Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

MADDE BAĞIMLILIĞI NEDENLERİSONUÇLARIVE ÇÖZÜM YOLLARI.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "MADDE BAĞIMLILIĞI NEDENLERİSONUÇLARIVE ÇÖZÜM YOLLARI."— Sunum transkripti:

1 MADDE BAĞIMLILIĞI NEDENLERİSONUÇLARIVE ÇÖZÜM YOLLARI

2

3 Bağımlılık Nedir? Bağımlılık kişinin kullandığı madde üstünde kontrolünü kaybetmesi ve onsuz bir yaşam sürememeye başlamasıdır. Bağımlılık bir kez geliştikten sonra, bir daha iyileşmez ve kişinin yaşamı boyunca onunla beraber gelir. Bağımlılık kişinin kullandığı madde üstünde kontrolünü kaybetmesi ve onsuz bir yaşam sürememeye başlamasıdır. Bağımlılık bir kez geliştikten sonra, bir daha iyileşmez ve kişinin yaşamı boyunca onunla beraber gelir.

4 İradesiz Kişiler mi Bağımlı Olur? Herkes bağımlı olabilir. Madde kullanımının irade ile bir ilişkisi yoktur. Kişi maddeyi kontrol altında tuttuğunu, hiç dozu aşmadığını iddia etse de aslında bedeninde farkında olmadığı bir süreç devam etmektedir. Dolayısıyla ben istediğim zaman bırakırım düşüncesi yanlıştır. Herkes bağımlı olabilir. Madde kullanımının irade ile bir ilişkisi yoktur. Kişi maddeyi kontrol altında tuttuğunu, hiç dozu aşmadığını iddia etse de aslında bedeninde farkında olmadığı bir süreç devam etmektedir. Dolayısıyla ben istediğim zaman bırakırım düşüncesi yanlıştır.

5 SİGARA BAĞIMLILIK YAPAN MADDELERE BİR GEÇİŞ OLMA TEHLİKESİNİ, ÖZÜNDE BARINDIRMAKTADIR.

6 BAĞIMLILIK SÜRECİ maddeye toleransın artması, maddeye toleransın artması, madde arama davranışının yoğunluğu, madde arama davranışının yoğunluğu, yoksunluk belirtilerin ortaya çıkması, yoksunluk belirtilerin ortaya çıkması, yoksunluk belirtilerinin madde kullanarak giderilmesi, yoksunluk belirtilerinin madde kullanarak giderilmesi, madde kullanım repertuarının daralması, madde kullanım repertuarının daralması,

7 BAĞIMLILIK SÜRECİ YAŞAM LİSTESİ YENİ YAŞAM LİSTESİ YAŞAM LİSTESİ YENİ YAŞAM LİSTESİ ŞEKER, ŞEKER, SU, SU, TUZ, TUZ, VİTAMİN, VİTAMİN, ALKOL/MADDE ALKOL/MADDE

8 MADDE KULLANMANIN NEDENLERİ  BİLGİSİZLİK  ÖZENTİ  BAR-BİRAHANE-DİSKOTEK  GRUP BASKILARI  MERAK  MODA  TERÖRİST FAALİYETLER

9 Tüm ERGENLERİN bağımlılık yapıcı maddeleri kullanmaya başlama riski vardır. Tüm ERGENLERİN bağımlılık yapıcı maddeleri kullanmaya başlama riski vardır. İradesizlik veya kişilik zayıflığı madde kullanmak için mutlak nedenler değildir. Bağımlılık için özel bir kişilik tipi yoktur. İradesizlik veya kişilik zayıflığı madde kullanmak için mutlak nedenler değildir. Bağımlılık için özel bir kişilik tipi yoktur. Risk herkes için eşittir. Risk herkes için eşittir.

10 Sorunları çözmek için başka yol kalmadığına inanmaları, çaresizlik hissi de önemli bir etkendir. Sorunları çözmek için başka yol kalmadığına inanmaları, çaresizlik hissi de önemli bir etkendir. Bu nedenle gençlere sorunları ile başa çıkma yöntemlerinin öğretilmesi önem kazanmaktadır. Bu nedenle gençlere sorunları ile başa çıkma yöntemlerinin öğretilmesi önem kazanmaktadır.

11 HERKESİN KENDİNE HAS BİR NEDENİ OLABİLİR AYRICA MADDENİN: AYRICA MADDENİN: ucuza temin edilmesi ucuza temin edilmesi kolay ulaşılabilirliği kolay ulaşılabilirliği yüksek soryal kabul görmesi, yüksek soryal kabul görmesi,

12 HAYAT ÖYLE YA DA BÖYLE TAMAMLANACAKTIR FAKAT BU ARADA NARKOTİK MADDELERLE TANIŞANLARI ASLA GÜZEL ŞEYLER BEKLEMEZ!

13 Ara Sıra Kullanmak Zararlı mıdır? Ara Sıra Kullanmak Zararlı mıdır? İnsanlar genelde ara sıra kullanarak başlarlar. İlerleyen dönemlerde daha önceki yaşadıkları etkiyi elde etmek için her seferinde kullandıkları miktarı arttırmak durumunda kalırlar. Bu durum madde talebinin artması anlamına da gelir ki bu da bağımlılığa götüren yoldur. İnsanlar genelde ara sıra kullanarak başlarlar. İlerleyen dönemlerde daha önceki yaşadıkları etkiyi elde etmek için her seferinde kullandıkları miktarı arttırmak durumunda kalırlar. Bu durum madde talebinin artması anlamına da gelir ki bu da bağımlılığa götüren yoldur.

14 Herkes Uyuşturucu Kullanıyor ve Onlara Bir Şey Olmuyor! (mu?) Herkes Uyuşturucu Kullanıyor ve Onlara Bir Şey Olmuyor! (mu?) Gerçekte yetişkinlerin ve gençliğin büyük bir çoğunluğu madde kullanmamaktadır. Böyle bir söylemi dile getirmenin amacı genellikle kişinin kendisine yandaş arama çabasından kaynaklanmaktadır. Gerçekte yetişkinlerin ve gençliğin büyük bir çoğunluğu madde kullanmamaktadır. Böyle bir söylemi dile getirmenin amacı genellikle kişinin kendisine yandaş arama çabasından kaynaklanmaktadır. Maddelerin verdiği zararlar arasında okul başarısında düşme, aile ilişkilerinde kopukluk, arkadaş çevresinin daralması, bedensel ve ruhsal değişiklikler sayılabilir. Maddelerin verdiği zararlar arasında okul başarısında düşme, aile ilişkilerinde kopukluk, arkadaş çevresinin daralması, bedensel ve ruhsal değişiklikler sayılabilir.

15 Arkadaşımın Uyuşturucu Kullanması Beni Etkiler mi? Eğer kişinin madde alan bir arkadaşı varsa bir süre sonra bundan etkilenme olasılığı büyüktür. “Nerden bileceksin yaşadıklarımı, sen hiç kullanmadın ki!” gibilerinden bilinçli ya da bilinçsiz sözlerle kişiyi kullanmaya itebilir. Eğer kişinin madde alan bir arkadaşı varsa bir süre sonra bundan etkilenme olasılığı büyüktür. “Nerden bileceksin yaşadıklarımı, sen hiç kullanmadın ki!” gibilerinden bilinçli ya da bilinçsiz sözlerle kişiyi kullanmaya itebilir.

16 MADDE BAĞIMLILIĞININ İLK ADIMI ARKADAŞ KIYAĞI İLE ATILIR.

17 ARKADAŞ SEÇMEK HER İNSANIN EN DOĞAL VE EN GÜZEL HAKKIDIR, AMA ONU İYİ SEÇMEKTE BİR ZORUNLULUKTUR.

18 Uyuşturucu Sadece Kullanan Kişiye mi Zarar Verir? Uyuşturucu Sadece Kullanan Kişiye mi Zarar Verir? Uyuşturucu kullanımı tüm topluma zarar verir. Bulaşıcı bir şekilde yaygınlaşır. Kara para ve mafya uyuşturucudan beslenir. İnsanlar sömürülür. Uyuşturucu kullanımı tüm topluma zarar verir. Bulaşıcı bir şekilde yaygınlaşır. Kara para ve mafya uyuşturucudan beslenir. İnsanlar sömürülür.

19 1974 TÜRKİYE GÜZELİ MELEK AYBERK

20 1974 TÜRKİYE GÜZELİ MELEK AYBERK AŞIRI DOZDA MADDE KULANIMI SONUCU ÖLMÜŞTÜR 1974 TÜRKİYE GÜZELİ MELEK AYBERK AŞIRI DOZDA MADDE KULANIMI SONUCU ÖLMÜŞTÜR

21 BAĞIMLILIĞIN SONUÇLARI FİZİKSEL SONUÇLAR PSİKOLOJİK

22 FİZİKİ ETKİLERİ  BEYİNDE  SİNİR SİSTEMİNDE  SİNDİRİM SİSTEMİNDE  KARACİĞER VE BÖBREKLERDE  GÖZLERDE  SOLUNUM SİSTEMİNDE  KAN ORGANLARINDA  ZEHİRLENME

23 madde kullanan kişide oluşan şekil bozuklukları

24 UYUŞTURUCU MADDELER AİDS FRENGİ VEREM HEPATİT B VE C KANSER KANGREN BENZERİ BİR ÇOK ÖLÜMCÜL HASTALIĞIN OLMASINA SEBEP VERECEKTİR.

25 Yaşamdaki hedef kendine daha iyi olanaklar sağlamak ve mutlu olmaktır. ve mutlu olmaktır. Mutlu olmanın en büyük şartı RUH ve VÜCUT sağlığıdır.

26 Psikolojik Sorunlar Kendine güvenin az olmasıKendine güvenin az olması Kendini kontrol etme yeteneğinin az olmasıKendini kontrol etme yeteneğinin az olması Başetme mekanizmalarının kötü olmasıBaşetme mekanizmalarının kötü olması Dışarıdan kolay etkilenmeDışarıdan kolay etkilenme Agressif kişilik yapısıAgressif kişilik yapısı Heyecanlı,asi, kötümser kişilikHeyecanlı,asi, kötümser kişilik Sosyal değerlere (ahlak, din) yabancılık.Sosyal değerlere (ahlak, din) yabancılık.

27 YAŞAMAK GÜZELDİR ÇİÇEKLER SOLMASIN

28 S O N U Ç MADDE KULLANIMINA BAŞLAMADA BİR TEK NEDEN YETERLİDİR. GÜVENLİ BİR MADDE VE GÜVENLİ BİR KULLANIM ŞEKLİ YOKTUR. KULLANAN HERKES İÇİN BAĞIMLILIK GELİŞME RİSKİ EŞİTTİR. BAĞIMLILIĞI ENGELLEMEK KİŞİNİN ELİNDEDİR. BAĞIMLILIK İÇİN ÖZEL BİR KİŞİLİK TİPİ YOKTUR.

29 BAĞIMLILIĞI ENGELLEMENİN YOLU HAYIRDEMEKTİR

30 BENİ İLGİYLE DİNLEDİĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM. REHBER ÖĞRETMEN SERKAN KIRKIL


"MADDE BAĞIMLILIĞI NEDENLERİSONUÇLARIVE ÇÖZÜM YOLLARI." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları