Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ÖZBEKİSTAN EDA ÖZCAN 28 Nisan 2005.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ÖZBEKİSTAN EDA ÖZCAN 28 Nisan 2005."— Sunum transkripti:

1 ÖZBEKİSTAN EDA ÖZCAN 28 Nisan 2005

2 ÖZBEKİSTAN VE ÖZBEKİSTAN KÜLTÜRÜNÜ TANITMAK
ÇALIŞMANIN AMACI ÖZBEKİSTAN VE ÖZBEKİSTAN KÜLTÜRÜNÜ TANITMAK

3 Özbekistan Cumhuriyeti, Orta Asya’nın ortakesimindedir
Özbekistan Cumhuriyeti, Orta Asya’nın ortakesimindedir.Güneybatıdaki Ceyhun ile kuzeydoğudaki Seyhun ırmakları arasında uzanan toprakların büyük bölümünü kapsar.

4 TARİHİ Altın Orda Hanı Özbek( ) Han'ın idareceler tarafından kurulmuş olan devlete "Özbek Devleti" adı verilmiştir.Şahıs adı olan Özbek bir kadar geçtikten sonra belli bir Türk topluluğun adı olarak kullanılmaya başlamıştır. Emir Timur ( ) ve onun sülalesi Orta Asya tarihinin önemli bir kısmını oluşturur. Çin’e doğru çıktığı bir sefer sırasında ölümü, Timur’un kurduğu devletin kaderi üzerinde büyük bir tesir yapmıştır.

5 GENEL ÖZELLİKLERİ Ülkenin tam adı: Özbekistan Cumhuriyeti
Kısa şekli : Özbekistan Yönetim biçimi: Çok Partili Demokratik sistemdir. Başkent: Taşkent Yüzölçümü: Km2

6 Nüfus: Para birimi: Som Nüfusu: Nüfusun % 41'işehirlerde yaşamaktadır. Ortalama ömür 69 yıldır. Çocuk ölümlerinin oranı binde 35'dir. Nüfusun% 41'i % 14 yaşın altındakiler oluşturmaktadır. Km2 başına düşen insan sayısı: 49 Nüfus artış hızı: % 2.2 Önemli şehirleri:Semerkand, Buhara, Hive ve Taşkent.

7 NÜFUSUN ETNİK DAĞILIMI
% 71 Özbekler % 10 Ruslar % 4 Tacikler % 3 Diğerleri

8 DİN DİL Rusça % 89.5 Müslüman Özbekçe % 9 Ortadoks % 0.92 Budist
Yahudi İngilizce Hristiyan

9 EKONOMİ Ekonomisi:Özbekistan'ın ekonomisi birinci derecede tarım ve hayvancılığa dayanır. Bu sektörlerden elde edilen gelirin gayri safi yurtiçi hasıladaki payı % 42'dir ve çalışan nüfusun % 29'u bu alanlarda iş görmektedir. Başta gelen tarım ürünleri tahıl,pamuk, pirinç, mısır, tütün ve çeşitli sebze ve meyvelerdir. Pamuk üretiminde BDT üyesi cumhuriyetler arasında birinci, dünya ülkeleri arasında üçüncü sırayı alır.

10 MİLLİ GÜNLER Yeni Yıl 1 Ocak Kadınlar Günü 8 Mart Zafer Günü 9 Mayıs
Bağımsızlık günü  1 Eylül  Cumhuriyet Anayasasının Kabül Günü Aralık Ramazan Bayramı  Kurban Bayramı 

11 Nevruz, Lale Bayramı, Hasat Bayramı, MihircanBayramı, BağımsızlıkGünü, Anayasa Günü, Yeni yıl, Kadınlar Günü, Zafer Bayramı, Aşula(Koşuk Bayramı)...

12 AKTİVİTELER “Özbeknava Birliği” kapsamında çok sayıda müzik ve dans topluluğu  faaliyet göstermektedir Özbek sanatında minyatür ve seramik de ayrıca önem taşır.Kökleri Orta Asya’ya  dayanan bu eski sanatın gelişmesi, 13’. ile 15’. yüzyıllarda, Timur ve Ali Şir Nevai devrinde oluşmuştur Çok sayıda efsane ve hikayelere sahip  bir ülke olan Özbekistan, çölleri, deve kervanları, Asya krallıklarından kalan etkileyici yapılar.Geçmişin mimari izlerini taşıyan yapılar, renkli materyaller (takı ve motifler) ve egzotik meyveler ülkesidir.

13 SOSYAL HAYAT Özbekistan Cumhuriyeti, sosyal hayat
itibariyle kendine has özellikleri en fazla olan Cumhuriyetlerden birisidir. Çünkü Özbekler kendi örf ve âdetlerini çok iyi bir şekilde korumuşlardır. Ailede genellikle herkes çalışmakta ve devletten maaş almaktadır. Giyim kuşamları ve hareket tarzları itibariyle Özbekler birbirlerine  yakın ve görünüş itibariyle oldukça sessiz ve son derece saygılıdırlar.

14 GELENEKSEL MİLLİ GİYSİLERİ
Özbekistan'da erkek ve kadınlar modern giyimin dışında erkekler, çoğunlukla başlarına “doppi” adını verdikleri bir takke ve evlerinde “çapan” adını verdikleri cüppelerini giyerler. Kadınlar ise, hemen hemen her yerde ipek atlastan yapılmış entarilerini giyerler.

15 GELENEKSEL YEMEĞİ Özbek Pilavı Özbek Mutfağında pilavın
yeri ayrı. Koyun eti, yağ (pamuk, ayçiçek, kuyrukyağı), pirinç, havuç, soğan ve acı biberle zenginleşen Özbek pilavının onlarca çeşidi var. Büyük tıp alimi İbni Sina’nın, Özbek pilavını hastalara ilaç olarak tavsiye ettiği biliniyor.

16 Kervansaraylarıyla ve ortaçağa ait eserleriyle doğu şehirlerinin eşsiz görüntüsü…

17 Özbeklerin ‘Gur Amir’ diye adlandırdıkları milli kahramanları Timur’un türbesi şehrin en önemli yapılarından.

18 Buhara Kalesi

19 Kapalıçarşı, Buhara

20 Özbekistan’daki camiler farklı mimarileriyle dikkat çekiyor.

21 Taşkentlilerin “Broadway” diye adlandırdıkları şehrin en popüler caddesi.

22 Buhara Kalesi

23

24

25 KAYNAKLAR www.google.com Tarih: 20 Nisan 2005
Tarih: 22 Nisan 2005 25 Nisan 2005 25 Nisan 2005 Nisan 2005 Nisan 2005 27 Nisan 2005 Özbekistan Klavuzu (Süleyman Merdanoğlu, Nasreddin Muhammediyev, 1997) Başkent Üniversitesi Kütüphanesi Büyük Larousse(Sözlük ve Ansiklopedisi Milliyet 17.Sayı)

26 TEŞEKKÜRLER


"ÖZBEKİSTAN EDA ÖZCAN 28 Nisan 2005." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları