Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Ergenlik, bireyin çocuksu tutum ve davranışlarının yerini, yetişkinlik tutum ve davranışlarının aldığı, cinsiyet yetilerinin kazanıldığı dönemdir.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Ergenlik, bireyin çocuksu tutum ve davranışlarının yerini, yetişkinlik tutum ve davranışlarının aldığı, cinsiyet yetilerinin kazanıldığı dönemdir."— Sunum transkripti:

1

2 Ergenlik, bireyin çocuksu tutum ve davranışlarının yerini, yetişkinlik tutum ve davranışlarının aldığı, cinsiyet yetilerinin kazanıldığı dönemdir.

3  Kızlarda: 10-12 yaşları arasında başlar.  Erkeklerde: 12-14 yaşları arasında başlar.

4  Bedensel özelliklerini kabul etmek ve bedeni olumlu kullanmak.  Cinsel rolü kabul etmek ve bu role uygun davranışlar geliştirmek.  Her cinsten yaşıtlarıyla yeni ve olgun ilişkiler kurmak  Ana-babadan ve diğer yetişkinlerden duygusal bağımsızlığı gerçekleştirmek,kendisi ile ilgili önemli kararlar verebilmek.  Meslek seçimi için gerekli ön hazırlıkları yapmak ve kendisine en uygun olan mesleği seçebilmek.  Evliliğe ve aile yaşamına hazırlanmak.

5

6 Kızlarda: 8-13 Erkeklerde: 9-14 yaşları arasındadır.

7  1- Ay hali, gece boşalmaları  2- İdrarın kimyasal analizinde erkeklerde meni,kreatin ve andrajen, kızlarda ise östrojenin ortaya çıkması  3- Kemik gelişimindeki değişimlerin röntgenle saptanması.

8  Genital bölgelerin büyümesi  Genital bölgede pubis kıllarının görülmesi  Sperm atılımı  Bir miktar göğüs büyümesi ki genellikler geçicidir  Koltuk altı ve yüzde kıllanma  Ter ve yağ bezlerinin büyüyüp genişlemesi  Boy ve kiloda artış  Gırtlak gelişimi sonucu sesin çatallaşması

9  Meme tomurcukları ve areola genişler  Genital bölge ve koltuk altı kıllanmaları  Kilo ve boy artışı  Ter ve yağ bezlerinde gelişim  Ay halinin görülmesi

10

11  Gencin dikkati ve enerjisi kendine, daha çok bedenine dönüktür.  Bedeninde oluşan hızlı değişimler çoğu kez bedenine karşı bir “yabancılaşma” olarak algılanmaktadır.  Hızlı büyüme ve bedendeki değişiklikler, yorgunluk ve huzursuzluk gibi belirtilerle kendini gösterir.  Toplumsal sorumluluk ve görevlerin eklenmesi yorgunluk ve sinirlilik halinin daha yoğun şekilde ortaya çıkmasına neden olur.

12  Çalışma isteksizliği  Ahenksizlik  Huzursuzluk  Cinsiyetle fazla uğraşma

13

14  Yalnızlık isteği  Can sıkıntısı  Toplumsal zıtlık  Otoriteye karşı direniş  Karşı cinse yönelmiş zıtlık  Duygululuğun artması  Kendine güvensizlik

15  Ailenin denetimindeki çocuk yerine, sorumluluğunu kendisi almaya, denetimin dışına çıkmaya çalışan bir çocuk olmuştur  Yeni arayışlar içinde olan genç, “ben kimim,neyim,ne olacağım,toplumdaki yerim ne?” gibi soruları bilinçsiz olarak kendine sormaya başlamıştır.

16  Bireylerin bilgi edinme ve bu bilgiyi kullanma biçiminin gelişimine “bilişsel gelişme”, yeni bilgiyi alıp daha önce öğrendiklerini kullanarak karşısına çıkan yeni problemleri çözebilme yeteneğini ise “zeka” olarak tanımlayabiliriz.  Gençlik, bireyin yetişkin düşüncesine özgü bilişsel yetenekleri kazandığı ve geliştirdiği bir dönemdir. Bu süreç, SOYUT düşünceye geçişle başlar.

17

18  Sosyal olgunluğa erişmenin 3 önemli boyutu olan “BAĞIMSIZLIK, KİMLİK ve CİNSEL KİMLİĞE” uygun olan davranışları kazanmak gençlik döneminde farkına varılan ve çocuklukta çözümlenmemiş sorunların çözümü için son şans olduğundan bu dönem insan yaşamında önem kazanmaktadır.  Gençlik döneminin en önemli sorunu kendi “benliğine” ilişkin KİMLİĞİNİ kazanmasıdır.

19  Kişisel kimlik  Ulusal kimlik  Evrensel kimlik  Bu kimlik kavramları birbirini karşılıklı etkileyerek ve tamamlayarak insan yaşamına anlam verir.

20

21

22

23  1- Kimlik duygusunun kazanılması  2- Askıya alma  3- Kimlik karmaşası  4- Kimlik dağınıklığı  5- Ters kimlik


"Ergenlik, bireyin çocuksu tutum ve davranışlarının yerini, yetişkinlik tutum ve davranışlarının aldığı, cinsiyet yetilerinin kazanıldığı dönemdir." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları