Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Cochrane Collaboration Kanıta Dayalı Tıp Organizasyonu Emel Kaynak

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Cochrane Collaboration Kanıta Dayalı Tıp Organizasyonu Emel Kaynak"— Sunum transkripti:

1 Cochrane Collaboration Kanıta Dayalı Tıp Organizasyonu Emel Kaynak emel.kaynak@mikrobilgi.com.tr

2 2 Kanıta Dayalı Tıp (Evidence Based Medicine) KDT, hastalıkların tanı ve tedavi sürecinde karar verirken, en iyi ve güncel kanıtların dikkatli, özenli ve akıllıca kullanılmasıdır (Sackett ve diğerleri 1996). KDT uygulamaları, eldeki en iyi kanıtın hekimin deneyimi ve hastanın tercihleri ile entegre edildiği sistematik bir yaklaşımı ifade eder. 1990’larda Gordon Guyatt “EBM” KDT ismini koydu

3 3 KDT’ı önemli kılan unsurlar? Üretilen bilginin miktar ve hızındaki artış Bilgi kaynaklarının güvenilirlik, ulaşılabilirlik, kullanım kolaylığı, güncellik açısından farklı olması. Araştırmaların analizine yönelik yeni araştırma tiplerinin oluşması (Örn. sistematik derleme ve meta analizler), Araştırmaların kanıt değerlerini inceleyip değerlendirerek yeniden yayınlayan e-kütüphaneler (Örn.The Cochrane Library). Başta sağlık bilimleri olmak üzere araştırmalarda maliyet, etkinlik, kalite kavramlarının giderek önem kazanması.

4 4

5 5  Sağlık müdahalelerinin etkileri konusunda “sistemli incelemeler” oluşturmak, düzenlemek; bunlara kolay ve hızlı erişim sağlayarak sağlık hizmetlerinde bilgiye dayalı kararlar verilmesine yardımcı olan uluslararası bir organizasyondur….  Cochrane Collaboration ticari amaç gütmeyen bir sivil toplum kuruluşudur. Biriktirdiği bilgileri “Cochrane Library” adı altında satışa sunuyor. Cochrane Collaboration Nedir? www.cochrane.org

6 6 The Cochrane Collaboration 1992’den günümüze kapsamlı içerik 80+ ülkede 15,000+ kişi 52 inceleme grupları 12 merkezde Alanlar, yöntem grupları ve Cochrane tüketici ağı

7 7 2000, 2002 & 2003 2002 & 2003 2003 … Cochrane İşbirliğine Üye Ülkeler

8 8 Türkiye’den Örnekler 5) Engin Uçar (S.B) – Dr. Gürhan Çelik (Diş Hekimi) “ Chronomodulated chemotherapy versus conventional Chemotherapy for Advanced and/or Metastatic Colorectal Cancer “ 1) Altan Şahin (H.Ü) – Banu Çakır (H.Ü) “Epidural Steroids for Radicular Low-Back Pain” 2) Cem Gürgan (A.Ü Diş Hekimliği Dekan Yard.) “ Interventions for cleaning dentures” 4) Hacer Cavidan Gülerman (S.B EAH) “Gynecopathy” 3) Birol Civelek (Plastic Surgeon) “Enhanced external counterpulsation for chronic angina pectoris” “Distress syndrome”

9 9 Cochrane Collaboration Düzen Ortak İnceleme Grupları Merkezler Tüketici Ağı Alanlar Yöntem Grupları Yönetim Grubu

10 10 NEDEN ÖNEMLİ ??

11 11 Kanıt Bulma Klinik Teşhis Klinik Teşhis Hasta Seçimi

12 12 Kimler Katkıda Bulunur..?  Belirli bir bilimsel seviyeye sahip olan herhangi bir kişi…  Dergilerde yayınlanmış makaleler…  Ülkesel bazda tüm dünyada yapılmış kıymetli klinik araştırmalar…  Hastalar…

13 13 Arayüz…

14 14 Hangi konuları kapsar?

15 15  Airways  Anaesthesia  Breast Cancer  Colorectal Cancer  Cancer  Consumers and Communication  Cystic Fibrosis and Genetic Disorders  Depression, Anxiety and Neurosis  Drugs and Alcohol  Epilepsy  Gynaecological Cancer  Heart  Hepato-Biliary  HIV/AIDS  Hypertension  Incontinence  Oral Health  Pregnancy and Childbirth Group  Prostatic Diseases and Urological Cancers  Skin  Infectious Diseases  Inflammatory Bowel Disease  Injuries  Lung Cancer vd…. Toplam 52 tane “Cochrane Review Gurubu” vardır.

16 16 Cochrane Guruplarına Örnek İlaçlar ve Alkol Gurubu (Roma) Göğüs Kanseri Gurubu (Sydney Üniversitesi) HIV/ Aids Gurubu (California Üniversitesi, San Francisco) Neonatal Gurubu (McMaster Üniversitesi, Canada) Bu alanlarda Reviewer olan herkes diğer gruplardan herhangi birine de katılabilir. Herhangi bir kimse yapılan bu incelemeleri uygulayabilir.

17 17 Cochrane Alanları  Cancer  Child Health  Complementary medicine  Health care of older people  Health promotion and public health  Neurology  Primary Health Care  Rehabilitation and related therapies  Vaccines Toplam 9 Uzmanlık Alanı vardır.

18 18 Kanıtları Nerede Bulabilirsiniz?

19 19 Cochrane Kitaplığı’ndan kimler yararlanır? Tüm sağlık personeli, Tıp araştırmacıları, Tıpla ilgili yasama organları, bakım kurumları, ecza endüstrisi ve hastalar.

20 20 Cochrane kitaplığı hangi veri tabanlarını içerir?  Cochrane Reviews (Sistemli İncelemeler)  Other Reviews (Diğer İncelemeler)  Clinical Trials (Klinik Deneyler)  Methods Studies (Yöntem İncelemeleri)  Technology Assesments (Sağlık Teknolojisi Değerlendirmeleri)  Economic Evaluations (Ekonomik Değerlendirme)  Cochrane İnceleme Grupları (YENİ!)

21 21 Systematic Reviews Protocols Comment Randomized Controlled Trials Non-Randomized Controlled Trials Meta-Analysis Cochrane Library Bünyesindeki Bilgi Türleri

22 22 “Review” belli bir alanda iki veya daha fazla yayının üzerinde inceleme yaparak sonuç ve değerlendirmeleri sentezleyen çalışmalardır. “Systematic review“ ise belli bir alanda çıkarılmış bütün literatürü kapsamlı biçimde sentezleyen bilgi materyalidir. Systematic Review

23 23 Protokoller Belirli bir çalışmada plan veya süreçleri tanımlayan bilgilerdir. Yapılması gereken işlemleri nedenleri ile birlikte nasıl yapılması gerektiğini belirten bilgilerdir.

24 24 Meta-Analysis Belirli bir konuda yapılmış, birbirinden bağımsız, birden çok çalışmanın sonuçlarını birleştirme ve elde edilen araştırma bulgularının istatistiksel analizini yapma yöntemidir (Akgöz, 2004)

25 25 Randomized Controlled Trial (RCT). Kontrollü ve kontrollü olmayan iki veya daha fazla müdahalenin denekler üzerinde rastgele uygulanmasıyla geliştirilen deneylerdir. Sadece klinik araştırmalarında kullanılan yöntemlere dayanılarak hazırlandıkları ve benzersiz oldukları için çok değerlidir. RCT, yöntem ve çalışma tasarımıdır. kanıtların ortaya çıkarılmasında önemli uygulamalardır.

26 26 TEŞEKKÜRLER !!! Soru-Cevap Emel KAYNAK emel.kaynak@mikrobilgi.com.tr


"Cochrane Collaboration Kanıta Dayalı Tıp Organizasyonu Emel Kaynak" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları