Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

SİGARA, ALKOL, MADDE KULLANIMI.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "SİGARA, ALKOL, MADDE KULLANIMI."— Sunum transkripti:

1 SİGARA, ALKOL, MADDE KULLANIMI

2

3 Bağımlılık Nedir? Bağımlılık kişinin kullandığı madde üstünde kontrolünü kaybetmesi ve onsuz bir yaşam sürememeye başlamasıdır. Bağımlılık bir kez geliştikten sonra, bir daha iyileşmez ve kişinin yaşamı boyunca onunla beraber gelir.

4 İradesiz Kişiler mi Bağımlı Olur?
Herkes bağımlı olabilir. Madde kullanımının irade ile bir ilişkisi yoktur. Kişi maddeyi kontrol altında tuttuğunu, hiç dozu aşmadığını iddia etse de aslında bedeninde farkında olmadığı bir süreç devam etmektedir. Dolayısıyla ben istediğim zaman bırakırım düşüncesi yanlıştır.

5 SİGARA ve ETKİLERİ Sigara ve tütün kullanımı ağız için oldukça zararlıdır. Bu etkileri şöyle sıralayabiliriz:

6 SİGARA ve ETKİLERİ Dişlerin üzerinde katran artıkları veya koyu-kahverengi lekeler Damakta kırmızı renkli oluşumlar Dişeti hastalığına yatkınlık Kötü Siyah kıllı dil görüntüsü Ağızda doku bozuklukları (oral lezyonlar)

7

8 SİGARA ve ETKİLERİ denk olur.
Tütünün en büyük zararlarından birisi ağız kanseridir. Genelde ağız kanserlerinin %75'inde sigara ve alkol alışkanlığı olduğu saptanmıştır. Kişi sigarayı bırakırsa ağız kanseri riski hemen ve önemli ölçüde azalır. Sigara bırakıldıktan 10 yıl sonra ağız kanseri olma riski, hiç sigara içmeyeninkine denk olur.

9 Ağız Kanserinin Tespiti
Ağızda ve boyunda ağrısız, alışılmadık şişlik, yumru ve şişlik oluşumu Ağız içinde yer yer kırmızı ve beyaz alanlar Ağız veya boğazdan gelen tekrar eden kanamalar Çiğneme - yutkunma zorluğu

10 SAĞLIĞINIZI KAYBETMEDEN
DUMANSIZ BİR YAŞAM SAĞLIKTIR SAĞLIĞINIZI KAYBETMEDEN SİGARAYA HAYIR...!

11 ALKOL VE ETKİLERİ

12 ALKOLLÜ İÇKİ ALKOL Alkol, diğer bazı zehirleyici maddeler gibi, keyif verici, alışkanlık ve iptila yaratan bir maddedir. İçki olarak kullanılan alkol etil alkoldür (C2H5OH). Bileşiminde çeşitli oranda alkol bulunan ve içildiği zaman geçici bir keyif ve sarhoşluk veren, zamanla da vücutta zehirleyici tesirler yapan ve birçok insanda alışkanlık yaratan içkilere denir.

13 BAŞLICA ALKOLLÜ İÇKİLER
Bira, Cin, Konyak, Rakı, Şarap, Şampanya, Viski, Rom, Kokteyl.... İçki - Kadeh - Bira - Rakı Kafa çekme ALKOLÜN DİĞER ADLARI (Halk Arasında Bilinen Adları)

14 ALKOLİZM Bireyin beden ve ruh sağlığını, aile, sosyal ve iş uyumunu bozacak derecede sık ve fazla alkol alma ve alkol alma isteğini durduramama ile beliren bir bozukluktur.

15 ALKOLİK ŞAHIS Dünya sağlık örgütü içki içenle alkoliği ayırmak için şu tanımı yapmaktadır. İçkinin işine engel olduğunu değil de, işinin içki içilmesine engel olduğunu düşünmeye başlayan kişi alkoliktir."

16

17 Esrar, Bağımlılık Yapar mı?
Esrar  hem bağımlılık yapıcı, hem de sigaraya oranla daha fazla kanser yapıcı madde içermektedir ve bireyin yaşam kalitesini düşürür.  Esrar, bedende yağ dokusunda biriktiğinden hafıza kaybına, öğrenme ve solunum bozukluklarına neden olabilmektedir.

18 Esrar ile ilgili bilinmeyen gerçekler:
Esrarı kendileri için bir sorun olmasına rağmen kullanmaya devam edenler  %97 İş, okul ve diğer alanlarda kendileri için sorun yarattığını belirtenler  %85 Önemli etkinliklerini esrar için bırakanlar  %66 Bırakmak isteyen ancak bırakamayanlar  %35

19 Ecstasy Bağımlılık Yapar mı?
Ecstasy’de bağımlılık yapar. Kişi bir süre sonra bu madde olmadan yaşamdan keyif alamaz hale gelir. Ayrıca bilinmeyen bir nedenden dolayı ölüme de neden olmaktadır. Ülkemizde satılan ecstasy’lerin içinde farklı kimyasallar olduğu saptanmıştır

20 Uyuşturucular Bazı Ülkelerde Serbest mi?
Sadece Hollanda’da esrar kullanımı serbest bırakılmıştır.  Hollanda’da esrar kullanımı çok yaygın ve genellikle de diğer uyuşturucu maddelerle birlikte satılmaktaydı. Ülke politikası, bunun önüne geçmek ve kişilerin diğer uyuşturucu maddeleri kullanmalarını engellemek amacıyla böyle bir girişimde bulunmuştur.  

21 Ara Sıra Kullanmak Zararlı mıdır?
İnsanlar genelde ara sıra kullanarak başlarlar. İlerleyen dönemlerde  daha önceki yaşadıkları etkiyi elde etmek için her seferinde kullandıkları miktarı arttırmak durumunda kalırlar. Bu durum madde talebinin artması anlamına da gelir ki bu da bağımlılığa götüren yoldur. 

22 Herkes Uyuşturucu Kullanıyor ve Onlara Bir Şey Olmuyor! (mu?)
Gerçekte yetişkinlerin ve gençliğin büyük bir çoğunluğu madde kullanmamaktadır. Böyle bir söylemi dile getirmenin amacı genellikle kişinin kendisine yandaş arama çabasından kaynaklanmaktadır. Maddelerin verdiği zararlar arasında okul başarısında düşme, aile ilişkilerinde kopukluk,  arkadaş çevresinin daralması, bedensel ve ruhsal değişiklikler sayılabilir.

23 Arkadaşımın Uyuşturucu Kullanması Beni Etkiler mi?
Eğer kişinin madde alan bir arkadaşı varsa bir süre sonra bundan etkilenme olasılığı büyüktür. “Nerden bileceksin yaşadıklarımı, sen hiç kullanmadın ki!” gibilerinden bilinçli ya da bilinçsiz sözlerle kişiyi kullanmaya itebilir.

24 Uyuşturucu Sadece Kullanan Kişiye mi Zarar Verir?
Uyuşturucu kullanımı tüm topluma zarar verir. Bulaşıcı bir şekilde yaygınlaşır. Kara para ve mafya uyuşturucudan beslenir. İnsanlar sömürülür.

25 MUTLU YARINLAR DİLEĞİYLE
Günbey AKKAŞ PSİKOLOJİK DANIŞMAN


"SİGARA, ALKOL, MADDE KULLANIMI." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları