Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Maddenin ölçülebilir özellikleri

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Maddenin ölçülebilir özellikleri"— Sunum transkripti:

1 Maddenin ölçülebilir özellikleri

2 Kütle nedir? MADDELERİ HEPİMİZ DUYU ORGANLARIMIZLA FARKLI ALGILARIZ.İŞTE BU YÜZDEN HERKES TARAFINDAN KABUL EDİLEN MADDELERİN ÖLÇÜMLERİ BİZE KESİN SONUÇ VERİR. HACİM VE KÜTLE MADDENİN ÖLÇÜLEBİLİR ÖZELLİKLERİDİR.

3 MADDENİN DEĞİŞMEYEN MİKTARINA KÜTLE DENİR
MADDENİN DEĞİŞMEYEN MİKTARINA KÜTLE DENİR..BU MİKTAR DEĞİŞMEZ TERAZİ İLE ÖLÇÜLÜR..GÜNÜMÜZDE DAHA GELİŞMİŞ TARTILAR KULLANILMAKTADIR.KÜTLE ÖLÇÜM BİRİMİNE KİLOGRAM DERİZ DAHA KÜÇÜĞÜ İSE GRAMDIR.1 KİLO=1000 GRAMA EŞİTTİR.

4 KATI MADDELERİN ÖLÇÜLMESİ.
KATI MADDELER EŞİT KOLLU TERAZİ YA DA ELEKTRONİK TERAZİYLE ÖLÇÜLEBİRLİR.ÖRNEĞİN TERAZİNİN BİR KEFESİNE 5 TANE ELMA KOYALIM.ELMALARIN OLDUĞU YÖNE DOĞRU İBRE KAYAR.DİĞER TARAFINADA İBRENİN TAM ORTASINA GELECEK KADAR AĞIRLIK KOYARSAK İBRE ORTAYA GELDİĞİNDE AĞIRLIK MİKTARI AYNI ZAMANDA ELMALARIN AĞIRLIĞIDIR.

5 SIVILARIN ÖLÇÜLMESİ SIVILARI TEK BAŞINA BİR TERAZİYE KOYUP ÖLÇMEMİZ MÜMKÜN DEĞİLDİR. BU YÜZDEN SIVILARI ÖLÇERKEN KATI MADDELERDEN FAYDALANIRIZ.ÖRNEĞİN SU MİKTARINI ÖLÇMEK İSTİYORUZ..İLK ÖNCE BOŞ KABI TERAZİDE AĞIRLIĞINI TARTARIZ.BU BİZE DARASINI VERİRİR..ARDINDAN BOŞ OLARAK TARTIĞIMIZ VE AĞIRLIĞINI BİLDİĞİMİZ BOŞ KABA SUYUMUZU DÖKERİZ..VE TEKRAR BİR AĞIRLIK ÖLÇÜSÜ ALIRIZ

6 BU AĞIRLIK HEM BOŞ KABIN HEMDE İÇİNDEKİ SUYUN AĞIRLIĞI İKİSİ BİR LİTEDİR. BUNA BRÜT AĞIRLIK DERİZ.AMA BİZE LAZIM OLAN SIVININ AĞIRLIYSA O ZAMAN BRÜT AĞIRLIK İÇİNDEN BOŞ KABIN AĞIRLIĞINI ÇIKARIRIZ.BÖYLELİKLE ELİMİZDE KALAN SIVININ AĞIRLIĞIDIR.BU DA NET AĞIRLIKTIR..

7 HACİM ÇEVREMİZE BAKTIĞIMIZDA TÜM MADDELER BİR YER KAPLAR.ÖRNEĞİN SIRANIN ÜZERİNDEKİ KALEMİMİZ SİLGİMİZ HEP BİR YER KAPLAYAN MADDELERDİR.MADDELERİN BOŞLUKTA KAPLADIKLARI YERE HACİM DENİR.

8 GAZLARIN ÖLÇÜLMSİ TABİKİ GAZLARDA ÖLÇÜLEBİLİRLER..EN BASİT ÖRNEK SIVILARIN ÖLÇÜMÜ GİBİ BİR BALONU ŞİŞİRMEDEN ÖNCE TARTARIZ.BU BİZE YİNE DARASINI VERİRİR.ARDINDAN İÇİNİ HAVA DOLDURURUZ.YANİ BALONUTEKRAR TARTARIZ..BUDA BRÜT AĞIRLIKTIR.İÇİNDEN BALONU ŞİŞİRMEDEN ÖNCESİ AĞIRLIĞI ÇIKARIRSAK BİZE HAVANIN AĞIRLIĞI KALIR YANİ NET AĞIRLIĞA ULAŞIRIZ.

9 SIVILARI ÖLÇMEK İÇİN DERECELİ SİLİNDİRE SIVIMIZI KOYARIZ
SIVILARI ÖLÇMEK İÇİN DERECELİ SİLİNDİRE SIVIMIZI KOYARIZ.SIVININ DERECELİ SİLİNDİR ÜZERİNDEN GÖSTERDİĞİ SEVİYESİ SIVININ HACMİDİR

10 İLE GÖSTERİLİR 1 LİTRE=1000ML EŞİTTİR
HACİMDE ÖLÇÜLEBİLİR BİR ÖZELLİKTİR VE HER MADDENİN HACMİ VARDIR.FAKAT HACİM MADDELERİN AYIRT EDİCİ BİR ÖZELLİĞİ DEĞİLDİR.TÜM SIVILARIN HACMİNİ ÖLÇMEK İÇİN DERECELİ SİLİNDİR VEYA LİTRE KABI KULLANILIR VE LİTRE =L İLE GÖSTERİLİR 1 LİTRE=1000ML EŞİTTİR

11 KATI MADDELERİN HACMİNİN ÖLÇÜLMESİ
KATI MADDELERİ TEK BAŞLARINA DERECELİ SİLİNDİRLE ÖLÇMEMİZ MÜMKÜN DEĞİLDİR.BU YÜZDEN KATI MADDELERİN HACMİNİ ÖLÇMEK İÇİNDE SIVI MADDELERDEN FAYDALANIRIZ.

12 HACMİNİ BİLMEDİĞİMİZ BİR TAŞI ÖLÇMEK İÇİN DERECELİ SİLİNDİRİMİZE BELLİ MİKTAR SIVI KOYARIZ. SIVININ HACMİNİ BELİRLEDİKTEN SONRA İÇİNE ÖLÇMEK İSTEDİĞİMİZ TAŞI KOYARIZ.İÇİNE TAŞ KOYDUKTAN SONRA DERECELİ SİLİNDİRİMİZDEKİ SIVI MİKTARININ YÜKSELDİĞİNİ GÖRERİZ. İŞTE BU İLK SIVIYI KOYDUĞUMUZ DERCELİ SİLİNDİRDEKİ ÖLÇÜYLE TAŞIMIZI KOYDUKTAN SONRA DERECELİ SİLİNDİRDE BU ÖLÇÜLERİ BİRBİRİNDEN ÇIKARDIĞIMIZ ZAMAN ELİMİZDE KALAN TAŞIN HACMİDİR.

13 ÖRNEĞİN DERECELİ SİLİNDİRDE 150 ML SU KOYALIM VE İÇİNE BİR KAYA PARÇASI ATALIM DERECELİ SİLİNDİRDEKİ SIVI MİKTARI 200ML OLSUN..İŞTE 200 ML DEN İLK DEĞER OLAN 150ML ÇIKARDIĞIMIZDA YANİİ 50 ML İÇİNE ATTIĞIMIZ TAŞIN HACMİDİR.

14 GAZLARIN HACMİNİ ÖLÇME
GAZ MADDELER BULUNDUKLARI KABI TAMAMEN DOLDURURLAR BU YÜZDEN GAZ MADDELERİN HACİMLERİ ÖLÇÜLEMEZ.

15 DÜZGÜN CİSİMLERİN HACMİ
KARE DİKTÖRGEN GİBİ DÜZGÜN SİMETRİK ŞEKİLLİ MADDELER ÖRNEĞİN KİBRİT KUTUSU BİSKÜVİ KUTUSU V.B DÜZGÜN ŞEKİLLERİN HACMİNİ BULMAK DAHA KOLAYDIR.UZUNLUKLARI VERİLEN DEĞERLER 3 İLE ÇARPILIRSA METRE KÜP HACMİNİ BULURUZ.

16 KENAR UZUNLUĞU 3CM OLAN KÜPÜN HACMİNİ BULALIM
KENAR UZUNLUĞU 3CM OLAN KÜPÜN HACMİNİ BULALIM..KÜPÜN TÜM KENARLARI EŞİT OLDUĞU OLDUĞUNA GÖRE =27 EDER.YANİ KÜPÜN HACMİ 27 DİR. 3

17 YÜKSEKLİĞİ 5 GENİŞLİĞİ VE BOYU 2 CM OLAN KARE PRİZMANIN HACMİ NEDİR
= METRE KÜPTÜR 5 2 2


"Maddenin ölçülebilir özellikleri" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları