Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

CERRAHİ OKULU HERNİ TANIMLAR DR.İSMET HAN CERRAHİ OKULU HERNİ HERNİ:latince rüptür anlamına gelen kelimeden türetilmiştir.Herni doku ya da organların.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "CERRAHİ OKULU HERNİ TANIMLAR DR.İSMET HAN CERRAHİ OKULU HERNİ HERNİ:latince rüptür anlamına gelen kelimeden türetilmiştir.Herni doku ya da organların."— Sunum transkripti:

1

2 CERRAHİ OKULU HERNİ TANIMLAR DR.İSMET HAN

3 CERRAHİ OKULU HERNİ HERNİ:latince rüptür anlamına gelen kelimeden türetilmiştir.Herni doku ya da organların onları çevreleyen defektten anormal sarkması olarak tanımlanır. En sık inguinal bölgede görülürler (%75-80). En sık inguinal bölgede görülürler (%75-80). İkinci sırada insizyonel herniler takip eder (%8-10) İkinci sırada insizyonel herniler takip eder (%8-10) Umblikal herniler ise %3-5 oranında görülür. Umblikal herniler ise %3-5 oranında görülür.

4 CERRAHİ OKULU Strangule(étranglée) herni:fıtık kesesi içerisinde ki organların kan akımının etkilenmesine verilen isimdir(strangulasyon riski yaş ile artar en sık indirekt ing herni-en yüksek risk femoral herni). İnkarserasyon:Redukte edilemeyen hernilere verilen isim.

5 CERRAHİ OKULU İng kanal sınırları üstte spina iliaka anterior hizasından,medialde linea alba hattından ve lateralde inguinal ligamentle ayrılır. İndirekt ing. Herni:Herni kesesi iç inguinal ringten çıkarak oblik olarak seyredip dış ing.ringten çıkıp skrotuma kadar seyredebilir. Lateralde inferior epigastrik damarlar, inferiorda inguinal ligament ve süperioromedyalinde rektus kılıfı vardır). Direkt ing herni:Herni kesesi iç ing. Ring ve epigastrik damarların medialinden dışarı sarkar.( Lateralde inferior epigastrik damarlar, inferiorda inguinal ligament ve süperioromedyalinde rektus kılıfı vardır).

6 CERRAHİ OKULU

7 Femoral herni:femoral kanal boyunca oluşur(üstte ileopubik tuberkul,altta cooper lig. Dışta femoral ven,içte ileopubik trakt) Sliding herni:fıtık kesesini duvarının bir kısmının iç organlardan birinin oluşturmasıdır. Littre fıtığı:fıtık kesesi içerisinde meckel divertikülünün olmasıdır. Richter fıtığı:Barsak lümeninin tam çevresinden daha az kısmı herni kesesi içerisindedir(antimezenterik kısım). Amyand herni:Apendiksin inguinal herni kesesi içinde bulunması.

8 CERRAHİ OKULU KAYNAKLAR Sabiston Textbook of Surgery 2010 Schwartz’s principles of Surgery 8. baskı 2008


"CERRAHİ OKULU HERNİ TANIMLAR DR.İSMET HAN CERRAHİ OKULU HERNİ HERNİ:latince rüptür anlamına gelen kelimeden türetilmiştir.Herni doku ya da organların." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları