Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

CAN’IN İNTERNET MACERASI Hazırlayan Çiğdem CEZİK Anadolu Üniversitesi.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "CAN’IN İNTERNET MACERASI Hazırlayan Çiğdem CEZİK Anadolu Üniversitesi."— Sunum transkripti:

1 CAN’IN İNTERNET MACERASI Hazırlayan Çiğdem CEZİK Anadolu Üniversitesi

2 Gideceği Yolu Sen Belirle! Hikayeyi okuduktan sonra seçeneklerden birini seçip Can’ı sen yönlendirebilirsin.

3 Can 22 yaşında bir üniversite öğrencisidir. İnternette gezinmeyi çok sever. Sürekli sosyal paylaşım ağlarını kullanır, paylaşımlar yapar, internetten alışveriş yapar. İnternet bankacılığı uygulamalarından da sıklıkla faydalanır. Her gün sürekli olarak e-maillerine bakar.

4 Bir gün e-posta adresinde internet bankacılığı uygulamasını kullandığı bankadan gelmiş gibi görünen başlığı ÖNEMLİ BİR UYARI MUTLAKA OKUYUNUZ! Yazan bir mail alır.

5 E-mail’i açar içerisindeki “ linke tıklayarak bilgilerinizi güncellemelisiniz!” yazan yazıyı görür.

6 A.Linke tıklasın.Linke tıklasın B.İnternet tarayıcısının adres çubuğunu kullanarak bu işlemi yapsınİnternet tarayıcısının adres çubuğunu kullanarak bu işlemi yapsın C.Hiç görmemiş gibi yapsın.Hiç görmemiş gibi yapsın.

7 Linke tıklar. Tarayıcıda bir sayfa açılır. Banka isminin harflerinin yanlış dizi olduğunu fark eder. a) Adres çubuğundaki linki dikkatli olarak okur ve bir hata olduğunu fark eder. Güvenliği gereği o sayfayı kapatır. Adres çubuğundaki linki dikkatli olarak okur ve bir hata olduğunu fark eder. Güvenliği gereği o sayfayı kapatır. b) Tüm kredi kartı bilgilerini ve kendi özel bilgilerini girer. Tüm kredi kartı bilgilerini ve kendi özel bilgilerini girer.

8 Can mutlu mesut hayatına devam eder…

9 Caaaaaaaaaaan ne yaptın ? Ya bu bir olta saldırısıysa sen en iyisi önerilerimizi oku. Öneriler için http://internette- guvenlik.blogspot.com/p/icerik.htmlhttp://internette- guvenlik.blogspot.com/p/icerik.html

10 Bankanın internet adresine girer, adres çubuğunu kontrol eder. Güncellenmesi gerek bilgileri girer. Eğer güncellenmesi gereken bir durum yoksa e- mailin kötü niyetli insanlar tarafından gönderildiğini anlar ve bir daha böyle mailleri okumaz ve içerisindeki linklere tıklamaz.

11 Bu kadar da umursamaz olma canım sen de !


"CAN’IN İNTERNET MACERASI Hazırlayan Çiğdem CEZİK Anadolu Üniversitesi." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları