Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

6. SINIF ÜLKEMİZİN KAYNAKLARI İLK OLARAK TAHILLARIMIZI ÖĞRENELİM BUĞDAY Buğday karasal iklimi tercih eder. Ülkemizde ise İç Anadolu Bölgesinde yetişmektedir.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "6. SINIF ÜLKEMİZİN KAYNAKLARI İLK OLARAK TAHILLARIMIZI ÖĞRENELİM BUĞDAY Buğday karasal iklimi tercih eder. Ülkemizde ise İç Anadolu Bölgesinde yetişmektedir."— Sunum transkripti:

1

2 6. SINIF ÜLKEMİZİN KAYNAKLARI

3

4 İLK OLARAK TAHILLARIMIZI ÖĞRENELİM BUĞDAY Buğday karasal iklimi tercih eder. Ülkemizde ise İç Anadolu Bölgesinde yetişmektedir. Bulgur pilavını buğday yetiştirmeden yapamayız; çünkü bulday bulgurun ham halidir.

5 Diğer Tahıl Ürünlerimiz Pirinç Akarsu kenarlarında ve bataklıklarda yetiştirilir. Sıtma hastalığına neden olduğu için devlet kotrolü altında yetiştirilir. Ülkemizde en fazla Ergene Bölümünde, Kızılırmak- Yeşilırmak, Gediz, Bakırçayda yetiştirilir.

6 Diğer Üretim Kaynağımız Sanayi Bitkileri Ayçiçeği Zeytin Çay

7 Bu Ürünler Nerde Yetişir? Ayçiçeği: Yetişme döneminde su, olgunlaşma döneminde sıcaklık isteyen yağ bitkisidir. En fazla Marmara Bölgesinde yetişir. Zeytin : Kış aylarının ılıman geçtiği yerlerde yetişen devirli bir bitkidir. En fazla yetiştiği yer Ege Bölgesidir. Çay : Toprakların kireçsiz olduğu bulutluluk oranının fazla, güneşlenme süresinin az ve yağışın bol olduğu yerlerde yetişir. Çayın %100’lük bölümü Rizede yetişir.

8 Ürettiklerimizi Bakın Nasıl Tüketiyoruz Çekirdeğin son hali. Zeytinin son hali. Çayın son hali.

9 Sebzelerimiz Domates Havuç Patates

10 Meyvelerimiz Hepimiz Turunçgil ailesindeyiz.

11 ÜZÜM Üzümden Üzüm Pekmezi elde ederiz.

12 Turunçgiller: Kış aylarının ılıman geçtiği yerlerde yetiştirilen ağaçlardır. Akdeniz, Ege ve Rizede yetiştirilir.

13 ŞULE KOCABUĞA AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLGİLER ÖĞRETMENLİĞİ 3. SINIF

14 Kaynakça pirinç tarlası : pirinç : buğday tarlası buğday alternatifmutfak.blogspot.com: bulgur pilavı : sebzeler meyveler sanayi bitkileri egesepeti.blogspot.com: zeytin yağı : zeytin ağacı

15 ayçiçeği zeytin dalı ayçiçek tarlası portakal limon mandalina bildir.co/serelin-cikarttigi-uzum-pekmezi: üzüm pekmezi çay tarlası evimevim.blogspot.com: çay domates havuç vagus.tv/2013/10/27/alkol-yasaklari-uzum-ambarini-bitirdi/- salkım üzüm : üzüm : patates etoprakana.net: çiftçi karikatür tr.stockfresh.com: çiftçi katikatür istihbaratdunyasi.wordpress.com: dünya haritası

16


"6. SINIF ÜLKEMİZİN KAYNAKLARI İLK OLARAK TAHILLARIMIZI ÖĞRENELİM BUĞDAY Buğday karasal iklimi tercih eder. Ülkemizde ise İç Anadolu Bölgesinde yetişmektedir." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları