Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Deney No: 2 Yer Değiştirme Reaksiyonlarının İncelenmesi İKİNCİ HAFTA.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Deney No: 2 Yer Değiştirme Reaksiyonlarının İncelenmesi İKİNCİ HAFTA."— Sunum transkripti:

1 Deney No: 2 Yer Değiştirme Reaksiyonlarının İncelenmesi İKİNCİ HAFTA

2 Yerdeğiştirme Tepkimeleri Deney No:2 Önce, birçok bileşiğin formülü, ismi, fiziksel hali, rengi, kokusu, kristal yapısı ve çözünürlüğü ile ilgili gözlem yapılır. Tepkimeye giren tüm katyonların anyonlarının değişmesi sonucu oluşan tepkimelere metatez tepkimeleri denir. Metatez tepkimelerinin gelişimini sistematik olarak inceleyebilmek için gözlem yapmak ve tepkime denklemlerini yazmamız gerekir. Örnek olarak aşağıdaki denklem verilebilir:

3 Çözeltide tepkimeye giren maddeler tepkime başlamadan önce ayrı tüplerde çözücüde çözülür. Maddelerin çözülüp çözülmediğini gözlemlenir. Çözülüyorsa iyonlar çözeltide hidratlaşmış şekilde yazılır. Deney No:2 Tepkimenin olduğunu gösteren belirtiler aşağıdaki özellikler gözlemlenerek söylenir. 1. Çökelek oluşumu 2. Gaz çıkışı 3. Isı alış verişi 4. Renk değişimi 5. Asit-bazlıkta değişim Tepkime sonucu çözeltide oluşan ürünlerin formülleri tepkimeye giren maddeler sulu çözeltide araya gelince oluşan ürünlerin formülleri yazılır.

4 Çökelek oluşumu alt indis(k), iyonik halde çözeltide kalanlar alt indis (su) şeklinde gösterilir. Deney No:2 İyonik denklem: Tepkimeye giren ve tepkime sonucu oluşan maddeler bir araya getirilir ve tepkime denklemi yazılır. Net iyonik denklem: Burada tepkimenin oluşumunda sorumlu olan iyonlar tepkime denkleminde görülür. Diğer iyonlar net tepkime denkleminde görünmez.

5 Deneyin Yapılışı: Deney tüpleri 1 den 11 e kadar etiketlenir. Tüplere sırayla; 1.tüpe katı CaCO 3 yazılır ve tüpe spatülün ucuyla katı CaCO 3 koyulur. 2. tüpe 3M, 2mL NaOH 4. tüpe 0,1M, 2mL FeCl 3 ⋅ 6H 2 O 5. tüpe 0,1M, 2mL CoCl 2 ⋅ 6H 2 O 6. tüpe katı NH 4 Cl 7. tüpe 0,1M, 2mL Na 2 CO 3 8. tüpe 0,1M, 2mL NiCl 2 ⋅ 6H 2 O 9. tüpe 0,1M, 2mL Na 3 PO 4 ⋅ 12H 2 O 10. tüpe 0,1M, 2mL CuSO 4 ⋅ 5H 2 O 11. tüpe 0,1M, 2mL BaCl 2 ⋅ 2H 2 O Deney No:2

6 On bir adet metatez tepkimesi incelenecek, tepkimelerin denklemleri, formülleri ve çözeltideki iyonları yazılacaktır. Her kimyasal maddenin kristal özellikleri, renkleri, çözünürlükleri belirtilir. Gözlemler her tepkime için ayrı ayrı kaydedilir. Bu parametreler tepkime olduğunu gösteren renk değişimi, koku, çökelek, ısı değişimi, gaz çıkışı ve benzeri şeylerdir. Yapılacak işlem sırası aşağıdaki gibidir: Deney No:2 1. HCl asit çözeltisinin yarısı katı CaCO 3 e ilave edilir. 2. NaOH çözeltisinin 1/3 nü HCl çözeltisine ilave edilir. 3. NaOH çözeltisinin yarısı NH 4 Cl çözeltisine ilave edilip, tüp elin sıcaklığı ile ısıtılır ve tüpün ağzı koklanır. 4. FeCl 3 çözeltisinin yarısı geri kalan NaOH e ilave edilir. 5. CoCl 2 çözeltisinin yarısı FeCl 3 çözeltisine ilave edilir. 6. CuSO 4 çözeltisinin 1/3 ünü Na 2 CO 3 çözeltisine ilave edilir. 7. Geri kalan CuSO 4 çözeltisinin yarısı BaCl 2 çözeltisine ilave edilir.

7 8.Na 3 PO 4 çözeltisinin yarısı kalan CuSO 4 çözeltisine ilave edilir. 9.NiCl 2 çözeltisinin yarısı kalan Na 3 PO 4 çözeltisine ilave edilir. Deney No:2 Bilgi için incelenecek tepkimelerde oluşan bazı maddelerin özellikleri ve kullanım alanları aşağıda verilmiştir. Fe(OH) 3 jelatinimsi çökelek, seramikte, lastikte ve camda pigment olarak, susuz bileşikleri mücevhercilikte parlatmada kullanılır. CuCO 3 ·Cu(OH) 2 tohum iyileştirmede, boyada kullanılır. NiCO 3 ·Ni(OH) 2 seramikte renklendirici olarak kullanılır. BaSO 4 fotoğraf kağıdında, betonda, radyasyon yalıtıcı olarak kullanılır. Cu(PO 4 ) 2 gübre, fosforik asidin paslandırma etkisinin geciktirilmesinde kullanılır. NH 3 nitrik asit üretiminde, gübre, patlayıcı yapımında ve fiberlerde kullanılır.

8 Ölçüm ve Hesaplamalar CaCO 3 + HCl................................. HCl + NaOH.................................... NaOH + NH 4 Cl............................. FeCl 3 + NaOH........................... CoCl 2 + FeCl 3............................... CuSO 4 + BaCl 2............................... NiCl 2 + Na 3 PO 4................................ Na 3 PO 4 + CuSO 4 …………………… Deney No:2


"Deney No: 2 Yer Değiştirme Reaksiyonlarının İncelenmesi İKİNCİ HAFTA." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları