Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

KİTAP OKUMA ALIŞKANLIĞI

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "KİTAP OKUMA ALIŞKANLIĞI"— Sunum transkripti:

1 KİTAP OKUMA ALIŞKANLIĞI

2 OKUMANIN YAŞI YOKTUR

3 Bu söz genellikle büyükler için söylenir
Bu söz genellikle büyükler için söylenir. Böyle algılandığı içinde çocuklarımızın okuma problemi yokmuş gibi düşünürüz.

4 Oysa Esas Problem çocukların okumaması veya çocuklara kitap okunmamasıdır.

5 Kişinin bilgilenmesini, gelişmesini sağlayan bir eylemdir.
OKUMA Kişinin bilgilenmesini, gelişmesini sağlayan bir eylemdir.

6 Kişi sadece ders içerikli değil, ders dışı kitaplarda okuyarak farklı yerleri, yaşantıları tanıyabilir, yeni tatları öğrenebilir.

7 Kütüphaneler Genel Müdürlüğü kitap okuma sıralamasında ilk 10 ili şöyle sıraladı:
Birinci sırada Gaziantep, ikinci Kütahya, üçüncü Denizli, dördüncü Afyon, beşinci Antalya, altıncı Mersin, yedinci Manisa sekizinci Konya, dokuzuncu Sivas ve onuncu sırada Aydın yer aldı. Ülkemizde en fazla kitabın istanbul'da bulunduğu, en az kitabınsa Iğdır olduğu açıklandı. Okuma oranı en düşük il Yalova,kütüphanalarden en çok ödünç kitap alan ilin ise Kütahya olduğu kaydedildi.

8 OKUMANIN ÖNEMİ VE İŞLEVİ
Gelişmiş ülkelerin karşılaştıkları okuma alışkanlığı sorununu, ciddî ve hızlı bir biçimde ele alarak çözümlemiş olmaları okumanın özellikle toplumsal önemini ortaya koymaktadır. Uzmanlar, okuma alışkanlığı ile ekonomik gelişme, güç, suç, okuldan ayrılma, işinde başarılı olma arasında çeşitli ilişkilerin varlığından söz etmektedirler

9 Anne-babalar şimdi bu sorulara cevap arıyor.
Çocuklarımızı nasıl eğiteceğiz? Kültürümüzü ona nasıl vereceğiz? Kahramanlarımızı ve değerlerimizi nasıl tanıtacağız? Eğlence ihtiyacını nasıl karşılayacağız? Çocuklar için hazırlanan kitapları onlara okumayan veya okutmayan kaç anne, çocuğa basit bilgiler dışında bir şeyler verebilir?

10 Okuma ciddiye alınmadığı sürece, çocuğun iyi yetiştirilemeyeceğini onlar da biliyor.
Ancak pek çok anne-baba çocuğa hangi yaşta ne verileceğini bilmediğinden, seviyesinin üstünde bilgiler yükleyerek; onu okumadan, öğrenmeden ve bilgi edinmeden nefret ettiririm endişesi taşıyor. O halde anne-baba, öğretmen ve rehberlere düşen vazife, çocuğa kitap okumayı sevdirerek; doğru kitapları, doğru zamanda okutmaktır, diyebiliriz.

11 Okuma Alışkanlığı Nedir?
Okuma alışkanlığı, kişilerin okumayı öğrendikten sonra bu eylemi zevkle yapmalarını sağlamak için kazanmaları gereken önemli bir beceridir.

12 Okuma Alışkanlığı Nedir?
“Okuma alışkanlığı” kişinin bir gereksinim olarak algılaması sonucu okuma eylemini, yaşam boyu sürekli ve düzenli biçimde gerçekleştirmesidir.

13 Okuma alışkanlığı temelde örgün eğitim sisteminde kazanılan bir beceridir.
Bir eğitim sisteminin üyeleri olan öğrenciler okul çağında iken bu beceriyi edinmemişler ise, yetişkinlik döneminde edinmeleri çok güç olur.

14 Bunlar arasında en başta çocuğun
Okumanın alışkanlık hâline gelmesinde rol oynayan bir çok etken bulunmaktadır. Bunlar arasında en başta çocuğun ailesi, içinde yaşadığı toplum, okulu ve öğretmeni bulunmaktadır

15 KİTAP NE SAĞLAR? Kitaplar dilin kullanımını geliştirir ve yaşama tarzlarını öğretir. Çocuklar kitapla insanları tanıyıp değerlendirebilir. Roman ve hikâyelerin akışı içinde insanların davranışlarını tanır. Buradan hareketle, hangi davranışa sahip insanlarla dost olunacağını ve hangi davranışlardan da uzak durulacağını sezer hale gelir. Hayatla alâkalı problemleri ve onların çözümlerini kitaptan okuyan çocuk, kendi hayatında benzer bir problemle karşılaştığında ben bunun çözümünü biliyorum, der.

16 Kitap insana hayal kurmayı; insanları, tabiatı, canlıları sevmeyi öğretir.
İcatlara ve teknolojiye merak uyandırır. İnsanın kâinattaki yerini ve görevini bildirir. Doğayı öğrenir. Kelime hazinesi genişler. Yalan söylemenin kötülüğünü, hırsızlığın, kavga ve savaşın çirkinliğini İnsanları sevme, Karşılıksız iyilik yapma,

17 okuduğu kitaplardaki kahramanları taklit ederek kendiliğinden kazanır.
cesaret, azim, mütevazilik, kendine hedef koyma, Fikir üretmeyi, Düşündüğünü ifade edebilmeyi, başarılı olmak için çalışma gibi değerleri, okuduğu kitaplardaki kahramanları taklit ederek kendiliğinden kazanır.

18 ÇOCUKLARI KİTAP OKUMAYA NASIL YÖNLENDİREBİLİRİZ?

19 AİLEDE · Anne-baba evde kitap okumalı ve çocuklar bunu görmeli.
· Özel kitap okuma zamanları ayrılmalı. · Çocuğun bilgi kazanması ve bu bilgiyi kullanması teşvik edilmeli. · Ev ortamında çocukların bilgi birikimi ciddiye alınmalı ve desteklenmeli. · Çocuğun değer verdiği özel günlerinde ona kitap hediye edilmeli.

20 ·Evde her çocuk için kendisine ait bir kütüphane hazırlanmalı ve kitap okuması mükâfatlandırılmalı.
· Çocuğun okuduğu kitabı başkalarına anlatma imkânı sağlanmalı. · Anne-baba kitaplardan edindikleri güzel bilgi ve değerleri çocukları ile paylaşmalı. · Büyük yazarların hayatlarından örnekler verilmeli, onlara hürmet artırılmalı. · Televizyon ve bilgisayar karşısında geçirilen zamanlar düzenlenmeli, bu konuda aşırılığa izin verilmemeli.

21 · Günlük gazete, dergi ve süreli yayınlar takip edilerek çocukların merak hissi tahrik edilmeli ve alışkanlık kazandırılmalı. · Çocukların harçlıklarından kitaba para vermeleri teşvik edilmeli. · Kitap evleri ve kitap fuarları gezilerek çocukların buralara ısınmaları sağlanmalı. · Kitap okuma konusunda çocuklara baskı yapılmamalı. · Küçük çocuklara kitaplardan sevebilecekleri bölümler okunmalı. · Kitap okuyan çocukların eğitim süreci kolaylaşır.

22 OKULDA Günlük programa okuma saatleri konulabilir.
Kitap okuma yarışmaları düzenlenerek, çok okuyanlara mükâfat verilebilir. Öğretmen çocuğun okuduğu kitap hakkında onunla konuşmalı ve okuduklarını paylaşmalıdır. Kantinlerde kitap satılması da teşvik edilmelidir.

23 Sınıf kitaplıkları düzenlenerek her çocuğun kitaplıktan yararlanması sağlanmalıdır.
Okullarda kütüphane olmalı fakat kitaplar dolaplarda kilitli olarak tutulmamalı, çocuk kitapla daima haşir neşir olabilmelidir. Yazarların imza günü düzenlenerek öğrencilerin ilgisi çekilebilir.

24 Ancak baskıyla çocuğa kitap okutulamaz.
Sonuç olarak, uygun yollarla yaklaşılırsa her çocuk kitap okumayı sever. Ancak baskıyla çocuğa kitap okutulamaz. Okumayı sevdiremiyorsak, hiç olmazsa okumadan nefret ettirmeyelim. Çünkü okumadan nefret eden kişi, en uygun ortamda bile kitaba kolayca ısınamaz.

25 TEŞEKKÜR EDERİZ


"KİTAP OKUMA ALIŞKANLIĞI" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları