Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

KADER VE EVRENDEKİ YASALAR 1

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "KADER VE EVRENDEKİ YASALAR 1"— Sunum transkripti:

1 KADER VE EVRENDEKİ YASALAR 1

2 Kader ve Evrendeki Yasalar
Kader: Allah’ın her şeyi belli bir ölçü, düzen ve uyum içerisinde programlamasına “kader” denir. “Gerçekten biz, her şeyi bir ölçü ve dengede yarattık.” Kamer Suresi 49. Ayet. Kaza: Zamanı geldiğinde olayların bu programa uygun olarak gerçekleşmesine “kaza” denir. “Biz suyu gökten (belirlediğimiz) bir ölçüye göre indiriyor, sonra da onu yeryüzünde tutuyoruz...” Mü’minûn Suresi 18. Ayet.

3 Kader ve Evrendeki Yasalar
Allah’ın ayetleri iki çeşittir: Bunlar; Kur’an-ı Kerim’deki ayetler, evrende yarattığı bütün kanun ve varlıklardır. Bunların hepsi aslında bize Allah’ın varlığını anlatır. “Senin yeryüzünü kupkuru görmen de Allah'ın ayetlerindendir. Biz onun üzerine suyu indirdiğimiz zaman, harekete geçip kabarır. Ona can veren, elbette ölüleri de diriltir. O, her şeye kadirdir.” Fussilet Suresi 39. Ayet.

4 Kader ve Evrendeki Yasalar
Allah evrendeki bütün işleyişi birtakım sebeplere bağlamıştır. Hiçbir şey sebepsiz olmaz. Bunlara evrendeki yasalar diyoruz. Bunlar: Fiziksel Yasalar Biyolojik Yasalar Toplumsal Yasalardır.

5 Kader ve Evrendeki Yasalar
Fiziksel Yasalar Fiziksel yasalar; madde ve enerjinin oluşumu, değişimi, yapısı, hareketi ve maddeler arası ilişkilerle ilgili prensiplerdir. Evrendeki işleyişin düzenli ve sürekli olabilmesi için Allah tarafından konulan kurallardır. Evrendeki her şey, bu yasalara göre hareket eder.

6 Kader ve Evrendeki Yasalar
Kur’an-ı Kerim’de Fiziksel Yasalar ‘‘Güneş de yörüngesinde akıp gitmektedir. Bu, çok güçlü ve her şeyi bilen Allah’ın takdiridir (kanunudur).’’ Yâsîn suresi, 38. Ayet. “Rabbiniz, lütfundan nasib arayasınız diye, sizin için denizde gemileri yürüten kudret sahibidir. Şüphesiz O, size çok merhametlidir.” İsra Suresi 66. Ayet.

7 Kader ve Evrendeki Yasalar
Güneş Dünya’ya olduğundan biraz daha yakın ya da biraz daha uzak olsaydı ne olurdu?

8 Kader ve Evrendeki Yasalar
Atmosfer daha ince ya da daha kalın olsaydı ne olurdu?

9 Kader ve Evrendeki Yasalar
Yerçekimi olmasaydı ne olurdu?

10 Kader ve Evrendeki Yasalar
Suyun kaldırma kuvveti bize ne gibi faydalar sağlar?

11 Kader ve Evrendeki Yasalar
Fiziksel yasalar bizlere Dünya’da güven içinde yaşamamızı sağlar. Bu sayede; Acaba güneş bu sabah doğacak mı? Dışarı çıktığımda başıma bir göktaşı düşer mi? Havaya zıpladığımda yere düşmeyip de havada asılı kalır mıyım? Yemek yapmak için kullandığımız ateş, ısı vermez ise gibi endişeler taşımayız.

12 Kader ve Evrendeki Yasalar
Allah’ın koyduğu bu kanunlar kıyamete kadar asla değişmeyecektir. Bizler Allah’ın koyduğu bu yasalara uygun hareket edersek, hayatımızı daha güzel ve huzurlu yaşayabiliriz.


"KADER VE EVRENDEKİ YASALAR 1" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları