Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ATATÜRK İNKILAPLARI. BİLGİ Atatürk,askeri Bir Dahi Ve Karizmatik Bir Lider, Aynı Zamanda Büyük Bir İnkılapçıydı.O Dönemlerde Türkiye Cumhuriyeti ´Nin.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ATATÜRK İNKILAPLARI. BİLGİ Atatürk,askeri Bir Dahi Ve Karizmatik Bir Lider, Aynı Zamanda Büyük Bir İnkılapçıydı.O Dönemlerde Türkiye Cumhuriyeti ´Nin."— Sunum transkripti:

1 ATATÜRK İNKILAPLARI

2 BİLGİ Atatürk,askeri Bir Dahi Ve Karizmatik Bir Lider, Aynı Zamanda Büyük Bir İnkılapçıydı.O Dönemlerde Türkiye Cumhuriyeti ´Nin Çağdaş Medeniyetler Seviyesine Ulaşabilmesi İçin Birçok Yeniliğe İhtiyaç Duyulmuştur. Bu Yeniliklere Ülkedeki Hayat, Çağın Gereklerine Daha Uygun Hale Getirilmiştir.

3 HARF İNKILABI Atatürk ´ Ün Gerçekleştirmiş Olduğu En Önemli İnkılaplardan Birisi, Arap Alfabesinin Kaldırılması Ve Yerine Latin Alfabesinin Kabul Edilmesi Olmuştur. 3 Kasım 1928 Tarihinde, Yeni Türk Alfabesi Kabul Edilmiştir. Atatürk ´ Ün Gerçekleştirmiş Olduğu En Önemli İnkılaplardan Birisi, Arap Alfabesinin Kaldırılması Ve Yerine Latin Alfabesinin Kabul Edilmesi Olmuştur. 3 Kasım 1928 Tarihinde, Yeni Türk Alfabesi Kabul Edilmiştir.

4 HALİFELİĞİN KALDIRILMASI 3 Mart 1924 Tarihinde, Osmanlı Hanedenı ´Nın Elinde Bulunan “ Halifelik “ Sıfatı Kaldırılmıştır. Böylece, Laik Düzene Geçiş Kolaylaşmıştır. Dinin İstismar Edilmesi Engellenmiş, Daha Bağımsız Bir Dış Politika İzleme İmkânı Doğmuştur. 3 Mart 1924 Tarihinde, Osmanlı Hanedenı ´Nın Elinde Bulunan “ Halifelik “ Sıfatı Kaldırılmıştır. Böylece, Laik Düzene Geçiş Kolaylaşmıştır. Dinin İstismar Edilmesi Engellenmiş, Daha Bağımsız Bir Dış Politika İzleme İmkânı Doğmuştur.

5 KIYAFET İNKILABI Kıyafet İnkılabıyla Birlikte, Kadınlar Çarşaf Giymekten Vazgeçerek Çağa Uygun Elbiseler Giymeye, Erkekler İse Vazgeçerek Çağa Uygun Elbiseler Giymeye, Erkekler İse Fes Yerine Şapka Takmaya Başladılar.

6 KADINLARA SAĞLANAN MEDENİ HAKLAR Atatürk İnkılapları İle Birlikte, Yüzyıllar Boyunca İhmal Edilmiş Olan Türk Kadınına Yeni Haklar Tanınmıştır.Kabul Edilmiş Olan Medeni Kanun Gereğince, Kadınlar Da Erkekle- Re Tanınan Haklara Sahip Olmuştur.

7 EĞİTİMİN BİRLİĞİ KANUNU 3 Mart 1924 Günü Mecliste Kabul Edilen Tevhid-i Tedrisat Kanunu,Eğitimde Birlik İlkesini İçeren Kanundur. Bu Kanunla Bütün Okullar, Kurulan Maarif Vekâletine (Meb) Bağlanmıştır. Tekke, Medrese Ve Zaviyeler Kapatılmıştır.


"ATATÜRK İNKILAPLARI. BİLGİ Atatürk,askeri Bir Dahi Ve Karizmatik Bir Lider, Aynı Zamanda Büyük Bir İnkılapçıydı.O Dönemlerde Türkiye Cumhuriyeti ´Nin." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları