Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ÖĞR.GÖR. ÖZLEM KARATANA RESÜSTASYON DERS 3. OKSİJEN Kokusuz Renksiz Tatsızdır. Soluduğumuz havanın % 20.94’ ü oksijenden, % 78.08’ i nitrojenden, % 0.04’

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ÖĞR.GÖR. ÖZLEM KARATANA RESÜSTASYON DERS 3. OKSİJEN Kokusuz Renksiz Tatsızdır. Soluduğumuz havanın % 20.94’ ü oksijenden, % 78.08’ i nitrojenden, % 0.04’"— Sunum transkripti:

1 ÖĞR.GÖR. ÖZLEM KARATANA RESÜSTASYON DERS 3

2 OKSİJEN Kokusuz Renksiz Tatsızdır. Soluduğumuz havanın % 20.94’ ü oksijenden, % 78.08’ i nitrojenden, % 0.04’ ü ise karbondioksitten oluşmuştur. En çok, en kolay bulunabilen ve en ucuz ilaçlardan biridir.

3 OKSİJEN TÜPÜ

4 OKSİJEN TEDAVİSİ Hipoksisinin belirti ve bulgularını önlemek, Tedavi etmek, Atmosferde bulunan oksijen konstrasyonundan daha fazla yoğunlukta oksijen uygulanmasıdır. PaO2 Normal değeri, 80–100 mm Hg’dır.

5 AMAÇ; Kanda yeterli oksijenin taşınmasını sağlayarak, solunumu kolaylaştırmak, miyokardın iş yükünü azaltmak, hipoksemi belirtilerini ortadan kaldırmaktır.

6 OKSİJEN TEDAVİSİ Solunum sıkıntısı, Göğüs ağrısı, Kafa travması, Hemen hemen bütün hastalara VERİLEBİLİR!!!

7 DİSPNE Soluk alma zorluğu veya rahatsızlığı şeklinde ifade edilebilir.

8 OKSİJEN TEDAVİSİ Oksijen tedavisinin yeterli olup- olmadığı;  İnvazif ya da non-invazif yöntemlerle,  Saturasyon ölçümü ile,  Nabız-kan basıncı kontrolü ile,  Solunum sayısı ile,  Deri rengini gözlemleyerek ölçülebilir.

9 OKSİJEN TEDAVİSİ UYGULAMA NAZAL KANÜL;

10 OKSİJEN TEDAVİSİ UYGULAMA NAZAL KANÜL;  Düşük yoğunlukta (%24-44) oksijen sağlar  1-6 lt/dk uygulanmalıdır.  5 lt/dk’ dan fazla akış kullanılırsa, mukozada aşırı kuruluk ve irritasyon oluşabilir.  H/ Y uygulama sırasında konuşabilir, yemek yiyebilir.  KOAH’ lı hastalarda 1-2lt/dk veya daha yüksek verilmelidir.

11 BASİT YÜZ MASKESİ;

12  Orta yoğunlukta (%40-60) oksijen sağlar  5-8 lt/ dk uygulanmalıdır.  Aspirasyon riski için H/Y izlenmelidir.  H/ Y korkabilir, emosyonel destek verilmelidir.  H/ Y uzun süre kullanımında basınç nedeniyle yüzde nekroz oluşabilir.

13 PARSİYEL REBREATHER MASKE; Kısmi geri dönüşlü maske;  Yüksek konstrasyonda (%60-80) oksijen sağlar  8-10 lt/ dk uygulanmalıdır.  Uzun dönem kullanılamaz.

14 NON- REBREATHER MASKE; Geri dönüşsüz maske;  Yüksek konsantrasyonda (%80-100) oksijen sağlar  12-15 lt/ dk uygulanmalıdır.  Hipoksi ve şokta olan hastalarda kullanılır.  KOAH ‘da kullanılmamalıdır.

15 VENTURİ MASKE;  Kontrollü yüksek akışlı (%24-50) oksijen vermek üzere özel bir maskedir.  Oda havasının girişiyle uygulanır.  KOAH hastaları için uygundur.  Deride irritasyona ve rahatsızlığa yol açar.

16 AEROSOL MASKE;  Endotrakeal tüp, trakeostomi kanülü ya da koyu sekresyon çıkartan H/ Y uygulanılır.

17 HASTANE ÖNCESİ BAKIM I. HİKAYE II. FİZİK MUAYENE ( genel ve kalp-akciğer) III. GİRİŞİMLER (belirgin nefes darlığı olan hastalar hızlıca hastaneye götürülmeli)

18 AMBULANS İÇİ OKSİJEN

19

20 1. Havayolu sağlanması 2. Oksijen verilmesi 3. Damar yolu açılması 4. Monitörizasyon 5. Medikal tedavi 6.Cerrahi girişim (iğne ve/veya tüp torakostomi)

21 NASIL UYGULANMALI? H/Y bilinci açıksa hastaya bilgi verilmelidir. Oral, nazal ve trakeal sekresyonlar temizlenmelidir. Doğru pozisyon, aspirasyon ve öksürtme ile havayolu açıklığı sağlanmalıdır. 4lt/ dk üzerinde oksijen akımı uygulanıyorsa nemlendirici kullanılmalıdır. Nemlendirme işlemi; 2/3’ sine kadar steril su doldurulmalıdır.

22 H/ Y sık sık gözlenmelidir.


"ÖĞR.GÖR. ÖZLEM KARATANA RESÜSTASYON DERS 3. OKSİJEN Kokusuz Renksiz Tatsızdır. Soluduğumuz havanın % 20.94’ ü oksijenden, % 78.08’ i nitrojenden, % 0.04’" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları