Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

MADDEY İ TANIYALIM. 1)Maddeyi Nasıl Nitelendiririz? 2)Madde-Cisim-Malzeme-Eşya ÇEVREMİZDE SAYISIZ MADDELER VARDIR.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "MADDEY İ TANIYALIM. 1)Maddeyi Nasıl Nitelendiririz? 2)Madde-Cisim-Malzeme-Eşya ÇEVREMİZDE SAYISIZ MADDELER VARDIR."— Sunum transkripti:

1 MADDEY İ TANIYALIM

2 1)Maddeyi Nasıl Nitelendiririz? 2)Madde-Cisim-Malzeme-Eşya ÇEVREMİZDE SAYISIZ MADDELER VARDIR.

3 Yumuşak - Sert Çizilmeye dayanıklı maddeler sert maddelerdir. Örneğin, tebeşiri tırnağımızla çok kolay çizebiliriz. ancak taşı çizemeyiz. Tebeşire kolayca şekil verebiliriz ama taşa veremeyiz.Taş, tebeşirden daha serttir. Tebeşir taşa göre yumuşak, pamuğa göre serttir. Sert Madde Yumuşak Madde

4 Çanak opak maddedir. Cam saydam maddedir. Saydamlık- Opaklık Işığı tamamen geçiren maddelere saydam madde,ışığın bir kısmını geçiren maddelere yarı saydam madde,ışığı hiç geçirmeyen maddelere opak madde denir.

5 Parlak - Mat Altın parlak, kumaş ise mattır. Çelik kaşık parlak, tahta kaşık mattır. Ayna gibi ışığı tam olarak yansıtan maddeleri parlak, tam olarak yansıtmayan maddeleri mat olarak nitelendiririz. Buz parlaktır. Taş mattır.

6 Pürüzsüzlük-Pürüzlülük Bir maddenin yüzeyine dokunduğumuzda elimiz kolayca kayabiliyorsa bu madde pürüzsüz madde, kayamıyorsa pürüzlü maddedir. Cam pürüzsüzdür. Halı pürüzlüdür.

7 Esneklik ve Berklik Kırılmadan bükülebilen maddeler esnek madde, bükülemeyen maddeler berk maddedir. Yay-Esnek madde Taş-Berk Madde

8 Çevremizde gördüğümüz hemen her şey maddedir.Maddenin kullanım şekline göre cisim,malzeme,eşya,aletler yapılır. Maddenin şekil almış haline cisim denir.Demir ve bakır maddedir,bu maddelerden yapılan demir kapı ve bakır tencere cisimdir.Sadece katı maddeler cisim olabilir ;çünkü sıvı ve gaz maddelere şekil verilemez. Odun (Madde) Sandalye (Cisim)

9 Bir işe yaradığı için evde ya da iş yerinde ya da yanımızda taşıdığımız maddelere eşya denir. Deney tüpleri eşyadır.

10 Bir maddenin yapımında kullanılan diğer maddelerden her birine malzeme denir. Örneğin; helva yaparken kullanılan un, şeker ve yağ birer malzemedir.

11 Cisimlere şekil vermek veya onlar üzerinde bir iş yapmak için kullanılan maddelere alet denir. Ancak bir madde hem cisim, hem eşya, hem malzeme, hem hem de alet olabilir. Mesela tahta. Bu bir alettir.


"MADDEY İ TANIYALIM. 1)Maddeyi Nasıl Nitelendiririz? 2)Madde-Cisim-Malzeme-Eşya ÇEVREMİZDE SAYISIZ MADDELER VARDIR." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları