Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI BARBAROS HAYRETTİN PAŞA ORTAOKULU

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI BARBAROS HAYRETTİN PAŞA ORTAOKULU"— Sunum transkripti:

1 2012-2013 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI BARBAROS HAYRETTİN PAŞA ORTAOKULU
OKUL KEP EKİBİ YAVUZ SEZER(MÜDÜR YRD.) SELİM AYBAR (REHBER ÖĞRT.) HURİ ÇETİN (REHBER ÖĞRT.) NESRİN MAYADAĞ (SINIF ÖĞRT.) MAHMUT ERAT (TÜRKÇE ÖĞRT.)

2 OKUL KEP EKİBİ ÇALIŞMALARI (AİLE ZİYARETLERİ)
Barbaros Hayrettin Paşa Ortaokulu KEP Ekibi ortaöğretime kayıt yaptırmamış ve okulumuzda kayıtlı olup sürekli devamsız durumda olan öğrencilere yönelik ev ziyaretlerinde bulunmak için yollarda…

3 OKUL KEP EKİBİ ÇALIŞMALARI (AİLE ZİYARETLERİ)
Barbaros Hayrettin Paşa Ortaokulu KEP Ekibi ortaöğretime kayıt yaptırmamış Semih ÇELİK adlı öğrencinin ailesini evinde ziyaret etti. Aile KEP Ekibimizi çok sıcak bir karşıladı. Aile ile yapılan sohbette ekonomik nedenlerden dolayı öğrencinin hizmet sektöründe çalıştığını dolayısıyla okula gönderilemediğini ancak KEP Ekibimizin öğrencinin geleceğiyle ilgili aileyi bilinçlendirmesi sonucu öğrencinin bir ortaöğretime kayıt edilmesi sağlandı.

4 OKUL KEP EKİBİ ÇALIŞMALARI (AİLE ZİYARETLERİ)
Barbaros Hayrettin Paşa Ortaokulu KEP Ekibi ortaöğretime kayıt yaptırmamış başka bir öğrencimiz olan Ahat ÇELİK’in evi ziyaret edilmiş olup, öğrencimizin sağlık ve ekonomik nedenlerinden dolayı okula devam edemediği sonucuna varıldı. Aile öğrencimizin Açık Liseye kayıt yaptırması yönünde ikna edildi. Öğrencimizin şuan Açık Liseye kaydı sağlandı.

5 OKUL KEP EKİBİ ÇALIŞMALARI (AİLE ZİYARETLERİ)
Barbaros Hayrettin Paşa Ortaokulu KEP Ekibi ortaöğretime kayıt yaptırmamış başka kız öğrencimiz Mihriban KOÇAK’ın geleneksel ve sosyal nedenlerden dolayı okula devam edemediği görüldü. Aile ile yapılan görüşmelerde hala kız çocuklarının okula devam etmesi yönünde bir toplum baskısının olduğunu ve bu yapıyı kırmak için yetkililerden gerekli Bilinçlendirme Seminerleri yapılması gerektiği izlenimi oluştu. Kız öğrencimiz Mesleki Teknik Açık Lise’ye yönlendirilerek, kaydı yaptırıldı.

6 OKUL KEP EKİBİ ÇALIŞMALARI (AİLE ZİYARETLERİ)
Barbaros Hayrettin Paşa Ortaokulu KEP Ekibi ortaöğretime kayıt yaptırmamış başka kız öğrencimiz Remziye ÇİBO’nun evi ziyaret edildi. Öğrencinin Açık Lise’ye kaydının yapılması Kep Ekibi görüşmesi sonucu sağlandı. Yukarıda ki fotoğraf geleneksel baskının en yoğun şekilde hissedildiğinin bir göstergesi…

7 OKUL KEP EKİBİ ÇALIŞMALARI (AİLE ZİYARETLERİ)
Barbaros Hayrettin Paşa Ortaokulu KEP Ekibi ortaöğretime kayıt yaptırmamış olan Kaynaştırma Eğitimine tabii öğrencimiz Uğur SELAMET ‘e ev ziyareti yapıldı. Öğrencimiz ailenin geçimini sağlamak amacıyla çalıştığı için kendisi ile görüşülemedi. Ailesi maddi olanaklar sağlandığı takdirde çocuğunun okumasını çok arzu ettiğini söyledi. Öğrenci Açık Lise’ye yönlendirilerek kaydı yapıldı.

8 OKUL KEP EKİBİ ÇALIŞMALARI (AİLE ZİYARETLERİ)
Barbaros Hayrettin Paşa Ortaokulu KEP Ekibi ortaöğretime kayıt yaptırmamış kız öğrencimiz Burçin BİLMEZ evinde ziyaret edildi. Bütün aile fertlerinin eğitime olumlu baktıkları kanısına varıldı. Öğrencimizin Kız Teknik Meslek Lise’sine kayıt yapması sağlandı.

9 OKUL KEP EKİBİ ÇALIŞMALARI (AİLE ZİYARETLERİ)
Barbaros Hayrettin Paşa Ortaokulu KEP Ekibi ortaöğretime kayıt yaptırmamış öğrencilerin ev ziyaretleri tamamlandıktan sonra misafirperver aile yapımızın en güzel örneği olan ikram bölümüne geçildi. Okul KEP Ekibimizle aileler arasında çok sıcak bir iletişim ortamı sağlanmış oldu.

10 BARBAROS HAYRETTİN PAŞA ORTAOKULU KEP EKİBİ ÇALIŞMA RAPORU
eğitim-öğretim yılında okulumuzun 8.sınıfını tamamlayıp bir ortaöğretime kayıt yaptırmayan 15 kız, 9 erkek toplam 24 öğrenci ikna edilerek bir ortaöğretim kurumuna kayıt yapmaları sağlandı. Okulumuza kayıtlı olup sürekli devamsız durumda olan öğrencilerimizin evlerine uygun zamanlarda ziyarette bulunarak 18 öğrencimizin okula devamları sağlandı. Ardışık devamsızlık yapan öğrencilerimiz öğretmenlerimize zimmetlenerek devamsızlık problemlerinin azaltılması ve rehberlik yapılması sağlandı.

11 BARBAROS HAYRETTİN PAŞA ORTAOKULU KEP EKİBİ ÇALIŞMA RAPORU
OKULLAŞMAYA ENGEL OLAN NEDENLER HAKKINDAKİ TESPİTLERİMİZ; Geleneksel aile ve toplum baskısı. Modern çağa uymayan çarpık aile yapısı.(Çok eşlilik gibi…) Eğitimin gerekliliğine yeterince inanılmaması. (Bilinçsizlik) Ailelerin ekonomik seviyelerinin yetersiz olması. Aile içi iletişim problemleri. Çevreden kaynaklanan olumsuz şartlar; a. Okulun uzak olması. b. Okul yolunun yeterince güvenli olmadığının düşünülmesi. Bölgelerindeki okulların fiziki olarak yetersiz olması.

12 BARBAROS HAYRETTİN PAŞA ORTAOKULU KEP EKİBİ ÇALIŞMA RAPORU
OKULLAŞMANIN ARTIRILMASI YÖNÜNDEKİ ÖNERİLERİMİZ; Gerekli kuruluşlarla irtibata geçilerek eğitimin gerekliliği hakkında ailelere Bilinçlendirme Seminerleri verilmeli. Sivil Toplum Kuruluşları, Toplum Kanaat Önderleri, Mahalle Muhtarları, Cami İmamı gibi toplumda örnek teşkil etmiş kişiler projeye dahil edilmeli. Eğitim Bölgeleri belirlenirken okullar öğrencilerin evlerine yakın ve uygun şartlarda eğitim yapılabilecek şekilde inşa edilmeli. Geleneksel toplum baskısını en yoğun şekilde hisseden kız öğrencilerin yeteneklerini keşfedebileceği eğitim ve kurs alanları açılmalı. (Mesleki Teknik Kız Eğitim Okulları, El Becerisine dayalı kurslar, v.b.) Ekonomik yetersizlikten dolayı sanayi ve hizmet sektöründe veya merdiven altı tezgahlarda çalışmak zorunda bırakılan öğrencilere hem yeteneklerini sergileyebilecekleri hem de sembolikte olsa belirli bir ücret verilerek eğitimlerinin devamları sağlanmalı. Okullar Hayat Olsun Projesi kapsamında yetişkinlere yönelik açılan meslek edindirme kursları ile Okul-Veli arasında oluşturulan samimi ortam KEP Projesi’nde de öğrencilerin yeteneklerini sergileyebilecekleri meslek kursları açılarak okullaşma oranının artırılması sağlanmalı.


"EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI BARBAROS HAYRETTİN PAŞA ORTAOKULU" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları