR MISINIZ? OYUNUN ADI:DİKKAT KÜÇÜK BİR OYUN OYNAMAYA VAR MISINIZ? OYUNUN ADI:DİKKATbuğdaypirinçArpayulafpatates Şeker kamışı balsüt Meyve çeşitleri Kepekli ekmek

13 2.PROTEİNLER

14 BENİM ÖZELLİKLERİM Vücudumuzun büyüme ve gelişmesinde görevliyim. Vücudumuzun büyüme ve gelişmesinde görevliyim. Vücudumuzdaki yaralar benimle iyileşir. Vücudumuzdaki yaralar benimle iyileşir. Mikroplara karşı savaşırım. Mikroplara karşı savaşırım. Bana yapıcı-onarıcı derler. Bana yapıcı-onarıcı derler. Hayvansal besinlerde benimle çok karşılaşırsınız. Hayvansal besinlerde benimle çok karşılaşırsınız. Tahıllar,baklagiller ve kuru yemişlerde de beni görmeniz mümkündür. Tahıllar,baklagiller ve kuru yemişlerde de beni görmeniz mümkündür.

15 PROTEİNİN ARKADAŞ OLDUĞU BESİNLER ETSÜTPEYNİRYOĞURTYUMURTABALIK KURU FASULYE NOHUTTAHILLAR

16 BUNU BİLİYOR MUSUNUZ? Büyüme ve gelişme döneminde yeterince protein almazsak büyüme yavaşlar,hatta durabilir.Proteinler zekamızın gelişmesinde çok etkili olurlar Büyüme ve gelişme döneminde yeterince protein almazsak büyüme yavaşlar,hatta durabilir.Proteinler zekamızın gelişmesinde çok etkili olurlar

17 YAĞLAR

18 Beni bitkilerden ve hayvanlardan elde ederler.

19 Nerelerde bulunurum? Zeytin,ayçiçeği,mısır,yerfıstığı,susam ve soya bitkileri yağ bakımından zengindir. Zeytin,ayçiçeği,mısır,yerfıstığı,susam ve soya bitkileri yağ bakımından zengindir. Bunlardan başka ceviz,badem,kabak çekirdeği,fındık bol miktarda yağ içerir. Bunlardan başka ceviz,badem,kabak çekirdeği,fındık bol miktarda yağ içerir. Balık,süt,peynir,tereyağı kaymak,et ve et ürünleri yağ bakımından zengindir. Balık,süt,peynir,tereyağı kaymak,et ve et ürünleri yağ bakımından zengindir.

20 Yağ ürünleri

21 yağlar

22 SU

23 SUYUN ÖNEMİNİ ANLATAN CÜMLELER Evdeki bitkileri sulamazsak yaprakları canlılığını kaybeder. Canlılar belli bir süre susuz kalırlarsa yaşamları tehlikeye girer. Vücudumuzun %70’i sudur. Su vücudumuzda düzenleyici olarak görev yapar.

24 MİNERALLER

25 BEYİN FIRTINASI Mineralleri nelerden alırız?

26 Mineralleri yediğimiz yiyecek ve içeceklerden alırız. CEVAP

27 Mineraller vücudumuzda düzenleyici olarak görev yaparlar

28 BESİN KAYNAKLARI YAPICI-ONARICI PROTEİN DÜZENLEYİCİ SU MİNERAL VİTAMİN ENERJİ VERİCİ YAĞ KARBONHİDRAT


"FEN VE TEKNOLOJİ ÜNİTE:VÜCUDUMUZUN BİLMECESİNİ ÇÖZELİM KONU:BESİN İÇERİKLERİ VE GÖREVLERİ SÜRE:45 DAKİKA." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları