Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

 İnternette gezerken karşılaşılabilecek tehlikeleri açıklayabilmek.  Güvenli iletişim yolunu ve http/ftp protokollerinden farkını açıklayabilmek.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: " İnternette gezerken karşılaşılabilecek tehlikeleri açıklayabilmek.  Güvenli iletişim yolunu ve http/ftp protokollerinden farkını açıklayabilmek."— Sunum transkripti:

1

2

3  İnternette gezerken karşılaşılabilecek tehlikeleri açıklayabilmek.  Güvenli iletişim yolunu ve http/ftp protokollerinden farkını açıklayabilmek.  http / ftp erişimleri için alınabilecek tedbirleri listeleyebilmek.  İnternette işlem yaparken dikkat edilecek konuları açıklayabilmek.  Çocukların güvenliği için neler yapılabileceği konusunda öneriler getirebilmek.

4

5

6

7 Güvenli olmayan iletişim yolları :  HTTP (Hyper Text Transfer Protocol) Hiper metin transfer protokolü  FTP (File Transfer Protocol) Dosya Transfer Protokolü. Burada dikkat edilmesi gereken konu HTTP ve FTP protokolleri kullanılarak gönderilen mesajların şifrelenmeden gönderiliyor olmasıdır. Yani, bilgisayar ağını ve iletişimi dinleyen bir saldırgan bu iletişim yolunda gönderilen tüm bilgileri ele geçirebilir.

8

9

10  Güvenilmeyen web ve ftp sitelerini ziyaret etmemek.  Açılır pencere engelleyicisini kullanmak.  Tuzaklı sitelere ve tuzaklı mesajlara tıklamamak.

11

12

13  Güvenilir sitelerden işlem yapmak.  Direkt internet adresi yazılarak alışveriş sitelerine bağlanmak.  Ödeme yaparken kişisel bilgileri sanal klavye kullanarak girmek.

14

15

16 1. İnternetteki sakıncalı siteler ve kötü niyetli kişilerden gelebilecek tehlikelere karşı çocuklarınızı bilgilendirin. 2. Onlara tanımadıkları kişilerle internette iletişim kurmanın olası tehlikelerinden bahsedin. 3. Çocuklarınızın sizin gözetiminizde ve bilginizde interneti kullandığından emin olun. 4. Çocuklarınızın internetteki sohbet odalarında veya paylaşım sitelerinde paylaşmamaları gereken kişisel bilgileri konusunda bilgilendirin. 5. Zararlı içerikleri filtreleyen ve sakıncalı sitelere girmeyi önleyen aile koruma yazılımları kullanın. Bu tip yazılımlar aynı zamanda çocuklarınızın ziyaret ettiği siteleri de izlemenize imkan verir.

17

18

19


" İnternette gezerken karşılaşılabilecek tehlikeleri açıklayabilmek.  Güvenli iletişim yolunu ve http/ftp protokollerinden farkını açıklayabilmek." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları