Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

BAĞIMLILIK Doç. Dr. Duran Çakmak. Yasal veya yasal olmayan, uyarıcı veya uyuşturucu niteliği olan, bağımlılık yapan maddelerin tümüne ”uyuşturucu” adı.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "BAĞIMLILIK Doç. Dr. Duran Çakmak. Yasal veya yasal olmayan, uyarıcı veya uyuşturucu niteliği olan, bağımlılık yapan maddelerin tümüne ”uyuşturucu” adı."— Sunum transkripti:

1 BAĞIMLILIK Doç. Dr. Duran Çakmak

2 Yasal veya yasal olmayan, uyarıcı veya uyuşturucu niteliği olan, bağımlılık yapan maddelerin tümüne ”uyuşturucu” adı verilir.

3 Bağımlılık Kişinin zarar gördüğü halde madde kullanmaya devam etmesi, Uzun süreli bırakamama, Sürekli madde arayışı içinde olma, Madde dozunun giderek arttırılması ile karakterize bir tablodur.

4 BAĞIMLILIK BİR HASTALIKTIR

5 Bağımlılık Alkol - madde bağımlılığı bir süreçtir. Belli bir madde kullanımı ile başlar, sosyal kullanım riskli kullanım kötüye kullanım bağımlılık

6 Maddenin tekrar eden kullanımı sonucu olumsuz durumlar ile karşılaşılması Son bir yıl içinde sık olması Tolerans, yoksunluk ve zorlantılı kullanım görülmemesi Bağımlılığın öncülü olması ile karakterizedir. Madde Kötüye Kullanımı

7 Bağımlılık sendromu mutlak değildir, farklı derecelerde kendini gösteren niceliksel bir fenomendir Sendromun şiddeti, madde kullanım davranışı ve madde kullanımına eklenen ikincil davranışlar ile değerlendirilir. Önceleri az miktarda ve keyif amacı ile alınan madde, gittikçe önem kazanır Bilinçli ya da bilinçsiz olarak kullanım ortamları tercih edilmeye başlanır Kullanılan maddeyi elde etmek ve kullanmak için daha fazla zaman harcanır Ev, iş, okul ve sosyal yaşama ayrılan süre azalır.

8 Kullanım sürdükçe tolerans ortaya çıkar, buna paralel olarak kullanım dozu artar Madde azaltılır ya da alınamazsa yoksunluk bulguları ortaya çıkar.

9 Madde kullanımına bağlı sorunlara rağmen bireyin madde kullanımını sürdürmesi ve bilişsel, davranışsal ve psikolojik belirtiler göstermesidir. Bağımlılığın Temel Özelliği

10 Bağımlılık Göstergeleri Kullanım için güçlü istek, Kullanımı denetlemede güçlük (miktar, süre vb.) Kullanımın azaltıldığı ya da bırakıldığında yoksunluk oluşması, Tolerans gelişimi Maddeye erişmek için aşırı çaba Kullanım nedeni ile ortaya çıkan ruhsal, sosyal, fiziksel zararlara rağmen kullanımı sürdürmek.


"BAĞIMLILIK Doç. Dr. Duran Çakmak. Yasal veya yasal olmayan, uyarıcı veya uyuşturucu niteliği olan, bağımlılık yapan maddelerin tümüne ”uyuşturucu” adı." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları