Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

1 Üçgenin Kenarları Arasındaki Bağıntılar. 2 Uzunlukları verilen doğru parçalarından bir üçgen oluşturulup oluşturulmayacağını belirleyelim. İncelemeyi.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "1 Üçgenin Kenarları Arasındaki Bağıntılar. 2 Uzunlukları verilen doğru parçalarından bir üçgen oluşturulup oluşturulmayacağını belirleyelim. İncelemeyi."— Sunum transkripti:

1 1 Üçgenin Kenarları Arasındaki Bağıntılar

2 2 Uzunlukları verilen doğru parçalarından bir üçgen oluşturulup oluşturulmayacağını belirleyelim. İncelemeyi üç adımda yapalım. Üçgenin Kenarları Arasındaki Bağıntılar KL 6 cm M N 3 cm PR 5 cm

3 3 1. Adım : ‘nı ele alalım: Üçgenin Kenarları Arasındaki Bağıntılar 2<6<8 olduğundan < <

4 4 2. Adım : ‘nı ele alalım: Üçgenin Kenarları Arasındaki Bağıntılar 1<3<11 olduğundan < <

5 5 3. Adım : ‘nı ele alalım: Üçgenin Kenarları Arasındaki Bağıntılar 3<5<9 olduğundan <<

6 6 Üçgenin Kenarları Arasındaki Bağıntılar 3 adımda da herhangi bir kenarı ele aldığımızda, bu kenarın uzunluğunun diğer iki kenarın uzunlukları toplamından küçük ve farkından büyük olduğu görülür. Bundan dolayı bu doğru parçalarıyla bir üçgen oluşturulabilir.

7 7 Üçgenin Kenarları Arasındaki Bağıntılar BU 7 cm K L 2 cm F G 4 cm Uzunlukları verilen doğru parçalarından bir üçgen oluşturulup oluşturulmayacağını belirleyelim. İncelemeyi üç adımda yapalım.

8 8 1. Adım : ‘nı ele alalım: Üçgenin Kenarları Arasındaki Bağıntılar 2<6<7 olduğundan <<

9 9 2. Adım : ‘nı ele alalım: Üçgenin Kenarları Arasındaki Bağıntılar 2<3<11 olduğundan < <

10 10 3. Adım : ‘nı ele alalım: Üçgenin Kenarları Arasındaki Bağıntılar 4<5<9 olduğundan <<

11 11 Üçgenin Kenarları Arasındaki Bağıntılar 3 adımda da herhangi bir kenarı ele aldığımızda, bu kenarın uzunluğunun diğer iki kenarın uzunlukları toplamından küçük ve farkından büyük olmadığı görülür. Bundan dolayı bu doğru parçalarıyla bir üçgen oluşturulamaz.

12 12 Üçgenin Kenarları Arasındaki Bağıntılar Bir üçgende iki kenarın uzunlukları toplamı, üçüncü kenar uzunluğundan büyük ve iki kenarın uzunlukları farkının mutlak değeri, üçüncü kenar uzunluğundan küçüktür. Bu bağıntı üçgen eşitsizliği olarak isimlendirilir.

13 13 Üçgenin Kenarları Arasındaki Bağıntılar Şekildeki üçgende; ‘nun alabileceği en büyük tam sayı değeri kaçtır? A U S 7 x 4 ise

14 14 Üçgenin Kenarları Arasındaki Bağıntılar 7 – 4 < x <7 + 4 olduğundan alabileceği en büyük tam sayı değeri 10’dur. A U S 7 x 4 3 < x < 11

15 15 Üçgenin Kenarları Arasındaki Bağıntılar A C B b c a ABC üçgeninin a kenarı için üçgen eşitsizliği < a < b+c şeklindedir.


"1 Üçgenin Kenarları Arasındaki Bağıntılar. 2 Uzunlukları verilen doğru parçalarından bir üçgen oluşturulup oluşturulmayacağını belirleyelim. İncelemeyi." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları