Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

SAĞLIK Sağlık Okuryazarlığı - Görme Sistemi -. Gözün Koruyucuları Sağlık Okuryazarlığı – Görme Sistemi.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "SAĞLIK Sağlık Okuryazarlığı - Görme Sistemi -. Gözün Koruyucuları Sağlık Okuryazarlığı – Görme Sistemi."— Sunum transkripti:

1 SAĞLIK Sağlık Okuryazarlığı - Görme Sistemi -

2 Gözün Koruyucuları Sağlık Okuryazarlığı – Görme Sistemi

3 Gözün Yapısı Sağlık Okuryazarlığı – Görme Sistemi  Sert tabaka (gözakı)  Damar tabaka  Ağ tabaka (retina)

4 Gözün Yapısı - Sert Tabaka Sağlık Okuryazarlığı – Görme Sistemi  Gözün beyaz kısmıdır.  Göze yuvarlak görün- tüsünü kazandıran yapıdır.

5 Gözün Yapısı - Sert Tabaka Sağlık Okuryazarlığı – Görme Sistemi  Gözün dış tabakasıdır ve içindeki hassas dokuları korur.  Ön kısmında saydam bir tabaka (kornea) vardır. Görülen nesneden yansıyan ışık kornea tarafından kırılarak mercekle birlikte ağ tabakada görüntü oluşturur.

6 Gözün Yapısı - Damar Tabaka Sağlık Okuryazarlığı – Görme Sistemi  Gözün orta tabakasıdır.  Gözü besleyen kan damarlarını barındırır.  Fazla ışık bu tabaka tarafından emilerek göz korunur.

7 Gözün Yapısı - Damar Tabaka Sağlık Okuryazarlığı – Görme Sistemi  Gözün ön kısmında kalınlaşarak göz merceğini tutan askıları meydana getirir.  Bu tabaka ortada iris adı verilen renkli kısımla birleşir. İrisin arkasında göz merceği vardır. Mercek cisimden yansıyan ışınları kırarak ağ tabaka üzerine düşmesini sağlar.

8 Gözün Yapısı - Ağ Tabaka Sağlık Okuryazarlığı – Görme Sistemi  Gözün iç tabakasıdır.  Işığa duyarlı çubuk ve koni adı verilen alıcı hücrelerden ve sinir hücrelerinden oluşur.

9 Gözün Yapısı - Ağ Tabaka Sağlık Okuryazarlığı – Görme Sistemi  Görme sinirlerinin uzantıları göz yuvarlağının arka tarafında birleşir ve göz sinirini meydana getirirler. Göz siniri, ağ tabakaya gelen görüntüyü beyne taşır.

10 Nasıl Görüyoruz? Sağlık Okuryazarlığı – Görme Sistemi  Göze giren ışık saydam tabakadan (korneadan) geçer.  Saydam tabakada kırılan ışık gözbebeğinden girer ve merceğe yansır.  Mercek, ışınları ağ tabakasına odaklar.

11 Nasıl Görüyoruz? Sağlık Okuryazarlığı – Görme Sistemi  Işık kırıldığı için ağ tabakada ters bir görüntü oluşur.  Göz siniriyle bu ters görüntü beyne taşınır.  Beyin bu görüntüyü düzelterek algılar.

12 Göz Merceği ve Göz Bebeği Sağlık Okuryazarlığı – Görme Sistemi  Yakın bir nesneyi görmek için mercek kalınlaşır ve ışık daha fazla kırılır.  Uzak bir nesneyi görmek için mercek incelir ve ışık daha az kırılır.

13 Göz Merceği ve Göz Bebeği Sağlık Okuryazarlığı – Görme Sistemi  Karanlıkta gözbebeği genişler ve böylece göze daha fazla ışığın girmesi sağlanır.  Aydınlıkta gözbebeği daralır ve göze daha az ışığın girmesi sağlanır.

14 A Vitamini ve Göz Sağlık Okuryazarlığı – Görme Sistemi  Işığa duyarlı çubuk hücreler A vitamini ile beslenir. Yeterince A vitamini alınamazsa bu hücreler görevlerini yapamaz ve “gece körlüğü” denen hastalık ortaya çıkar.  A vitamini ihtiyacını karşılamak için süt, yumurta sarısı, balık yağı, tereyağı, peynir, havuç, havuç benzeri sarı-turuncu renkli ve yeşil yapraklı sebzeler ve tahıllar tüketilebilir.

15 Görme Bozuklukları Sağlık Okuryazarlığı – Görme Sistemi  Miyopi: Yakın görülmesine rağmen uzağın görülememesi.  Hipermetropi: Uzak görülmesine rağmen yakının görülememesi.

16 Görme Bozuklukları Sağlık Okuryazarlığı – Görme Sistemi  Astigmat: Nesnelerin bulanık veya gölgeli görülerek netliğini kaybetmesi.  Renk Körlüğü: Renkleri ayırt etme yeteneğinin bozulması.

17 Görme Bozuklukları Sağlık Okuryazarlığı – Görme Sistemi  Presbiyopi: Yaklaşık 40-45 yaşlarından itibaren gözün 40 cm’den daha yakın mesafede bulunan nesneleri net olarak görememesi, görmeye çalışıldığında zorlanması ve yorulması durumu.


"SAĞLIK Sağlık Okuryazarlığı - Görme Sistemi -. Gözün Koruyucuları Sağlık Okuryazarlığı – Görme Sistemi." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları