Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Türkiye Büyük Millet Meclisi açıldı. Türkiye Büyük Millet Meclisi, 23 nisan 1920 yılında açıldı. Meclisteki vekilleri halk seçer ve onlarda halk adına.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Türkiye Büyük Millet Meclisi açıldı. Türkiye Büyük Millet Meclisi, 23 nisan 1920 yılında açıldı. Meclisteki vekilleri halk seçer ve onlarda halk adına."— Sunum transkripti:

1

2 Türkiye Büyük Millet Meclisi açıldı. Türkiye Büyük Millet Meclisi, 23 nisan 1920 yılında açıldı. Meclisteki vekilleri halk seçer ve onlarda halk adına ülkeyi yönetir. Atatürk Meclisin Açıldığı günü Ulusal Egemenlik günü olarak ilan etmiş ve bu günü Türk çocuklarına bayram olarak hediye etmiştir.

3 Saltanat kaldırıldı Cumhuriyet ilan edildi. Padişahlıkta yönetim babadan oğla geçiyordu. Halk söz sahibi değildi. Atatürk 29 Ekim 1923’te Cumhuriyeti ilan etti. Cumhuriyet halkın kendi kendisini yönetmesi demektir.

4 Soyadı Kanununu çıkarıldı. Türkiye Cumhuriyeti’nde herkesin bir soyadı ve kimliği vardır. Mustafa Kemal Atatürk’ün Nüfus Cüzdanı.

5 Kadınlara seçme ve seçilme hakkı verildi. Kadınlar toplumun her alanında ve her konuda seçme ve seçilme hakkına sahipler.

6 Medeni Kanun ile resmi nikah zorunlu oldu. Medeni Kanundan önce birden çok kadınla evlilik yapılabiliyordu. Bu durum kadın haklarına aykırıdır. Resmi nikah ile evlenenler ise başka bir evlilik yapamazlar. Böylece herkesin bir eşi olur. Tek eşlilik tüm dünyada kabul görmektedir.

7 Şapka ve kıyafet devrimi yapıldı Çarşaf Yeni modern kıyafetler Fes Cübbe ve Sarık

8 Harf devrimi yapıldı Okuması ve Yazması zor olan Arap harfleri Günümüzde kullandığımız harfler, Latin alfabesinden dilimize uygun olacak şekilde düzenlenmiştir.

9 Ölçülerde değişiklik yapıldı Eski ölçüler Okka Metre Yeni ölçüler tüm dünyada kullanılmaktadır Arşın Elektronik tartı Yeni ölçüler

10 GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’E BİZİM İÇİN YAPTIĞI HERŞEY İÇİN TEŞEKKÜR EDİYORUZ.


"Türkiye Büyük Millet Meclisi açıldı. Türkiye Büyük Millet Meclisi, 23 nisan 1920 yılında açıldı. Meclisteki vekilleri halk seçer ve onlarda halk adına." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları