Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

REHBERLİK SERVİSİ. SINAV KAYGISI  SINAV KAYGISI NEDİR? Sınav öncesinde öğrenilen bilgilerin, sınav sırasında etkili bir biçimde kullanılmasına engel.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "REHBERLİK SERVİSİ. SINAV KAYGISI  SINAV KAYGISI NEDİR? Sınav öncesinde öğrenilen bilgilerin, sınav sırasında etkili bir biçimde kullanılmasına engel."— Sunum transkripti:

1 REHBERLİK SERVİSİ

2 SINAV KAYGISI 

3 SINAV KAYGISI NEDİR? Sınav öncesinde öğrenilen bilgilerin, sınav sırasında etkili bir biçimde kullanılmasına engel olan ve başarının düşmesine yol açan yoğun kaygıya, sınav kaygısı denir.

4 Kaygılıyken Neler Hissedersiniz Hızlı kalp atışı Mide bulantıları Terleme Ateş basması Üşüme Kızarma Sinirlilik Gerginlik vb. KAYGININ (FİZİKSEL) BOYUTU

5 NORMAL DÜZEYDE KAYGI; SİZİ TETİKLER, MOTİVASYONUNUZU ARTTIRIR BAŞARILI OLMANIZA YARDIMCI OLUR. Yoğun kaygı yaşayan kişiler geleceği düşünmekten bugünü kullanamazlar.

6 KAYGI TAMAMEN YOK EDİLEBİLİR Mİ? Kaygı, belki tamamen giderilemeyebilir ama zararlı olmayacak ölçülere çekilebilir. Kaygıyı azaltma yöntemlerinin hepsinin amacı, kaygıya neden olan etkenleri belirleyip ortadan kaldırmak, böylece kaygıyı gidermektir.

7 SINAV KAYGISININ BOYUTLARI Hangi boyuttaki kaygıları yaşıyorsak, kaygılarımızla baş edebilmek için ne tür yöntemleri kullanmamız gerektiği konusunda bilgi sağlar. Örneğin; FİZİKSEL tepkilerimiz yoğunsa kaygı ile baş edebilmek için nefes ve gevşeme egzersizlerini kullanmalıyız. Eğer, KURUNTUlarımız (ENDİŞE) yoğunsa kaygı ile baş edebilmek için olumsuz düşüncelerimizin yerine daha pozitif ve gerçekçi düşünceler geliştirmeye çalışmalıyız.

8 KURUNTU (ENDİŞE) BOYUTU İLE BAŞAÇIKMA YÖNTEMLERİ Sınav kaygısının kuruntu (endişe) boyutu ile başa çıkma yöntemlerinin temelini, kendinizle olumlu diyalog oluşturur. Kişinin kendi kendine yaptığı olumsuz içerikli konuşmalar, zaman geçtikçe otomatikleşir. Kaygı düzeyinizi azaltmak istiyorsanız, bu olumsuz düşüncelerin farkına varmanız çok önemlidir.

9 YARARSIZ DÜŞÜNCELER  YARARLI DÜŞÜNCELER Bu sınavda başarılı olamamÇalışırsam başarılı olabilirim Çok fazla konu var, zamanım yetmeyecek İyi bir planlama yaparsam yetiştirebilirim Bu kadar konuyu aklımda tutamam Önemli bölümlere öncelik vererek çalışırsam onlardan puan alabilirim. Sınavlarda çok heyecanlanıyorum.Duygularımı kontrol altına alabilirim.

10 KENDİ KENDİNE OLUMLU DİYALOG Biliyorum… Bu sınavı başarabileceğim. Geçmişte de benzer durumlarla başa çıkabilmiştim. Sınav konusunda beni özellikle rahatsız eden ne? Bu, neden bir problem? Bu probleme kendim nasıl katkıda bulundum? Diğer kişiler nasıl bir katkıda bulundular? Elimden geldiğince sakin olmaya çalışmalıyım.

11 SINAVA KADAR OLAN SÜREYİ NASIL DEĞERLENDİRMELİYİZ? Sınavdan önceki son virajda çalışmayı bırakmayan öğrenciler diğerlerine göre birkaç adım öne çıkıyorlar. Özellikle son bir ay tekrarlara önem verin. Son haftalarda,hiç bilmediğiniz konulara değil, iyi bildiğiniz ama unutmuş olduğunuz konulara çalışın.

12 Bütün konuları baştan sona çalışmayı denemeyin, onun yerine eksik olduğunuz yerleri belirleyip onlar üzerinde yoğunlaşın. Daha önce çıkmış soruları baştan sona çözün. Gerçek sınav kurallarına uygun(ara vermeden-süreye uyarak) deneme sınavları çözün,yapamadıklarınızı kontrol edin.

13 Kimseyi senden daha iyi biliyor diye düşünme. Herkesin iyi yapabildikleri ve yapamadıkları olabilir. Senin yapamadığın bir konuyu başkaları daha iyi yapabilir ; evet, ama senin başarılı olduğun bir konuda da başkaları senin kadar iyi olmayabilir.

14 Sen annen-baban, arkadaşların Sen annen-baban, arkadaşların ve tüm çevren için sadece ”sen” olduğun için değerlisin. Bu sınavı başarınca onlar için değerin azalmayacak. Kazanırsan sadece seninle senin kadar sevinecekler. Çünkü seni çok seviyorlar. Ve kazanamazsan sevgileri devam edecek. Ve kazanamazsan sevgileri devam edecek. Onların sana olan sevgisi bir sınava bağlı değil.

15

16

17  SINAVDAN ÖNCEKİ GÜNLERDE ALIŞIK OLMADIĞINIZ GIDALARI TÜKETMEYİNİZ  BELGELERİNİZİ TELAŞ YAPMAMAK İÇİN ÖNCEDEN HAZIRLAYINIZ  UYKU DÜZENİNİZİ DEĞİŞTİRMEYİNİZ.  SINAV SABAHI SAĞLIKLI VE DOYURUCU BİR KAHVALTI YAPINIZ

18  SINAVA GİRECEĞİNİZ YERİ SINAVDAN ÖNCE MUTLAKA GÖRÜNÜZ  EVDEN ÇIKMADAN ÖNCE BELGELERİNİZİ KONTROL EDİNİZ  SINAV İLE İLGİLİ KONUŞMALAR YAPMAKTAN KAÇINIP SAKİN OLMAYA ÇALIŞINIZ  SINAVDAN 30 DK ÖNCE SINAV YERİNDE HAZIR BULUNUNUZ  TÜM FİZİKSEL İHTİYAÇLARINIZI GİDERİNİZ

19

20  SORULARA KENDİNİZİ İYİ HİSSETTİĞİNİZ ALANDAN BAŞLAYINIZ  SORULARI ÇÖZERKEN TURLAMA TEKNİĞİNİZ KULLANINIZ. TURLAMA TEKNİĞİ : Sınav esnasında zorlandığımız sorulara zorluk derecesine göre belirleyici bir işaret koyup (!, !!, !!! Vs…. ) yapabildiğimiz soruları bitirdikten sonra, işaretli sorulara dönüp çözmeye çalışınız.

21  SORU ANLAŞILMADAN ŞIKLARA GEÇMEYİNİZ  SORU KÖKLERİNİ ÇOK İYİ OKUYUNUZ VE NE İSTENDİĞİNİ ÇOK İYİ ANLAMAYA ÇALIŞINIZ  SORU KÖKLERİNİ OKURKEN OLUMLU VE OLUMSUZ YÖNLERİNE DİKKAT EDİNİZ  ELEME YAPILAN ŞIKLAR ARASINDA İLK AKLA GELEN ŞIKKIN DOĞRU OLMA OLASILIĞININ YÜKSEK OLDUĞUNU UNUTMAYINIZ

22  SORU KÖKÜNÜ YARIM OKUYUP ŞIKLARA KESİNLİKLE GEÇMEYİNİZ, SORU BASİT BİLE OLSA YANLIŞ CEVAP VEREBİLİRSİNİZ  BÜTÜN ŞIKLARI OKUMADAN CEVABI İŞARETLEMEYİNİZ, DAHA DOĞRU CEVAP DİĞER ŞIKLAR ARASINDA OLABİLİR  KARŞILAŞTIĞINIZ ZOR SORULARLA İNATLAŞIP VAKİT KAYBETMEYİN. ÇÜNKÜ “ ZOR SORUYU YAPAN DEĞİL ÇOK SORUYU YAPAN SINAV KAZANIR ”

23  HER TESTTE CEVAPLAYAMADIĞINIZ SORULAR ÇIKACAKTIR, MORALİNİZİ BOZMAYINIZ  YORULDUĞUNUZU HİSSETTİĞİNİZ ANDA KISA MOLALAR VERİN, MÜMKÜNSE BU MOLALARI BÖLÜMLER ARASINDA KULLANIN  ÇÖZDÜĞÜNÜZ TESTLERDE ; KAYDIRMA, KODLAMA VEYA YANLIŞ CEVABI İŞARETLEME GİBİ KLASİK HATALARI YAPMAMAYA ÖZEN GÖSTERİNİZ

24  UZUN PARAGRAFLARDAN OLUŞAN SORULARI “ UZUN SORU ZORDUR “ YARGISINDA BULUNARAK O SORUYU OKUMADAN GEÇMEYİN, PARAGRAF SORULARININ EN ÖNEMLİ ÖZELLİĞİ CEVABIN PARAGRAFIN İÇİNDE GİZLİ OLMASIDIR  PARAGRAF SORULARINDA İLK ÖNCE SORU KÖKÜNÜ DAHA SONRA PARAGRAFI OKUYUN, BU SİZE PARAGRAFTA NE ARAYACAĞINIZ KONUSUNDA AVANTAJ SAĞLAR

25  SINAVDA ÇEVRENİZDEKİ KİŞİLERİN, HANGİ TESTİ ÇÖZDÜĞÜ, KAÇ SORU CEVAPLADIĞI SİZİ İLGİLENDİRMEMELİ, BU DİKKATİNİZİ DAĞITABİLİR VE MORALİNİZİ BOZABİLİR  SAYISAL SORULARDA İŞLEMLERİ MUTLAKA KALEMİNİZİ KULLANARAK YAPINIZ

26 TEST ALMA BECERİLERİNİZİ GELİŞTİRİN! Soru kökünü dikkatlice okuyun.Sizden istenene dikkat edin. Bazı sorulara çok karmaşık görünüyor zor olmalı mantığıyla yaklaşmayın… Çözemediğiniz bir soru üzerinde inatlaşmayın! Kodlamalarınızı mutlaka hemen yapın.. Her bölüm arasında biraz gözlerinizi dinlendirin,derin nefes alıp verin ve vücudunuzu hareket ettirin. 3’testi

27 Bitirirken… İnsanın duygu ve düşüncelerini belirleyen dışarıda meydana gelen olaylar değil bu olayların kişi tarafından algılanma, değerlendirilme ve yorumlanma biçimidir.Olaylara bakış tarzınızı değiştirerek işe başlayın.Girdiğiniz sınavların sizin için anlamını yeniden yorumlayın.

28 Her şeyden önce sınavların kişiliğinizi değil bilgi birikiminizi ve bunu belli bir zaman diliminde kullanabilme gücünüzü ölçen ve buna göre seçme yapan bir sınavdır.

29 Başarısız olma durumunda hayat devam etmektedir.”Kazanamazsam mahvolurum,hayatım biter” şeklinde düşünmek yanlıştır.

30 Herkesin öğrenme kapasitesi,altyapısı, bilgi birikimi ve bunu zamana karşı kullanma becerisi farklı farklıdır.Bu sebeple bazı gerçekleri görmek ve kabullenmek çalışma temposunu ve hedeflerini belirlerken sahip olunan imkan ve potansiyeli de göz önünde tutmak gerekir. Sınavda başarı için birkaç yıl çalışmak durumunda kalabilirsiniz.

31 Ailenizin ve çevrenizin sizden beklentileri olması normaldir.Ancak bu beklentiye cevap verememe durumunda ailenizin ve çevrenizin size değer vermeyeceği düşüncesi yanlıştır. Sınavları ailemizi ve çevremizi mutlu etme ve onların beklentilerine cevap verme yeri olarak değil,kendimizle ilgili beklentilerimizi gerçekleştirme ve kendimize yeni başlangıçlar oluşturmada bir fırsat olarak değerlendirmeliyiz.

32 SON SÖZ “ BANA BİR PROBLEM VERİLSE BİR SAAT SÜRE VERİLSE BU SÜRENİN 45 DK. SINI PROBLEMİ ANLAMAYA, 10 DK. SINI ÇÖZÜM YOLLARINI ÜRETMEYE, 5 DK SINI ÇÖZMEYE AYIRIRIM.” EINSTEIN

33 İNSANIN GELECEKTEKİ UMUDU ONUN ŞİMDİKİ GÜCÜNÜN KAYNAĞIDIR!

34


"REHBERLİK SERVİSİ. SINAV KAYGISI  SINAV KAYGISI NEDİR? Sınav öncesinde öğrenilen bilgilerin, sınav sırasında etkili bir biçimde kullanılmasına engel." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları