Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

DONANIM.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "DONANIM."— Sunum transkripti:

1 DONANIM

2 ANA DONANIM ELEMANLARI

3 ANAKART(Main board) Bilgisayar ile ilgili temel birimlerin (CPU, Ram, Ekran Kartı, Modem, Tv kartı, Ethernet kartı, Ses kartı ... ) üzerine takıldığı, bu birimler ve diğer çevre birimlerin veri aktarımının yapıldığı en önemli parçalardan biridir. Üzerinde kendine ait chip setleri yer almaktadır.

4 Bunların temel görevi işlemci, RAM, hard disk, ekran kartı, modem vb
Bunların temel görevi işlemci, RAM, hard disk, ekran kartı, modem vb. donanım bileşenleri arasındaki veri akışını düzenleyerek işlemciden aldığı komutlar aracılığıyla verileri ilgili birimlere ulaştırmak ve enerji gereksinimlerini sağlamaktır. 

5 MERKEZİ İŞLEMCİ BİRİMİ
Merkezi işlem birimi; bilgisayarın program komutlarını bellekten aldıktan sonra kodlarını çözerek karşılığı olan işlemleri yerine getiren elemanıdır. Ayrıca veriler üzerinde mantıksal kıyaslamalar, aritmetiksel işlemler ve kontrol işlemlerini gerçekleştirir.  Bilgisayar üzerindeki tüm parçaların iletişimi işlemci üzerinden gerçekleşir.

6

7 BİOS(Basic ınput-Output system)
Bilgisayarın çalışması için gereken temel işletim sistemine bios denmektedir.   Bilgisayarın açılış sırasında yapılması gereken tüm işlemleri denetleyen, ayarlamaları yapan parçadır. Günümüzde en çok soket tipli çift çekirdekli işlemciler kullanılmaktadır.

8

9 EKRAN KARTI Bilgisayardaki sayısal verileri kullanıcının anlayacağı analog forma dönüştüren, sayısal verileri işleyerek şekiller, yazılar, semboller vb. görüntülerin monitöre aktarılmasını sağlayan karttır. Kendi üzerlerinde sayısal verileri işleyebilmek için RAM ve CPU barındırırlar.

10

11 ÇEVRE DONANIM ELEMANLARI
Bilgisayara veri giriş ve çıkışını sağlayan elemanlardır.   Modem, yazıcı, ses kartı, fare, cdrom gibi parçaları örnek olarak verebiliriz.

12 SES KARTI Bilgisayarın sesi işlemesini ve daha sonra bu sesi kullanıcıya aktarmayı sağlayan bir karttır. CD kalitesinde bitlik ses alınabilmekle birlikte ses kartları sayesinde ses kaydı da yapılabilmektedir.  Ses kartı günümüzde bütün bilgisayarların standart bir donanımı haline gelmiştir ve genellikle anakartların üzerinde (on board) bir çip olarak yer almaktadır.

13 AĞ KARTI (NIC-Network Interface Card)
Bilgisayarın ağa bağlanıp veri alışverişinde, iletişimde bulunabilmesini sağlayan elektronik devredir.   Ağ kartları anakart üzerindeki PCI yuvasına takılabileceği gibi, kablosuz olarak da USB girişine takılabilmektedir.

14 Modem Verileri ses sinyallerine ses sinyallerini verilere dönüştürebilen cihazlara modem (Modulator-Demodulator) denmektedir. Bilgisayarın işlediği verileri telefon hattı üzerinde taşımak için onları ses sinyallerine çevirmek gerekir. Bu sinyalleri telefon hattı aracılığı ile karşıdaki bilgisayara ilettiğimizde, karşıdaki alıcı bilgisayar bu ses sinyallerini kullanabileceği verilere dönüştürebilmektedir.

15 GİRİŞ BİRİMLERİ Bilgisayarlara veri girişi yapmak için kullanılan parçalara giriş birimleri denmektedir. Klavye, fare, mikrofon, kamera, cd / dvd sürücü, tarayıcı, barkod okuyucuları örnek olarak verilebilmektedir.

16 KLAVYE(KEYBOARD) Birçok tuşun bir araya gelmesiyle oluşur.
Her bir harf için bir ASCII kod ve bu kodların birleştiği bir ASCII tablo vardır. Herhangi bir tuşa basıldığı zaman aslında ASCII tablodan harf yada işaret yollanır. Daha sonra bu ASCII kod karşılığı ekranda görüntülenir.

17 Klavyelerde kullanılan dilin özelliğine göre üzerindeki tuşların sayısı ve yerleri değişmektedir.
Türkiye’de kullanılan klavyeler genellikle 101 veya 102 tuşlu olup Q veya F tipi olmak üzere iki çeşittir.

18

19 FARE(MOUSE) Ekranda gözüken imleç yardımıyla komut girişi yapılmasını sağlar. Fare çevre birimi olarak kullanılmakla birlikte işaretleme, tıklama ve sürükleme işlemlerini de gerçekleştirir.

20

21 DVD SÜRÜCÜ Digital Video Disc (Sayısal Video Diski) sözcüklerinin baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır. Dış görünüşü ve boyutları nedeniyle CD'den pek farklı görünmeyen DVD'ler, üzerlerinde uygulanan teknoloji ve farklı veri saklama biçimleriyle bir CD'den yaklaşık 7 kat daha fazla bilgi saklayabilirler.

22

23 ÇIKIŞ BİRİMLERİ Klavye, fare , dokunmatik ekran gibi giriş birimleri aracılığı ile bilgisayarlara girilen verilerin işlenerek kullanıcılara sonuç olarak iletilmesi sağlayan parçalardır. Ekran, yazıcı (printer), kulaklık, hoparlör gibi parçalar çıkış birimi olarak kullanılmaktadır.

24 EKRAN(MONİTÖR) Hem giriş hem de çıkış birimi olarak kullanılmaktadır.
Giriş ve çıkış birimlerinden gelen verilerin sonuçlarının ekranda gözükmesini ve bilgisayarla kişi arasındaki görsel iletişimi sağlar. Bir text ekranın genişliği 80 karakter, boyu 25 satırdır. Grafik ekranda pikseller (nokta) bulunur.

25 Bir ekranda ne kadar çok piksel varsa ekranın çözünürlüğü o kadar artar.
640 x 480 piksel, 800 x 600 piksel, x 768 piksel, 1280 x 1024 piksel örnek olarak verilebilir. Ekranlardan titreşimsiz ve az radyasyonlu olanları tercih edilmelidir. Ekranların boyutu 14 inç, 15 inç, 17 inç, 19 inç ve 21 inç olarak değişebilmektedir.

26

27 YAZICI(PRİNTER) Ekrandaki bilgilerin kağıt üzerine basılmasını sağlar.
Yazıcılar 3 çeşide ayrılır;    Nokta Vuruşlu Yazıcı (Dot Matrix): iğneli ve 24 iğneli olabilir. Şerit takılarak kullanılır. Dakikada 1-3 sayfa hızında olabilirler. Sürekli form kağıdı veya düz kağıt kullanabilirler. Baskı kalitesi iyi değildir.

28 Mürekkep Püskürtmeli Yazıcı (İnk jet): Dakikada 1-8 sayfa basabilirler
Mürekkep Püskürtmeli Yazıcı (İnk jet): Dakikada 1-8 sayfa basabilirler. Kartuş takılarak kullanılır. Renkli baskı yapabilirler. Baskı kalitesi iyidir. Lazer Yazıcı (Lazer jet):Dakikada 4, 8, 12, 20 sayfa basabilirler. Toner kullanırlar. Renkli baskı yapabilirler. Baskı kalitesi çok iyidir.

29

30 HOPARLÖR Bilgisayarda ses kartı tarafından üretilen seslerin kullanıcı tarafından duyulmasını sağlayan çıkış birimidir.

31 MEHMET ÖZKAN BÖTE ÖĞRENCİSİ


"DONANIM." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları