Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

1 İnsan ve Kaderi Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Dersi 11. Sınıf 1. Ünite pedagojiformasyon.com.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "1 İnsan ve Kaderi Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Dersi 11. Sınıf 1. Ünite pedagojiformasyon.com."— Sunum transkripti:

1 1 İnsan ve Kaderi Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Dersi 11. Sınıf 1. Ünite pedagojiformasyon.com

2 1. Kader ve Kaza Kavramları 2. İnsan İradesi ve Kader 3. Kaderle İlişkilendirilen Bazı Kavramlar 3.1. Ecel ve Ömür 3.2. Hayır ve Şer 3.3. Afet 3.4. Sağlık ve Hastalık 3.5. Rızık 3.6. Başarı ve Başarısızlık 3.7. Tevekkül

3 3 1. Kader ve kaza kavramlarını açıklar. 2. İnsanın kaderle ilgili olarak akıl ve irade sahibi, özgür ve sorumlu olmak gibi özelliklerini sorgular. 3. Allah’ın ve kulun iradesi arasındaki ilişkiyi fark eder. 4. Ecel, ömür, rızık, tevekkül, başarı, başarısızlık, afet, sağlık ve hastalık, hayır ve şer kavramlarının kaderle ilişkisini kurar. 5. Kader ve kaza ile ilgili toplumda yaygın olan yanlış algı ve tutumların neler olduğunu araştırır ve bunların nedenlerini fark eder. 6. Hayır ve şerrin, insanın kendi tercih ve eylemleriyle ilişkisini fark eder. 7. Kaza ve kader inancının bireyin tedbir almasına engel olmadığını kavrar.

4 4 Evrendeki farklı varlıklar uyum içinde bir bütün oluştururlar. 1. Kader ve Kaza Kavramları

5 5 "Kuşkusuz biz, her şeyi bir ölçüye (kader) göre yarattık." (Kamer 49) "O, her şeyi yaratıp bir ölçüye göre düzenlemiştir (takdir etmiştir).” (Furkan 2) Kur’an’da Kader Kavramı

6 6 Kader İle İlgili Temel İlkeler Yüce Allah bütün kainatı kendi belirlediği kanunlarla idare eder Yüce Allah’ın bu üstün yönetim gücüne “Külli İrade” denir Biyoloji k Toplums al Fiziksel Yüce Allah insana bir özgürlük alanı tanımlamış ve bu alanda hareket edebilmesi için de “Cüz-i İrade” vermiştir. İnsan bu iradeyle tercihlerde bulunur.

7 Biyolojik Yasalar Toplumsal Yasalar Fiziki Yasalar Dünyanın Hareketi Anne-baba Ecel Cinsiyet Deprem Astronomik Olaylar Sünnetullah Cüz-i İrade Kur’an Esasları İnsanın Özgürlük Alanı Külli İrade

8 Aile Cinsiyet Irk Doğum yeri ve tarihi İnsan olarak dünyaya gelmek Ömür ve ecel İnanmak-inanmamak İbadet etmek-etmemek İyilik-kötülük Hırsızlık yapmak- yapmamak Doğru sözlülük-yalan Çalışmak-tembellik İnsanın kendi karar ve çabasıyla oluşan davranışlar Allah’ın Takdiri (Kader) ile oluşan durumlar İnsan sorumlu değildirİnsan sorumludur İnsanın Durum Ve davranışları

9 4/3/2015

10 10 İNSAN Kader İnancı kibirden alıkoyar huzur verir Rabbine bağlar soğukkanlı ve sabırlı yapar çaresizlik ve umutsuzluktan korur - ı - a - ı Kader İnancının Faydaları

11 11 3. Kaderle İlişkilendirilen Kavramlar 3.1. Ecel ve Ömür Ömür: İnsanın doğumdan ölümüne kadar geçen yaşam süresi. Ecel: Ölüm vakti ve ömrün bitim anı.

12 İlke: İnsanlığa yararı olan her şey HayırŞer İnsanlığa zararı olan her şey İnsan, akıl ve iradesiyle mümkün olduğunca “hayırdır” dediklerini tercih etmeli, “şerdir” dediklerini terk etmelidir. Hayır Ve Şer İle İlgili Müslüman’ın Sorumluluğu Emr-i bi’l-maruf, nehy-i ani’l-münker: İyiliği emretmek, kötülükten sakındırmak.

13 4EveRAP HAYIR VE ŞER ALLAH’TANDIR

14

15 3. Kaderle İlişkilendirilen Kavramlar 3.3. Afet Afet: Allah’ın evrene koyduğu fiziksel yasalar gereği meydana gelen tehlikeli doğa olaylardır.  İnsanlar afetlere engel olmazlar, onları kontrol edemezler.

16

17

18 3.4. Sağlık Ve Hastalık Sağlıklı veya hasta olmak insanın kaderi midir?

19

20 Kaderle İlişkilendirilen Kavramlar 3.5. Rızık Rızık: Canlıların ihtiyaç duyduğu ve yararlandığı Allah tarafından sağlanan her türlü nimet.

21 “Yeryüzündeki her canlının rızkı Allah’a aittir.” (Hud 6)

22

23

24

25 İnsan fakirliğe razı olmamalı, rızkını temin etmek için çalışmalıdır. Başkalarına muhtaç olmak yerine çalışıp da başkalarına yardım etmek için çaba göstermelidir. İnsan fakirliğe razı olmamalı, rızkını temin etmek için çalışmalıdır. Başkalarına muhtaç olmak yerine çalışıp da başkalarına yardım etmek için çaba göstermelidir.

26 3.6. Başarı Ve Başarısızlık “Bilsin ki insan için kendi çalışmasından başka bir şey yoktur.” (Necm 39)

27

28  Başarısızlık  Hastalık  Açlık  Afet  Ölüm  Çaresizlik  Bunalım Müslüman; nasıl düşünmeli, nasıl inanmalı, ne yapmalı ?

29 29 1. Bilgi sahibi olmak, öğrenmek. 2. Tedbir almak, çare aramak. 3. Başarabileceğine inanmak… 4. Allah’tan dua ve ibadet ile yardım istemek. 5. Hayırdır diye yorumlamak. 6. Tevekkül edip O’na güvenmek.

30


"1 İnsan ve Kaderi Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Dersi 11. Sınıf 1. Ünite pedagojiformasyon.com." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları