Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

MADDE BAĞIMLILIĞI. 2 MADDE BAĞIMLILIĞI NEDİR? • Madde kullanımı sonucunda gelişen belirli bir hastalık • Kullanılan maddenin yarattığı etkiyi tekrar sağlamak.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "MADDE BAĞIMLILIĞI. 2 MADDE BAĞIMLILIĞI NEDİR? • Madde kullanımı sonucunda gelişen belirli bir hastalık • Kullanılan maddenin yarattığı etkiyi tekrar sağlamak."— Sunum transkripti:

1 MADDE BAĞIMLILIĞI

2 2 MADDE BAĞIMLILIĞI NEDİR? • Madde kullanımı sonucunda gelişen belirli bir hastalık • Kullanılan maddenin yarattığı etkiyi tekrar sağlamak için, alınan miktarın sürekli olarak artırılması • Maddenin çoğu kez tasarlandığından daha yüksek miktarlarda ya da daha uzun bir dönem süresince alınması Maddenin alınmaması ya da azaltılması sonucunda yoksunluk belirtilerinin ortaya çıkmasıdır.

3 3 MADDENİN KÖTÜYE KULLANIMI • Kişinin tüm işlevselliğine zarar veren, kazalara, şiddet içeren suçlara ve zehirlenmeye neden olabilen madde kullanım bozukluğudur.

4 4 BAĞIMLILIK YAPAN MADDELER Sigara Alkol Uyuşturucu Maddeler

5 5 SİGARA •N•Nikotin ve dört bine yakın zehirli madde içerir. •M•Madde bağımlılığının en yaygın etkenidir. •B•Bağımlılık yapan maddeler arasında en fazla ölüme neden olandır.

6 6

7 7 SİGARANIN İÇİ...  Polonyum - 210 (kanserojen),  Radon (radyosyon),  Metanol (füzeyakıtı),  Toluen (tiner),  Kadmiyum (akü metali),  Bütan (tüpgaz),  DDT (böcek öldürücü),  Aseton (oje sökücü),  Naftalin (güve kovucu),  Hidrojen Siyanür (gaz odaları zehiri),  Arsenik (fare zehiri),  Amonyak (tuvalet temizleyicisi),  Karbon (Eksoz Monoksit gazı),  Nikotin ve 3.885 toksik madde

8 8 SİGARADAN İÇERİ...

9 9 SİGARANIN BAZI ZARARLARI  Artık herkes sigaranın ne kadar ne kadar zararlı olduğunu biliyor. Tütünün kanserojen olduğunu duymayan, bilmeyen kalmadı. Ancak, sigaranın zararları bununla bitmiyor, her türlü kalp ve akciğer hastalığına yol açıyor, damar tıkanıklığı felce kadar götürebiliyor.

10 10 SİGARA İÇENİN...

11 11 SİGARA İÇENİN...

12 12 SİGARA SAĞLIĞA ZARARLI DEĞİLDİR...! HATTA BAZI YARARLARI BİLE VARDIR!!!

13 13  Sigara içeni köpek ısırmaz, çünkü yanında sü rekli baston taşır.  Sigara içenin evine hırsız girmez, çünkü sabaha kadar öksürür.

14 14 Sigara içen alçak gönüllüdür, çünkü herkesten kolayca ateş ister. Sigara içen bonkördür, çünkü zehiri herkese ikram etmekten kaçınmaz. Sigara içen yaşlanmaz, çünkü genç yaşta ölür.

15 15 KALINTILARINI DEKORATİF AMAÇLI DA KULLANABİLİRSİNİZ!!!

16 16 BAZILARININSA TEK DOSTUDUR!

17 17 SİGARA VE SONUMUZ...

18 18 SİGARA SAĞLIĞA ZARARLI DEĞİLDİR...! ÖLDÜRÜR…

19 19 ALKOL Alkol, diğer bazı zehirleyici maddeler gibi, keyif verici, alışkanlık ve iptila yaratan bir maddedir. İçki olarak kullanılan alkol etil alkoldür (C2H5OH). Bileşiminde çeşitli oranda alkol bulunan ve içildiği zaman geçici bir keyif ve sarhoşluk veren, zamanla da vücutta zehirleyici tesirler yapan ve birçok insanda alışkanlık yaratan içkilere denir. ALKOLLÜ İÇKİ

20 20 ALKOLİZM Bireyin beden ve ruh sağlığını, aile, sosyal ve iş uyumunu bozacak derecede sık ve fazla alkol alma ve alkol alma isteğini durduramama ile beliren bir bozukluktur.

21 21 ALKOLİK ŞAHIS  Dünya sağlık örgütü içki içenle alkoliği ayırmak için şu tanımı yapmaktadır. İçkinin işine engel olduğunu değil de, işinin içki içilmesine engel olduğunu düşünmeye başlayan kişi alkoliktir."

22 22 BEDENSEL BELİRTİLER  Akşamdan kalma  Yorgunluk, halsizlik  Kilo alma  İktidarsızlık  Bulantı – Kusma  Gastrit  Karaciğer hastalıkları  Beyin hasarı  Yaralanmalar RUHSAL BELİRTİLER  Uyku sorunları  Depresyon  Anksiyete/stres  Dikkat toplamada güçlük ALKOL SORUNLARINDA BELİRTİLER  Ev içinde tartışmalar ve güçlükler  Evde ve işte çalışma güçlükleri  Arkadaşlardan ve toplumdan çekilme  Yasal sorunlar

23 23 UÇUCU MADDELER • Sarhoşluk, denge bozukluğu, yürüme güçlüğü, • Dikkatte azalma, öğrenme güçlüğü, • Tıkanma, boğulma, ani ölüm, • Kalp, karaciğer, böbrek ve beyin hasarı.

24 24 UÇUCU MADDELER (TİNER, BALLY…)

25 25 KORUMA VE KORUNMA YOLLARI

26 26 İNSANLAR ÖZGÜRLÜKLERİ İÇİN HERŞEYİ VERMİŞLERDİR. AMA BAZILARI BAĞIMLI OLUR GİDER…

27 27 BAZİ İNSANLAR HERŞEYİ MERAK EDERLER AMA MERAK HER ZAMAN İYİ DEĞİLDİR…

28 28 DAHA SONRA BİR KEREDEN BİRŞEY OLMAZ DERLER AMA BAZEN BİR KEREDEN DE BİRŞEY OLABİLİR.

29 29 BEN BAĞIMLI OLMAM BANA BİRŞEY OLMAZ DERLER HALBUKİ HERKES BAĞIMLI OLABİLİR

30 30 İSTERSEM BIRAKIRIM DERLER BU MADDELERİ BIRABİLECEKLERİNE İNANIRLAR

31 31 HALBUKİ ÇOĞU ZAMAN BU MADDELER İNSANLARI KONTROL EDERLER.

32 32 KULLANMAYA DEVAM EDERLER EDERLER.

33 33 SONUNDA BAĞIMLI OLURLAR.

34 34 İNSANLAR NEDEN BAĞIMLI OLURLAR

35 35 BAZI İNSANLAR ARKADAŞLARINA HAYIR DİYEMEZLER. AMA BASKILARA KARŞI KOYABİLMEK GEREKİR.

36 36 BAZI İNSANLAR SORUNLARINDAN KAÇMAK İSTERLER… SORUNLARDAN KAÇARAK VEYA SAKLANARAK SORUNLARI ÇÖZEMEZSİNİZ!

37 37 “Hayır” demesini öğrenin


"MADDE BAĞIMLILIĞI. 2 MADDE BAĞIMLILIĞI NEDİR? • Madde kullanımı sonucunda gelişen belirli bir hastalık • Kullanılan maddenin yarattığı etkiyi tekrar sağlamak." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları