Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

6. SINIF ÜLKEMİZİN KAYNAKLARI İLK OLARAK TAHILLARIMIZI ÖĞRENELİM BUĞDAY Buğday karasal iklimi tercih eder. Ülkemizde ise İç Anadolu Bölgesinde yetişmektedir.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "6. SINIF ÜLKEMİZİN KAYNAKLARI İLK OLARAK TAHILLARIMIZI ÖĞRENELİM BUĞDAY Buğday karasal iklimi tercih eder. Ülkemizde ise İç Anadolu Bölgesinde yetişmektedir."— Sunum transkripti:

1

2 6. SINIF ÜLKEMİZİN KAYNAKLARI

3

4 İLK OLARAK TAHILLARIMIZI ÖĞRENELİM BUĞDAY Buğday karasal iklimi tercih eder. Ülkemizde ise İç Anadolu Bölgesinde yetişmektedir. Bulgur pilavını buğday yetiştirmeden yapamayız; çünkü bulday bulgurun ham halidir.

5 Diğer Tahıl Ürünlerimiz Pirinç Akarsu kenarlarında ve bataklıklarda yetiştirilir. Sıtma hastalığına neden olduğu için devlet kotrolü altında yetiştirilir. Ülkemizde en fazla Ergene Bölümünde, Kızılırmak- Yeşilırmak, Gediz, Bakırçayda yetiştirilir.

6 Diğer Üretim Kaynağımız Sanayi Bitkileri Ayçiçeği Zeytin Çay

7 Bu Ürünler Nerde Yetişir? Ayçiçeği: Yetişme döneminde su, olgunlaşma döneminde sıcaklık isteyen yağ bitkisidir. En fazla Marmara Bölgesinde yetişir. Zeytin : Kış aylarının ılıman geçtiği yerlerde yetişen devirli bir bitkidir. En fazla yetiştiği yer Ege Bölgesidir. Çay : Toprakların kireçsiz olduğu bulutluluk oranının fazla, güneşlenme süresinin az ve yağışın bol olduğu yerlerde yetişir. Çayın %100’lük bölümü Rizede yetişir.

8 Ürettiklerimizi Bakın Nasıl Tüketiyoruz Çekirdeğin son hali. Zeytinin son hali. Çayın son hali.

9 Sebzelerimiz Domates Havuç Patates

10 Meyvelerimiz Hepimiz Turunçgil ailesindeyiz.

11 ÜZÜM Üzümden Üzüm Pekmezi elde ederiz.

12 Turunçgiller: Kış aylarının ılıman geçtiği yerlerde yetiştirilen ağaçlardır. Akdeniz, Ege ve Rizede yetiştirilir.

13 ŞULE KOCABUĞA AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLGİLER ÖĞRETMENLİĞİ 3. SINIF

14 Kaynakça www.huzuristan.com: pirinç tarlası www.huzuristan.com www.zaman.com.tr : pirinç www.zaman.com.tr www.kaliteliresimler.com : buğday tarlası www.kaliteliresimler.com www.haberler.com: buğday www.haberler.com alternatifmutfak.blogspot.com: bulgur pilavı www.resimsakla.com : sebzeler www.resimsakla.com www.selcukrehber.com: meyveler www.selcukrehber.com www.trakyagundemi.com/: sanayi bitkileri www.trakyagundemi.com/ egesepeti.blogspot.com: zeytin yağı www.karasaban.net : zeytin ağacı www.karasaban.net

15 www.tmresimler.com: ayçiçeği www.tmresimler.com www.yaklasansaat.com: zeytin dalı www.yaklasansaat.com www.edirnehaberci.com: ayçiçek tarlası www.edirnehaberci.com www.anamurunsesi.com: portakal www.anamurunsesi.com www.yesiltopuklar.com limon www.yesiltopuklar.com www.cobanisakoyu.com: mandalina www.cobanisakoyu.com bildir.co/serelin-cikarttigi-uzum-pekmezi: üzüm pekmezi www.sifalibitkitedavisi.com: çay tarlası www.sifalibitkitedavisi.com evimevim.blogspot.com: çay www.sifalibitkitedavisi.com: domates www.sifalibitkitedavisi.com www.saglik.ca/havuc/: havuç www.saglik.ca/havuc/ vagus.tv/2013/10/27/alkol-yasaklari-uzum-ambarini-bitirdi/- salkım üzüm : üzüm www.dunyabulteni.net : patates www.dunyabulteni.net etoprakana.net: çiftçi karikatür tr.stockfresh.com: çiftçi katikatür istihbaratdunyasi.wordpress.com: dünya haritası

16


"6. SINIF ÜLKEMİZİN KAYNAKLARI İLK OLARAK TAHILLARIMIZI ÖĞRENELİM BUĞDAY Buğday karasal iklimi tercih eder. Ülkemizde ise İç Anadolu Bölgesinde yetişmektedir." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları