Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

SINAV NOTLARI HAZIRLIYORUM

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "SINAV NOTLARI HAZIRLIYORUM"— Sunum transkripti:

1 SINAV NOTLARI HAZIRLIYORUM

2 ELEKTRONİK ÇİZELGELER(EXCEL)
Tablo oluşturmanızı, verileri hesaplamanızı ve çözümlemenizi sağlayan bir yazılımdır

3 =? Yukarıdaki işlemi hesap makinesinde yaparsak aradaki rakamı yanlış yazdığımızda baştan işlem yapmak gerekir. Ama excel de yaparsak baştan bütün rakamları yazmadan sadece yanlış rakamı düzelterek toplama işlemi yapılabilir.

4 Excel de genellikle yapılabilen işlemler
Matematiksel işlemler yapılır Grafik çizilebilir Rapor hazırlanır Sıralama ve sorgulama işlemleri yapılır

5 XLSX DOSYA UZANTISI Excel programında oluşturulan dosyalar xlsx uzantılıdır.

6 Elektronik Çizelge'yi Nasıl Başlatırız?
Elektronik Çizelge 'yi “Başlat” menüsünden "Programlar" komutuna gelerek ve sağ tarafta açılan alt menüden EXCEL’İ tıklayın İkinci yöntem masaüstü>sağtuş>yeni> microsoft ofice excel tıklanır.

7 TEMEL KAVRAMLAR Çalışma Kitabı: Elektronik Çizelge'de yaratılmış bir dosya, bir çalışma kitabıdır. Çalışma Sayfası: Çalışma kitaplarını temsil eden belge pencerelerinin alt kısmında yan yana dizili olan düğmelerden her birine (Sayfa1, Sayfa2, Sayfa3, …..) çalışma sayfası denmektedir.

8 Hücre Genişletme İki hücre arasındaki harflerin yada rakamların arasına mouse imleci getirildiğinde artı simgesi geldiği anda hücre genişletilip daraltılır.

9 Tablo Oluşturma Hücreler mousenin sol tuşuyla seçilir. Tüm kenarlıklar simgesini yanındaki küçük ok simgesine basılır ve tüm kenarlıklar tıklanır.

10 Hücre Boyama Boyanmak istenen hücreler seçilir. Dolgu renginin yanındaki küçük ok simgesine basılarak istenilen renk seçilir.

11 Ortalama Değeri Bulma D2 hücresi seçilir. Daha sonra otomatik toplam simgesinin yanındaki küçük ok simgesine tıklanarak oradan ortalama seçilir.

12 Eğer oluşturulan formülü alttaki hücrelerde ve yandaki hücrelerde etkili olmasını istiyorsak hücre seçilir. Sonra hücrenin sağ alt köşesinde artı simgesi çıkınca aşağıya veya yana doğru kaydırılır. Bu işlem sayesinde her seferinde formül yazmak zorunda kalmayız.

13 Mantıksal İfadeler Eğer komutu hücre içinde bir kıyaslama yaparak hücre içindeki değer 45 den büyük ise geçti küçük ise kaldı yazmamızı sağlamak için kullanılır.

14 Açılan pencereye aşağıdaki kodları yazıp tamam butonuna bastığımızda geçen ve kalan kişileri görürüz.

15 UYGULAMA 3 kişinin sınav notları girilerek bunların ortalaması ve geçme kalma durumu alttaki örnekteki gibi çıktı alınacaktır. Derste anlatılan formüller kullanılacaktır.


"SINAV NOTLARI HAZIRLIYORUM" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları