Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

BOŞALTIM HAZIRLIK SORULARI İçtiğimiz sıvıların hepsi vücudumuzda kalır mı ?

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "BOŞALTIM HAZIRLIK SORULARI İçtiğimiz sıvıların hepsi vücudumuzda kalır mı ?"— Sunum transkripti:

1

2

3 BOŞALTIM

4 HAZIRLIK SORULARI İçtiğimiz sıvıların hepsi vücudumuzda kalır mı ?

5 Günde yaklaşık 2 litre su içmemiz öğütlenir. Bol su içmek, sizce hangi organımızın sağlığı için önemlidir ?

6 Vücudumuzdaki atık maddelerin uzaklaştırılmasında sizce derimizinde bir işlevi var mıdır ?

7 Boşaltımda Görevli Organ ve Yapılar

8 MERAK EDİYORUM 1. Boşaltım deyince ne anlıyorsunuz ? 2. “Atık madde” sözü ile anlatılmak istenen nedir ? 3. Atık maddeleri vücudumuzdan nasıl atarız ?

9 Evimizde biriken çöpleri çöp kutusuna atarız. Bu çöpler evimizin atıklarıdır.

10 Bizim vücudumuzda da atık maddeler oluşur.Bunlar vücudumuzdan atılması gerekir. Atık maddeleri vücudumuzdan uzaklaştırmaya yarayan bazı yapı ve organlar vardır.

11 Boşaltım Organları BÖBREKLER Bel hizasında iki adet böbrek bulunur. Şekli kuru fasulyeye benzer. İDRAR KANALI İdrarı böbrekten idrar kesesine taşıyan kanaldır. İDRAR KESESİ İdrarın toplandığı yerdir. İDRAR BORUSU İdrarın vücuttan dışarı atıldığı kısa borudur.

12 ZARARLI MADDELERİN BOŞALTIMI İDRAR KANALI İDRAR KESESİ İDRAR BORUSU

13 BÖBREK VE GÖREVLERİ  Kandaki zararlı maddeleri süzer.  Vücudumuzdan atılması gereken zararlı maddeler ile gereksinim fazlası su, idrar oluşturur.  Her iki böbrekte oluşan idrarı idrar kanalına gönderir.

14 Böbrekten aldığı idrarı idrar kesesine taşır. İDRAR KANALI İDRAR KESESİ İdrar kesesi dolunca tuvalete gideriz. İDRAR BORUSU İdrarı dışarı atar.

15 BÖBREKLERİMİZİN SAĞLIĞI İÇİN; 1. Bol sıvı almalıyız. 2. Sıcak havalarda yeteri kadar su içmeliyiz. 3. İdrar atılırken acı, ağrı oluyor veya idrardan kan geliyorsa doktora başvurmalıyız. 4. Tuvalet sonrası ellerimizi sabunlayarak yıkamalıyız. 5. Sık sık banyo yaparak iç çamaşırlarımızı değiştirmeliyiz.

16

17 BÖBREK SAĞLIĞIMIZ İÇİN Bol bol sıvı almalıyız. (Günde en az 2 litre su) Tuzlu ve acılı gıdaları az tüketmeliyiz Ayak ve bacaklarımızı üşütmemeliyiz Vücudumuzu temiz tutmalıyız

18

19 GÖZDEN GEÇİRME 1.Böbreklerinizin vücudunuzdaki yerini gösterip, görevlerini söyleyiniz. 2.Boşaltım organlarını listeleyiniz. 3.Boşaltımın ne olduğunu açıklayınız. 4.Boşaltım organlarının sağlığı için neler yapmamız gerektiğini söyleyiniz.

20 Bu slayt zümrede alınan bilgilerden derlenerek hazırlanmıştır


"BOŞALTIM HAZIRLIK SORULARI İçtiğimiz sıvıların hepsi vücudumuzda kalır mı ?" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları