Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

BURSA BÜYÜK DERSHANE “ SİZ DE BÜYÜK DÜŞÜNÜN ” tüm öğrencilere başarılar dileriz.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "BURSA BÜYÜK DERSHANE “ SİZ DE BÜYÜK DÜŞÜNÜN ” tüm öğrencilere başarılar dileriz."— Sunum transkripti:

1 BURSA BÜYÜK DERSHANE “ SİZ DE BÜYÜK DÜŞÜNÜN ” tüm öğrencilere başarılar dileriz.

2

3 KAYGI NEDİR? Nedeni belli olmayan Nedeni belli olmayan korkulara denir.

4 SINAV KAYGISI NEDİR? Sınav öncesinde öğrenilen Sınav öncesinde öğrenilen bir bilginin sınav sırasında bir bilginin sınav sırasında kullanılmasına engel olan kullanılmasına engel olan ve başarının düşmesine ve başarının düşmesine neden olan yoğun kaygıya neden olan yoğun kaygıya denir. denir.

5 NASIL TANINIR? Kendinize hem fiziksel, Kendinize hem fiziksel, hem psikolojik, hem de bedensel olarak bir bakın!

6 Sınav kaygısı yaşayan bir öğrenci, Acaba sınavı kazanabilecek miyim? Acaba sınavı kazanabilecek miyim? Arkadaşlarım kazanır ve ben kazanamaz isem Arkadaşlarım kazanır ve ben kazanamaz isem Etrafımdakilerin yüzüne nasıl bakarım Etrafımdakilerin yüzüne nasıl bakarım Daha hazır değilim sınava çok az bir süre kaldı. Daha hazır değilim sınava çok az bir süre kaldı.

7 BİZİ NASIL ETKİLER? En çok dikkat En çok dikkat üzerinde etkili olur. En verimli çalışmamız gereken gereken zamanda dağılan dikkat bizim ciddi bir şekilde performansımızı düşürebilir.

8 SINAV KAYGISININ NEDENLERİ NELERDİR? 1- Olumsuz düşünceler 2-Ailelerin yaklaşımları 3-Beklentiler 4-Yaşanmış başarısızlıklar gibi etmenler kaygıya davetiye çıkarabilir

9 OLUMSUZ DÜŞÜNCELER Her ne şart da Her ne şart da olursa olsun olumlu görmek ve olumlu düşünmemiz gerekiyor.Bu iyimserlik başarı için başarı içingereklidir.

10 AİLELERİN YAKLAŞIMLARI Bizi mahçup etme Bizi mahçup etme Bak dayının oğlu Bak dayının oğlukazandı Yemedik yedirdik Yemedik yedirdik Kazanamazsan ben Kazanamazsan ben elalemin yüzüne nasıl bakarım

11 BEKLENTİLER… Ailemiz, öğretmenlerimiz, Ailemiz, öğretmenlerimiz, sosyal çevremizin beklentileri mutlaka olacaktır. KURAL: ÇEVREYİ OMUZLARININZDAN ATIN!

12 YAŞANMIŞ BAŞARISIZLIKLAR KURAL: Geçmişi unutun, KURAL: Geçmişi unutun, geleceği de bırakın yalnızca bugüne yalnızca bugüneodaklanın! SADECE BUGÜN… SADECE BUGÜN…

13

14 KAYGIYI ÖNCE PSİKOLOJİK OLARAK YENİN! Kendinizi tanıyın! Kendinizi tanıyın! Olumlu düşünün! Olumlu düşünün! Kendinize güvenin! Kendinize güvenin! Olumsuz düşüncelerden Olumsuz düşüncelerdenkorkmayın!

15 YAPTIKLARINIZLA KAYGIYI YENİN! Sınavdan önce Sınavdan önce Son tekrarlar Son tekrarlar Çıkmış sorular Çıkmış sorular Denemeler Denemeler

16 Sınav sırasında… En güvendiğin bölümden başla. En güvendiğin bölümden başla. İki sayısal ya da sözel dersi üstüste çözme İki sayısal ya da sözel dersi üstüste çözme Zamanı çok iyi kontrol et. Zamanı çok iyi kontrol et. Turlama tekniği Turlama tekniği Dinlenme molaları Dinlenme molaları Tek tek kodlama yap Tek tek kodlama yap

17 BEDENSEL ETKİNLİKLERLE YENİN! Sağlığınıza dikkat edin! Sağlığınıza dikkat edin! Beslenmenize dikkat edin! Beslenmenize dikkat edin! Uykunuza dikkat edin! Uykunuza dikkat edin! Düzenli nefes egzersizleri yapın! Düzenli nefes egzersizleri yapın!

18 Duygu ve düşüncelerinizi paylaşın! Ailen ve arkadaşların ile birilikte olmak ve olumlu ilişkilerin moralimizi yükselttiğini, Ailen ve arkadaşların ile birilikte olmak ve olumlu ilişkilerin moralimizi yükselttiğini, Baş edemediğin durumlarda başvurabileceğin uzman kişiler olduğunu unutma! Baş edemediğin durumlarda başvurabileceğin uzman kişiler olduğunu unutma!

19 SON SÖZ Sınavlar hayatımızda Sınavlar hayatımızda sadece bir ARAÇ, sadece bir ARAÇ, YAŞAMA BAĞLILIK VE SEVGİ ise gerçek amaçtır.

20 Unutmayın! Unutmayın! Bu sınav yalnızca başarınızın değerlendirildiği bir sınavdır. Kişiliğinizin değil.

21 Unutmayın! Sistem ne olursa olsun, ne kadar değişirse değişsin konulara hakim olan,bilgisine ve kendine güvenen herkes istediği üniversitenin istediği bölümünü mutlaka kazanır. Sistem ne olursa olsun, ne kadar değişirse değişsin konulara hakim olan,bilgisine ve kendine güvenen herkes istediği üniversitenin istediği bölümünü mutlaka kazanır.

22 BURSA BÜYÜK DERSHANE YGS VE LYS SINAVLARINDA SİZLERE BAŞARILAR DİLER. SEVGİLERİMİZLE…


"BURSA BÜYÜK DERSHANE “ SİZ DE BÜYÜK DÜŞÜNÜN ” tüm öğrencilere başarılar dileriz." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları