Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

SINAV NOTLARI HAZIRLIYORUM. ELEKTRON İ K Ç İ ZELGELER(EXCEL) Tablo oluşturmanızı, verileri hesaplamanızı ve çözümlemenizi sa ğ layan bir yazılımdır.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "SINAV NOTLARI HAZIRLIYORUM. ELEKTRON İ K Ç İ ZELGELER(EXCEL) Tablo oluşturmanızı, verileri hesaplamanızı ve çözümlemenizi sa ğ layan bir yazılımdır."— Sunum transkripti:

1 SINAV NOTLARI HAZIRLIYORUM

2 ELEKTRON İ K Ç İ ZELGELER(EXCEL) Tablo oluşturmanızı, verileri hesaplamanızı ve çözümlemenizi sa ğ layan bir yazılımdır

3 98+45+76+67+53+21+78+65+99+58=? Yukarıdaki işlemi hesap makinesinde yaparsak aradaki rakamı yanlış yazdı ğ ımızda baştan işlem yapmak gerekir. Ama excel de yaparsak baştan bütün rakamları yazmadan sadece yanlış rakamı düzelterek toplama işlemi yapılabilir.

4 Excel de genellikle yapılabilen işlemler Matematiksel işlemler yapılır Grafik çizilebilir Rapor hazırlanır Sıralama ve sorgulama işlemleri yapılır

5 XLSX DOSYA UZANTISI Excel programında oluşturulan dosyalar xlsx uzantılıdır.

6 Elektronik Çizelge'yi Nasıl Başlatırız? Elektronik Çizelge 'yi “Başlat” menüsünden "Programlar" komutuna gelerek ve sa ğ tarafta açılan alt menüden EXCEL’ İ tıklayın İ kinci yöntem masaüstü>sa ğ tuş>yeni> microsoft ofice excel tıklanır.

7 TEMEL KAVRAMLAR Çalışma Kitabı: Elektronik Çizelge'de yaratılmış bir dosya, bir çalışma kitabıdır. Çalışma Sayfası: Çalışma kitaplarını temsil eden belge pencerelerinin alt kısmında yan yana dizili olan dü ğ melerden her birine (Sayfa1, Sayfa2, Sayfa3, …..) çalışma sayfası denmektedir.

8 Hücre Genişletme İ ki hücre arasındaki harflerin yada rakamların arasına mouse imleci getirildi ğ inde artı simgesi geldi ğ i anda hücre genişletilip daraltılır.

9 Tablo Oluşturma Hücreler mousenin sol tuşuyla seçilir. Tüm kenarlıklar simgesini yanındaki küçük ok simgesine basılır ve tüm kenarlıklar tıklanır.

10 Hücre Boyama Boyanmak istenen hücreler seçilir. Dolgu renginin yanındaki küçük ok simgesine basılarak istenilen renk seçilir.

11 Ortalama De ğ eri Bulma D2 hücresi seçilir. Daha sonra otomatik toplam simgesinin yanındaki küçük ok simgesine tıklanarak oradan ortalama seçilir.

12 E ğ er oluşturulan formülü alttaki hücrelerde ve yandaki hücrelerde etkili olmasını istiyorsak hücre seçilir. Sonra hücrenin sa ğ alt köşesinde artı simgesi çıkınca aşa ğ ıya veya yana do ğ ru kaydırılır. Bu işlem sayesinde her seferinde formül yazmak zorunda kalmayız.

13 Mantıksal İ fadeler E ğ er komutu hücre içinde bir kıyaslama yaparak hücre içindeki de ğ er 45 den büyük ise geçti küçük ise kaldı yazmamızı sa ğ lamak için kullanılır.

14 Açılan pencereye aşa ğ ıdaki kodları yazıp tamam butonuna bastı ğ ımızda geçen ve kalan kişileri görürüz.

15 UYGULAMA 3 kişinin sınav notları girilerek bunların ortalaması ve geçme kalma durumu alttaki örnekteki gibi çıktı alınacaktır. Derste anlatılan formüller kullanılacaktır.


"SINAV NOTLARI HAZIRLIYORUM. ELEKTRON İ K Ç İ ZELGELER(EXCEL) Tablo oluşturmanızı, verileri hesaplamanızı ve çözümlemenizi sa ğ layan bir yazılımdır." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları