Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

www.fendosyasi.com DUYU ORGANLARI www.fendosyasi.com.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "www.fendosyasi.com DUYU ORGANLARI www.fendosyasi.com."— Sunum transkripti:

1

2 www.fendosyasi.com DUYU ORGANLARI www.fendosyasi.com

3 Dış ortamdan gelen uyartıları algılamamızı sağlayan organlardır Göz Kulak Burun Dil Deri

4 www.fendosyasi.com GÖZ:Görme duyumuzu sağlayan organdır. Dıştan içe doğru üç yapıdan oluşur. Sert tabaka Damar tabaka Ağ tabaka

5 www.fendosyasi.com Sert Tabaka:Gözün en dıştaki yapısıdır, gözü korur. Gözün önünde inceleşerek saydamlaşır ve korneayı oluşturur. Kornea ışığı kırar ve merceğe ulaştırır.

6 www.fendosyasi.com Damar Tabaka:Gözü besleyen kan damarlarının bulunduğu orta tabakadır. Buradaki renkli pigmentler gözün renkli kısmını (iris) oluşturur. İrisin ortasında siyah renkli gözbebeği bulunur.

7 www.fendosyasi.com Gözbebeği merceğe gelen ışık miktarını ayarlar. Göz kabuğunun arakasındaki göz merceği, kalınlığındaki değişme ile odak uzaklığını ayarlar. Buna göz uyumu denir

8 www.fendosyasi.com Ağ Tabaka(Retina): Sinirlerin ve ışığa karşı hassas reseptörlerin bulunduğu tabakadır.

9 www.fendosyasi.com Aydınlıkta cisimlerin renklerini ve ayrıntılarını algılayan koni hücreleri ile az ışıkta siyah ve beyaz renkleri algılayan çomak hücreler ağ tabakada bulunur. Sarı benekte koni hücreler çok olduğundan görüntü nettir.

10 www.fendosyasi.com GÖZ KUSURLARI Miyopluk:Gözün önden arkaya doğru normalden uzun olmasıdır. Görüntü sarı beneğin ve retinanın önüne düştüğünden uzaktaki cisimler net görülmezler. Kalın kenarlı mercekle düzeltilir.

11 www.fendosyasi.com Hipermetropluk:Göz ün önden arkaya doğru çapının daralmasıdır. Görüntü retinanın arkasına düştüğü için yakındaki cisimler net gözükmezler. İnce kenarlı mercekle düzeltilir.

12 www.fendosyasi.com Renk Körlüğü:Retinada kırmızı, yeşil ve mavi rengi algılayan koni hücreleri vardır. Kalıtsal olarak kırmızı ve yeşil koni hücreleri oluşmuyorsa kırmızı-yeşil renk körlüğü oluşur. Astigmatizm:Saydam tabakada veya göz merceğinin yapısındaki bozukluklardan dolayı cisimler bulanık görülmesidir.

13 www.fendosyasi.com KULAK:İşitme ve denge organıdır. Üç bölümden oluşur

14 www.fendosyasi.com Dış Kulak:Kulak kepçesi ve kulak yolundan oluşur. İç kulak zarına kadar olan bölümdür. Orta Kulak:Kulak zarındaki titreşimler çekiç, örs ve üzengi kemiklerinden geçerek orta kulaktaki oval pencereye iletilir.

15 www.fendosyasi.com İç Kulak:Oval pencere iç kulaktaki salyangoz (kohlea) ile bağlantılıdır. Salyangoz, biri oval diğeri yuvarlak iki pencereye bağlıdır. Oval penceredeki mekanik titreşimler sırayla vestibular, timpanik ve kohlear kanala iletilir.

16 www.fendosyasi.com Kohlear kanaldaki işitme organı olan korti organı mekanik titreşim ile uyarılarak işitme sinirinde impuls oluşturur. İç kulaktaki kesecik ve tulumcuktaki otolit (kulak taşı) denge ile ilgilidir.

17 www.fendosyasi.com DİL:Tatma duyumuzu gerçekleştiren organdır. Tat alma cisimleri, sadece tükrük ve suda eriyen cisimler tarafından uyarılabilir. İnsan dili dört farklı tadı algılar. Tat alma duyusu koklama ile bağlantılıdır.

18 www.fendosyasi.com BURUN:Kokuyu algılayan organdır. Burnun üst tarafındaki sarı bölgedeki koku reseptörleri, mukus içinde eriyen tanecikleri algılayarak koku soğancığına ve koku sinirlerine iletir.

19 www.fendosyasi.com DERİ:Dokunma duyusunu gerçekleştiren organdır.

20 www.fendosyasi.com Dokunma duyusu yanında; vücut ısısını korur su kaybını engeller mekanik etkileri engeller mikropların vücuda girmesini engeller soluma yardımcı olur terleme ile boşaltıma yardımcı olur.

21 www.fendosyasi.com Dokunma duyusu ile basınç, sıcaklık ve soğukluk algılanır. Cisimlerin düz, pürüzlü, yumuşak ve sert olması derimizdeki özel almaçlar tarafından, acı duyusu ise derideki serbest sinir uçları tarafından algılanır.

22 www.fendosyasi.com TEŞEKKÜR EDERİM Ali DAĞDEVİREN


"www.fendosyasi.com DUYU ORGANLARI www.fendosyasi.com." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları