Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

LOGO Microsoft Excel 2010 BÖLÜM 1 Doğu Akdeniz Üniversitesi Bilgisayar ve Teknoloji Yüksek Okulu Muhasebe ve Vergi Uygulamaları.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "LOGO Microsoft Excel 2010 BÖLÜM 1 Doğu Akdeniz Üniversitesi Bilgisayar ve Teknoloji Yüksek Okulu Muhasebe ve Vergi Uygulamaları."— Sunum transkripti:

1 LOGO http://sct.emu.edu.tr/bdem/bdem203 Microsoft Excel 2010 BÖLÜM 1 Doğu Akdeniz Üniversitesi Bilgisayar ve Teknoloji Yüksek Okulu Muhasebe ve Vergi Uygulamaları Programı BDEM 203 – Yönetim Bilgi Sistemleri 2011/2012 FALL R. Kansoy

2 2 İşlenecek Konular 1 Temel Pencere Bileşenleri 2 Backstage Görünümünü Tanıma BÖLÜM 1 3 Şerit ile Çalışma 4 Hızlı Erişim Araç Çubuğunu Özelleştirme 6 Durum Çubuğu ile Çalışma 7 Yardım Alma 5 Klavye Kısa Yolları ve Tuş İpuçları

3 3 1. Temel Pencere Bileşenleri 1 BÖLÜM

4 4 1 BÖLÜM  Microsoft Office 2010 programlarında birçok özellik ortaktır. Burada öğrenilecek olan birçok özellik, Word, Powerpoint ve Acces gibi diğer office programları için de geçerlidir.  Pencerenin üst kısmındaki çubuğa “Başlık Çubuğu” adı verilir.  Başlık çubuğunun sol tarafında ise “Hızlı Erişim Araç Çubuğu” yer alıyor.  Başlık çubuğunun altındakine ise “Şerit” denir. Şerit bir dizi sekmeden oluşur. Bu sekmeler birçok denetim içerir.  Pencerenin alt kısmındaki çubuğa ise “Durum Çubuğu” denir. Çalışma kitabında yapılan işlemlere bağlı olarak durum çubuğunda çeşitli açıklamalar görüntülenir.  Ayrıca çalışma alanını yakınlaştırma veya uzaklaştırma kaydırma çubuğu da burada yer alır.

5 5 2. Backstage Görünümünü Tanıma 1 BÖLÜM  Excel 2010’da Dosya menüsü tıklandığında çalışma alanı ortadan kalkar ve Backstage görünümüne geçilmiş olur.  Dosya menüsü temel döküman işlemlerinin yapılmasını sağlayan seçenekleri içerir;  Yeni döküman açma  Kaydetme  Var olam dökümanı açma,  Son açılan dökümanlara ulaşma  Dökümanı kapama,  Excel seçeneklerini belirleme  Excel’i kapatma vb.

6 6 3. Şerit ile Çalışma 1 BÖLÜM  Şerit, komutların kategorize edildiği sekmelerden oluşur.  Seçilen komuta göre yeni sekmeler eklenir ve yeni komutlar ortaya çıkar.  Sekme başlıkları o gurupta ne tür komutların yer aldığını anlatır.  Sekmelerin içinde de komutlar gruplandırılmıştır.  Aynı konuyla ilgili komutlar çerçeve içerisine alınarak belirtilmiştir.  Bu çerçevelerin bazılarının sağ alt köşesinde bulunan çapraz ok simgesi tıklandığında daha ayrıntılı işlem yapılmasını sağlayan bir iletişim kutusu veya görev bölmesi açılır.  Şeridin sağ üst tarafındaki Şeridi Simge Durumuna Küçült düğmesine tıklanıldığında, sadece sekme adları görüntülenir.

7 7 4. Hızlı Erişim Araç Çubuğunu Özelleştirme 1 BÖLÜM  Hızlı Erişim Araç Çubuğu başlık çubuğunun sol tarafında yer alır.  Kaydet, Geri Al, Yinele ve Hızlı Erişim Araç Çubuğunu Özelleştir komutlarının yer aldığı araç çubuğudur.  Hızlı Erişim Araç Çubuğunun sağındaki, Hızlı Erişim Araç Çubuğunu Özelleştir düğmesini tıklayarak, Hızlı Erişim Araç Çubuğuna yeni düğmeler eklenebilir veya çıkarılabilir.  Hızlı Erişim Araç Çubuğunun solundaki Hızlı Erişim Araç Çubuğunu Özelleştir düğmesine tıklanılıp seçeneklerden Şeridin Altında göster komutu seçilirse Hızlı Erişim Araç Çubuğu şeridin altına taşınır.

8 8 5. Klavye Kısa Yolları ve Tuş İpuçları 1 BÖLÜM

9 9 6. Durum Çubuğu ile Çalışma 1 BÖLÜM  Excel penceresinin en alt satırı durum çubuğudur.  Durum Çubuğu o anki durumunuzla ilgili bilgileri görüntüler.  Durum Çubuğunda yer almasını istediğiniz bilgileri belirlemek için durum çubuğunda fare sağ tuşuna tıklayın.  Sol tarafında  işareti olan seçenekler durum çubuğunda görüntülenecek özellikleri gösterir.  Görüntülenmesini istediğiniz seçeneği tıklayıp sol tarafına  işaretini ekleyin.  Görüntülenmesini istemediğiniz seçeneği tıklayıp sol tarafından  işaretini kaldırın.

10 10 7. Yardım Alma 1 BÖLÜM  Excel 2010 programı ile ilgili yardım almak için F1 fonksiyon tuşunu veya şeridin sağ üst köşesinde bulunan yardım simgesine tıklanır.  İnternete bağlı bir bilgisayarda çalışılıyorsa yardıma ihtiyaç duyulduğunda Office Online’ın sunduğu kaynaklardan arama yapılabilir.  İnternete bağlı değil iseniz Microsoft Office’in bilgisayarınıza kurduğu yardım dosyalarında arama yapabilirsiniz.  Belirli bir terim veya konu ile ilgili bilgi aramak için, arama kutusuna terimi yazıp ara düğmesine basılır.  Yardım penceresinin üst tarafındaki içindekiler tablosunu göster düğmesini tıklayarak pencerenin solundaki bir bölmede içindekiler tablosunu görüntülenebilir.

11 LOGO Sorularınız Lütfen..? http://sct.emu.edu.tr/bdem/bdem203 BÖLÜM SONU 1 Microsoft Excel 2010 R. KANSOY


"LOGO Microsoft Excel 2010 BÖLÜM 1 Doğu Akdeniz Üniversitesi Bilgisayar ve Teknoloji Yüksek Okulu Muhasebe ve Vergi Uygulamaları." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları