Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

30.06.2014OSMAN KALYONCU DUYU ORGANLARI. OSMAN KALYONCU 30.06.2014 DİKKAT!!!  Ders dinlerken oturuşunuza dikkat ediniz.  Dikkatli olmaya çalışınız.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "30.06.2014OSMAN KALYONCU DUYU ORGANLARI. OSMAN KALYONCU 30.06.2014 DİKKAT!!!  Ders dinlerken oturuşunuza dikkat ediniz.  Dikkatli olmaya çalışınız."— Sunum transkripti:

1 OSMAN KALYONCU DUYU ORGANLARI

2 OSMAN KALYONCU DİKKAT!!!  Ders dinlerken oturuşunuza dikkat ediniz.  Dikkatli olmaya çalışınız. Derse katılın.  Öğretmenin söylediklerini dikkatle dinleyiniz.  Konu ile ilgili sorularımızı ve belirteceğiniz yorumlarınızı düşünün.  Anlamadığımız sözcük ve kavramları not alınız..  Anlamadığınız bölümlerle ilgili sorularınızı çekinmeden öğretmene sorunuz.

3 OSMAN KALYONCU HATIRLARIZ Okuduklarımızın % 10’unu Duyduklarımızın % 20’sini Gördüklerimizin %30’unu Hem görüp Hem duyduklarımızın %50’sini Söylediklerimizin % 80’nini Davranışlarımızla birlikte Söylediklerimizin % 90’nını

4 OSMAN KALYONCU ÇEVREMİZİ NASIL ALGILIYORUZ?  Çevremizde olup biten her şeyi duyu organlarımızın yardımıyla algılarız.  Duyu organlarımızın her birinin beyinde merkezleri vardır.  Duyu organları çevreden aldıkları uyarıları duyu sinirleri yardımıyla beyindeki ilgili merkeze iletirler.Böylece çevremizde olup biten her şeyden duyu organlarımız sayesinde haberdar oluruz.

5 OSMAN KALYONCU

6 OSMAN KALYONCU  Beş çeşit duyu organı vardır.  Göz  Kulak  Burun  Dil  Deri

7 OSMAN KALYONCU GÖZ ve GÖRME DUYUSU  Göz; görme olayını gerçekleştiren özelleşmiş bir organdır.  Göz görmeyi sağlayan kısımlarla, bunları koruyan kaş, göz kapakları, kirpikler, göz yaşı bezleri, yağ bezleri ile göz yuvarlağını göz çukuruna bağlayan ve hareketini sağlayan kaslardan meydana gelmiştir.  Gözün görmeyi sağlayan kısımları; duyu hücreleri, mercek, ve uyarıları beyne ileten sinirlerdir.

8 OSMAN KALYONCU

9 OSMAN KALYONCU

10 GÖZÜN KISIMLARI  Göz dıştan içe doğru;  Sert tabaka,  Damar tabaka,  Ağ tabaka olmak üzere üç ana tabakadan oluşmuştur.

11 OSMAN KALYONCU

12 OSMAN KALYONCU

13 SERT TABAKA  Göz yuvarlağını en dıştan saran beyaz renkli koruyucu tabakadır. İçteki dokuları korur. Göz yuvarlağına dayanıklılık kazandırır.  Sert tabaka göz yuvarlağının ön kısmında incelerek saydam bir yapı kazanır. Işığı kıran bu saydam tabakaya kornea denir.  Sert tabaka kan damarı içermez. Beslenmesi hücreler arasında akan sıvı ile olur.

14 OSMAN KALYONCU DAMAR TABAKA  Kan damarı bakımından zengindir. Sert tabakanın altında yer alır. Gözü besleyen tabakadır. Göz bebeği, ve iris bu tabakada bulunur.  Damar tabaka merceğin ön kısmına doğru uzar ve irisi oluşturur. İrisin tam ortasında bir delik bulunur. Bu deliğe göz bebeği denir. Göz bebeği ışığın göze girdiği yerdir. İris düz kaslardan yapılmış olup, taşıdığı renk pigmentlerine göre kahverengi, mavi, yeşil olabilir. İristeki kaslar kasılıp gevşeyerek göze giren ışığın miktarını ayarlar.

15 OSMAN KALYONCU

16 AĞ TABAKA (RETİNA)  Göz küresinin en iç tabakasıdır. Çok sayıda görme hücresi içerir. Göz merceği ve sarı leke bu tabakada bulunur. Retinanın arka kısmında, merceğin tam karşısında net görüntünün oluştuğu yere san leke denir.  Göz Merceği: Göz bebeğinin arkasında yer alır. 0ldukça elastik ince kenarlı bir mercektir.  Göz merceği bakılan cismin uzaklığı ve yakınlığına göre incelip kalınlaşır.Uzaktaki ve yakındaki cisimleri net görebilmek için göz merceğinin kalınlığının ayarlanmasına göz uyumu denir.

17 OSMAN KALYONCU

18 AĞ TABAKA (RETİNA)  Sarı lekede iki tip görme hücresi bulunur. Bunlar cismin rengini algılayan hücreler ve cismin şeklini algılayan hücrelerdir. Cismin şeklini algılayan hücreler dışta, rengini algılayan hücrelerde içte bulunur. Bu nedenle önce cismin şeklini sonra rengini algılarız. Gözdeki üç tabakayı delip göz küresinin arka kısmından dışarı çıkan sinir demetine optik sinir denir. Optik sinirlerin gözden çıktıkları bölgeye de kör nokta denilir. Kör noktada görüntü oluşmaz.

19 OSMAN KALYONCU

20 OSMAN KALYONCU

21 AĞ TABAKA (RETİNA)  Aydınlıkta cisimlerin renklerini ve ayrıntılarını algılayan koni hücreleri ile az ışıkta siyah ve beyaz renkleri algılayan çomak hücreler ağ tabakada bulunur.  Sarı benekte koni hücreler çok olduğundan görüntü nettir.

22 OSMAN KALYONCU GÖRME OLAYI:  Göze gelen ışınlar korneadan kırılarak geçer. Göz bebeğinden göze girer. Göz merceğinde kırılarak retina üzerine düşer. Retinada sarı leke üzerinde ters olarak görüntü oluşur. Gözden çıkıp beyne giden görme sinirleri sarı lekede oluşan ters görüntüyü uyartılar halinde, beyindeki görme merkezine ileterek düz ve tek görüntünün oluşmasına yardımcı olurlar.

23 OSMAN KALYONCU GÖRME OLAYI:  Cisimden gelen ışık ışını  kornea  Göz bebeği  Göz merceği  Camsı cisim  Sarı leke  Görme sinirleri  Beyindeki Görme merkezi  Gözde ışığı kırarak sarı leke üzerine düşüren yapılar kornea, göz merceği, ve camsı cisimdir.

24 OSMAN KALYONCU

25 OSMAN KALYONCU

26 OSMAN KALYONCU

27 OSMAN KALYONCU

28 OSMAN KALYONCU

29 OSMAN KALYONCU

30 OSMAN KALYONCU

31 GÖZ KUSURLARI:  Göz kusurları doğuştan olabileceği gibi sonradan da kazanılabilir. Doğuştan olan göz kusurları renk körlüğü ve şaşılıktır.  Sonradan kazanılan göz kusurlarında görüntü sarı lekenin üzerine düşmez. Bu yüzden de görüntü net değildir.

32 OSMAN KALYONCU MİYOP (uzağı net görememe) •Göz küresinin optik eksen doğrultusunda uzamasıyla veya göz merceğinin fazla kırıcı olmasıyla meydana gelen bir kusurdur. •Görüntü sarı lekenin önünde oluşur. •Kalın kenarlı mercekle düzeltilir.

33 OSMAN KALYONCU HİPERMETROP (yakını net görememe) •Göz küresinin optik eksene dik olarak şişkinleşmesiyle veya merceğin az kırıcı olmasıyla oluşan göz kusurudur. •Görüntü sarı lekenin arkasında oluşur. •İnce kenarlı mercekle düzeltilir.

34 OSMAN KALYONCU Astigmat (Bulanık görme):  Saydam tabaka veya mercek yüzeyinin kavislenmesi ile oluşan göz kusurudur. Retina üzerinde bir kaç noktada birden görüntü oluşur. Cisimler bulanık görülür.  Görüntüyü netleştirmek için özel yapılmış silindirik mercek kullanılır.  Yaşlılarda yakını görememe hastalığıdır.

35 OSMAN KALYONCU PRESBİTLİK:  Yaşlılarda yakını görememe hastalığıdır.  Saydam tabakanın küreselliğinin bozulması ile oluşur.  Silindirik mercekle düzeltilir.

36 OSMAN KALYONCU RENK KÖRLÜĞÜ  Bazı renkleri ayırt edememe durumudur. Kalıtsal bir hastalıktır. Genelde renk körleri kırmızı ve yeşil rengi ayırt edemez.

37 OSMAN KALYONCU RENK KÖRLÜĞÜ TESTİ  Sol taraftaki X başlangıç noktasından parmağınızla turuncu noktaları takip ederek sağ yandaki X noktasına ulaşmaya çalışın.  Eğer hedefe değil de başka bir yere ulaşıyorsanız ve ya yolunuz kaybediyorsanız hemen bir göz hekimine baş vurunuz, mesafenin önemi yoktur.

38 OSMAN KALYONCU

39 OSMAN KALYONCU

40 OSMAN KALYONCU

41 OSMAN KALYONCU

42 OSMAN KALYONCU

43 OSMAN KALYONCU

44 OSMAN KALYONCU

45 ŞAŞILIK  Göz yuvarlağını hareket ettiren kasların normalden uzun ya da kısa olmasından kaynaklanır. Ameliyatla düzeltilebilir

46 OSMAN KALYONCU KATARAKT  Merceğin saydamlığını yitirmesiyle oluşur. Ameliyatla düzeltilir.

47 OSMAN KALYONCU

48 KULAK ve İŞİTME DUYUSU  Kulak, işitme organıdır. Başın iki yanında yer almaları sesin yönünü bulmamızı sağlar. Kulağın görünen kısmı, kulak kepçesi adını alır.  Kulağın çok önemli iki görevi vardır.  1. işitmeyi sağlamak.  2. Yarım daire kanalları ile vücut hareketlerinde dengeyi sağlamak.

49 OSMAN KALYONCU

50 OSMAN KALYONCU

51  Dış kulak: Kulak kepçesi, kulak yolu ve kulak zarından oluşur. Görevi; topladığı ses dalgalarını titreşimlere çevirip orta kulağa iletmektir.Kulak kepçesi ses dalgalarını toplar.  Kulak yolundaki salgı hücreleri koyu sarı renkte bir sıvı salarlar. Bu sıvı kulak zarını yumuşatırken aynı zamanda kulak yoluna gelen tozlarla birleşerek kulak kirini oluşturur.  Kulak zarı; gelen ses dalgalarını titreşimlere dönüştürür

52 OSMAN KALYONCU

53 ORTA KULAK:  Dıştan kulak zarı ile, içten oval pencere ile kapatılmıştır. Çekiç, örs, üzengi kemikleri ile kulak zarına gelen ses titreşimlerini oval pencereye ulaştırır. Bu üç kemiğe kemik köprü adı verilir. Görevi, ses titreşimlerini kuvvetlendirerek dış kulaktan iç kulağa taşımaktır.  Orta kulak östaki borusu ile yutağa bağlıdır. Östaki borusu kulak zarının iki tarafındaki basıncın dengelenmesini sağlar.

54 OSMAN KALYONCU

55 İÇ KULAK:  Yarım daire kanalları, dalız ve salyangozdan oluşur.  Yarım daire kanalları, içindeki sıvı ve algılayıcı hücrelerle vücut pozisyonunu algılar. Aldığı uyarıları beyinciğe ileterek vücudun dengesini sağlar.  Dalız, oval pencereden gelen ses dalgalarını salyangoza iletir.  Salyangozda işitme sinirleri vardır.

56 OSMAN KALYONCU

57 OSMAN KALYONCU KULAK ZARI

58 OSMAN KALYONCU İŞİTME OLAYI:  Kulak kepçesiyle toplanan ses dalgaları kulak yolundan kulak zarına gelir ve kulak zarını titreştirir. Zarın titreşimleri kulak kemikçikleri tarafından kuvvetlendirilip oval pencereye iletilir.  Oval penceredeki ses titreşimleri dalız içindeki sıvı ile salyangozdaki sıvıya geçer.  Ses titreşimleri salyangozdaki sıvıdan işitme duyu hücrelerine oradan da sinirlere aktarılırlar.  Sinirler tarafından alınan ses beyne iletilir ve işitme sağlanmış olur.

59 OSMAN KALYONCU İŞİTME OLAYI:  İşitme Yolu: Kulak kepçesi  Kulak yolu  Kulak zarı  Örs, çekiç,Üzengi  Oval pencere  Dalız  Salyangoz  İşitme sinirleri  Beyindeki işitme merkezi  Kulak Sağlığı  Östaki borusu ile ağızdan ve burundan giren mikroplar orta kulak iltihabı denen tehlikeli bir hastalığa yol açar. Kulakta çınlama, uğultu ve ağrı oluşturur. Kulak zarının delinmesine yol açar.

60 OSMAN KALYONCU

61 BURUN ve KOKU ALMA DUYUSU  Burun koku alma ve solunum organıdır. Burnun uç kısmı kıkırdaktan, arka kısmı ise kemikten yapılmıştır. Burun boşluğu bir kemikle ikiye ayrılır. Boşluklardan ortaya doğru üç kemik çıkıntı (boynuzcuk kemikleri) uzanır. Bu kemiklerin arasındaki boşluklara sinüs denir.

62 OSMAN KALYONCU

63 BURUN ve KOKU ALMA DUYUSU  Sinüsler toz ve mikropları tutan sümüksü sıvı (mukus) ile kaplıdır. Toz ve mikropları tutmada burun kılları da rol oynar. Dışarıdan alınan havanın ısıtılıp nemlendirildiği kısım da yine sinüs boşluklarıdır. Havayı ısıtan sinüs boşluklarındaki kılcal damarlardır. Sinüzit sinüslerin iltihaplanmasıdır.

64 OSMAN KALYONCU BURUN ve KOKU ALMA DUYUSU  Burun boşluğunun üst tarafında koku alma sinirleri bulunur. Koku alma sinirlerinin yoğunlaştığı bölgeye sarı bölge denir. Koku zerrecikleri sarı bölgede mukus sıvısında çözünerek sinirleri uyarır, uyartılar sinirler yardımıyla beynin koklama merkezine iletilir

65 OSMAN KALYONCU

66 OSMAN KALYONCU

67 DİL ve TAT ALMA DUYUSU  Dil, üzerindeki tat alma cisimcikleri (tat alma memecikleri) ile tat almada, kaslı yapısı ile sindirim ve konuşmada rol oynayan bir organımızdır.  Tat alma cisimcikleri tat alma hücreleri ve sinirlerden oluşur.

68 OSMAN KALYONCU DİL ve TAT ALMA DUYUSU  Suda çözünen tat maddeleri tat alma cisimciklerindeki tat alma hücrelerini uyarır. Oluşan uyarı sinirler ile beynin tat alma merkezine iletilir.  Böylece tat almış oluruz.

69 OSMAN KALYONCU DİL ve TAT ALMA DUYUSU  Dilimizin her bölgesi her tadı alır. Ama bazı tatları alan tat tomurcukları bazı bölgelerde daha fazladır.  Dilin ucu tatlı, orta kenarları tuzlu, arka kenarları ekşi ve arkası acı tatları algılamamızı sağlar.

70 OSMAN KALYONCU

71 OSMAN KALYONCU

72 OSMAN KALYONCU

73 OSMAN KALYONCU

74 OSMAN KALYONCU DİLİN TAT ALMA BÖLGELERİ

75 OSMAN KALYONCU

76 OSMAN KALYONCU

77 OSMAN KALYONCU

78 OSMAN KALYONCU

79 OSMAN KALYONCU

80 DERİ  Deri vücudumuzu dıştan örter.Yapısında ter bezleri kıllar, kan damarları, sinir uçları, yağ bezleri vardır.  Bu yapılar deride birçok değişik görevler yapılmasını sağlar.  Deri iki tabakadan oluşur.

81 OSMAN KALYONCU

82 OSMAN KALYONCU

83 ÜST DERİ (Epidermis):  Üst kısmında ölü hücrelerden oluşan KORUN tabakası,  Onun altında canlı hücrelerden oluşan ve deriye rengini veren MALPİGİ tabakası bulunur.  Malpigi tabakası deriye renk veren MELANİN pigmentlerini içerir.

84 OSMAN KALYONCU ALT DERİ (dermis):  Burada kılcal damarlar, kıl kökleri, yağ ve ter bezleri ve kıl kasları vardır.  Ayrıca alt deride bulunan sinir uçları ile soğuk, sıcak, dokunma, ağrı, basınç gibi duyular algılanarak beyne iletilir.

85 OSMAN KALYONCU

86 DERİNİN GÖREVLERİ  Vücudu dış etkilere karşı koruma, su kaybını önleme ve mikropların vücuda girmesini önleme  Dokunma, acı ve ısıyı algılayarak beyne ulaştırma  Terleme ile zehirli maddelerin bir kısmını vücuttan atma  Solunum yapma (gaz alışverişi)  Vücut sıcaklığının ayarlanmasına yardımcı olma

87 OSMAN KALYONCU

88 OSMAN KALYONCU

89 OSMAN KALYONCU

90 OSMAN KALYONCU

91 OSMAN KALYONCU

92 OSMAN KALYONCU

93 OSMAN KALYONCU

94 DERİNİN SAĞLIĞI  Deri sağlığını korumak için ezilme, kesilme ve yanmalardan korumak gerekir.  Derinin üstündeki kir ve ölü hücrelerin sık sık yıkanma ile uzaklaştırılması gerekir. Temiz deride mikroplar üreyemez.

95 OSMAN KALYONCU DUYU ORGANLARININ SAĞLIĞI  Duyu organlarının sağlıklı çalışması için her bir duyu organına has temizliğe dikkat etmek gerekir.  Hastalık ve yaralanmalarda vakit geçirilmeden tedavi olunmalıdır.  Aksi halde, tedavi olmayan hastalıklar kronik hale gelir. Bu durumda duyu organları görevini yapamaz.

96 OSMAN KALYONCU SORU: 1 İç Kulakta : I.Çekiç II. Örs III. Üzengi IV. Salyangoz hangileri bulunur? A) Yalnız l B) Yalnız IV C) II - III D) I-II

97 OSMAN KALYONCU SORU:2 I. Görüntü retinanın arkasına düşer. II. Yakını iyi göremez. III. İnce kenarlı mercekle düzeltilir. Özellikleri verilen göz kusuru aşağıdakilerden hangisidir? A) Astigmat B) Hipermetrop C) Miyop D) Renkkörlüğü

98 OSMAN KALYONCU SORU:3 Aşağıdakilerden hangisi alt derinin yapısında bulunmaz? A) Ter bezi B) Yağ bezi C) Duyu sinirleri D) Renk maddeleri

99 OSMAN KALYONCU SORU:4 Işık uyartıları gözde hangi yolu izleyerek beyne gelir? A) Göz merceği  Sarı benek  Görme sinirleri B) Kör nokta  Sarı benek  Görme sinirleri C) Sarı benek  Göz merceği  Kör nokta D) Göz merceği  Kör nokta  Görme sinirleri

100 OSMAN KALYONCU SORU:5 Kulağımızın yapısında olduğu halde işitme- de etkili olmayan yapı hangisidir? A) Yarım daire kanaları B) Salyangoz C) Örs ve üzengi kemikleri D) Kulak zarı

101 OSMAN KALYONCU SORU:6 Kulağımızın hangi kısmı, oval pencere yoluyla gelenses dalgalarını salyangoza iletir? (1992-FL) A) Yarım daire kanalları B) Östaki borusu C) Üzengi D) Dalız

102 OSMAN KALYONCU SORU:7 Aşağıdakilerden hangisi kulakta bulunan kemik dolambacın kısımlarından değildir? (1994-FL ) A) Yarım daire kanalları B) Salyangoz C) Dalız D) Örs

103 OSMAN KALYONCU SORU:8 I.Göz ekseninin normalden uzun olması II.Göz merceğinin kırma indisinin büyük olması III.Göz merceği yüzeyinin pürüzlü olması (1995-FL/AÖL) Yukarıdakilerden hangileri miyopluğa sebep olur? A) Yalnız I B) Yalnız II C) I – II D) II – III

104 OSMAN KALYONCU SORU:9 Aşağıdakilerden hangilerinin meydana getirdiği rahatsızlık giderilebilir?(1996-FL/AÖL) I.Kulak zarındaki yırtılmanın II.Ortakulaktaki kemiklerin birbirine kaynamasının III.İşitme sinirlerinin görev yapmamasının A) Yalnız I B) I – II C) II – III D) I – II – III

105 OSMAN KALYONCU SORU:10 Aşağıdaki durumlardan hangisi sağırlık meydana getirir? (1997-FL/AÖL) A) Kulak zarının yırtılması B)Kulak kepçesinin kopması C)Yarım daire kanallarının görev yapamaması D)İşitme sinirlerinin fonksiyonunu yitirmesi

106 OSMAN KALYONCU SORU:11 Aşağıdakilerden hangisi orta kulakta yer alır? (1995-DPY) A) Yarım daire kanalları B) Üzengi C) İşitme sinirleri D) Salyangoz

107 OSMAN KALYONCU SORU:12 Cisimler hangi özelliklerinden dolayı görülebilirler? (1997-DPY) I.Kendiliğinden ışık yayma II.Işığı yansıtabilme III.Işığı soğurabilme A) Yalnız II B) I – II C) I – III D) II – III

108 OSMAN KALYONCU SORU:13 Aşağıdakilerden hangisi ışınların göz bebeğinde toplanmasını sağlar? (1997- DPY) A) Saydam tabaka B) Göz merceği C) Kör nokta D) İris

109 OSMAN KALYONCU SORU:14 Aşağıdakilerden hangisi, göz yuvarlağını hareket ettiren kasların normalden uzun veya kısa olması sonucu meydana gelir? (1999-DPY) A) Astigmatlık B) Şaşılık C) Presbitlik D) Miyopluk

110 OSMAN KALYONCU SORU:15 I.İris II.Kornea III.Sarı benek IV.Kör nokta Yukarıdakilerden hangileri gözün ağ tabakasında bulunur?(1999-DPY) A) I – II B) I – III C) II – IV D) III – IV

111 OSMAN KALYONCU SORU:16 Kulağın dengemizi sağlamada görevli kısmı aşağıdakilerden hangisidir? (1990-ATEML) A) Salyangoz B) Kemik köprü C) Yarım daire kanalları D) Kulak zarı

112 OSMAN KALYONCU SORU:17 Östaki borusu hangisinde verilenlerle bağlantılıdır? (1995-ATEML) A) Yutak – İç kulak B) Orta kulak – Yutak C) Dış kulak – Orta kulak D) Salyangoz – Yarım daire kanalları

113 OSMAN KALYONCU SORU:18 Aşağıdakilerden hangisine kornea adı verilir? (1997-ATML) A) Damar tabaka B) Saydam tabaka C)Sert tabaka D) Ağ tabaka

114 OSMAN KALYONCU SORU:19 Aşağıdakilerden hangisi derimizin görevlerinden değildir? (1998-ML) A) Basınç ve sıcaklık duyularını almak B)Beynin verdiği emirleri kaslara iletmek C)Vücut sıcaklığının ayarlanmasında rol oynamak D)Solunuma yardımcı olmak

115 OSMAN KALYONCU SORU:20 Bütün duyu organlarının merkezleri nerede bulunur? A) Beyinde B) Omurilik soğanında C) Her organın kendinde D)Beyincikte

116 OSMAN KALYONCU SORU:21 Aşağıdakilerden hangisi duyu organı değildir? A) Göz B) Böbrek C)Deri D)Burun

117 OSMAN KALYONCU SORU:22 Aşağıdakilerden hangisi göz merceği ile saydam tabakanın ortak özelliğidir? A) Gözü dış etkilerden korumak B) Göze giren ışık miktarını ayarlamak C)Göze gelen ışığı kırmak D)Odak uzaklığını ayarlayarak, göz uyumunu sağlamak

118 OSMAN KALYONCU SORU:23 Aşağıdakilerden hangisi alt deride bulunmaz? A) Derimize rengini veren renk tanecikler B) Kıl kökleri C)Serbest sinir uçları D)Duyu cisimcikleri

119 OSMAN KALYONCU SORU:24 Dilimizin ucunu kurutma kâğıdı ile kurulayarak şeker sürdüğümüzde tadını alamayız. Yukarıdaki deney aşağıdakilerden hangisini anlamak için yapılmıştır? A) Dilimizin tat alma organı olduğunu anlama B) Dilimizin konuşmayı nasıl sağladığı C) Dilimizin ancak suda çözünen maddelerin tadını alabildiğini anlama D)Dilimizin sindirimdeki rolünü anlama

120 OSMAN KALYONCU SORU:25 Nezle olduğumuzda, besinlerin tadını da alamayız. Yukarıdaki bilgiye dayanarak aşağıdaki sonuçlardan hangisine ulaşılabilir? A) Koku duyusu ile tat duyusunun birbiriyle bağlantısı yoktur. B) Koku ve tat duyuları birbiriyle bağlantılı çalışır. C) Nezle mikrobik bir hastalıktır D) Nezle olan kişinin duyu organları iyi çalışmaz

121 OSMAN KALYONCU SORU:26 Karanlıktan birden aydınlığa çıktığımızda, ya da aydınlıktan az ışıklı ortama girdiğimizde cisimleri bir süre seçemeyiz. Yukarıda verilen gözlem, aşağıdaki göz kısımlarının hangisinin çalışması ile ilgilidir? A) İris B) Sarı leke C)Göz merceği D)Saydam tabaka

122 OSMAN KALYONCU SORU:27 Elimizi soğuk sudan çıkarıp, ılık suya soktuğumuzda suyu “sıcak” olarak algılarız. Aynı şekilde sıcak sudan çıkarıp ılık suya soktuğumuzda bu defa “soğuk” olarak algılarız. Bu durumun aşağıdaki özelliklerden hangisi ile açıklanabilir? A) Bazı duyu organlarımız çabuk yorulur B) Bazı duyu organlarımız diğerlerinden daha geniş yüzeylidir. C) Duyu organlarımızı uyaran etkenler birbirinden farklıdır D) Duyu organlarımız aldığı uyartıyı sinirlerle beyne iletir

123 OSMAN KALYONCU SORU:28 Gözümüzün ağ tabakasında kör nokta bulunmasına rağmen, belirli bir noktaya bakan normal bir insanın görme alanı içindeki her şeyi görmesini sağlayan nedir? A) Göz merceğinin uyum yapması B) İki gözün birlikte kullanılması C) Göz bebeğinin büyüyüp küçülebilmesi D) Cisimlere dikkatli bakılması

124 OSMAN KALYONCU SORU:29 Kulağın dengeyle ilgili kısmı aşağıdakilerden hangisidir? A) Korti organı B) Dalız C) Yarım daire kanalları D) Kemik köprü

125 OSMAN KALYONCU SORU:30 Boğaz enfeksiyonu görülen kişilerde, aynı zamanda ortakulak iltihabının da yaygın görülmesi aşağıdakilerden hangisi ile açıklanabilir? A) Orta kulak ile yutağın östaki borusu ile birbirine bağlantılı olması B) Enfeksiyona mikropların yol açması C) Önce enfeksiyonun kulakta başlayıp, sonra yutağa geçmesi D)Kişinin sağlığına dikkat etmemesi

126 OSMAN KALYONCU  OSMAN KALYONCU  İNÖNÜ İLKÖĞRETİM OKULU  BARTIN 


"30.06.2014OSMAN KALYONCU DUYU ORGANLARI. OSMAN KALYONCU 30.06.2014 DİKKAT!!!  Ders dinlerken oturuşunuza dikkat ediniz.  Dikkatli olmaya çalışınız." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları