Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Kolukısa Anadolu Lisesi Öğrenci;Nisa Bağdatlı Öğretmen; Esra Çiftçi.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Kolukısa Anadolu Lisesi Öğrenci;Nisa Bağdatlı Öğretmen; Esra Çiftçi."— Sunum transkripti:

1

2 Kolukısa Anadolu Lisesi Öğrenci;Nisa Bağdatlı Öğretmen; Esra Çiftçi

3

4

5  Özellikle yabancı dil eğitiminde yaşayarak öğrenmek çok önemlidir. Yeni doğan bir çocuk dil öğrenirken ailesi ona gramer öğretmez. Çocuk duyduklarını algılar ve uygular. Bu sayede konuşabilir o dili. Tabi ki gramer bilmek önemlidir ama konuşurken sadece gramer bilmek yeterli olmaz.

6

7 Bizlere “What is your name?” dendiğinde, “Bekleyin düşünüyorum “What:Ne, your: senin, is yardımcıydı. Durun toparlayacağım. simple prensent ile sordunuz değil mi?” diye söylemeyiz. Zaten böyle bir şey düşünene kadar karşımızdaki insan kalkıp gider.

8  Biri bize “What is your name?” dediğinde biz bunu daha önce çok kez kullandığımız için “My name is …” diye cevap veririz; ama bunu söylememiz o dili bilmemiz için yetmez. Dilin tüm kelimeleri için bu teknik gerekir. Kulak aşinalığı kazandığımız kelimeleri kullanırız. Ve kulak aşinalığı ile dili konuşmayı öğrenmek daha kolay ve eğlencelidir.

9  Tabiki her öğrencinin yabancı bir ülkeye gidip ülkenin dilini öğrenmek için kulak aşinalığı kazanmaya imkanı yoktur.Bu eğitimde fırsat eşitliğini önleyen bir sorundur.  İmkanı olan öğrenciler için ise bir vakit kaybı değil midir sizce? Çocukken yabancı dili konuşabilecekken bunu okul bittikten sonraki sürece itecekler.

10  Artık bilgisayar çağında yaşadığımıza göre kulak aşinalığı kazanmak için yurt dışına gitmeye gerek yok.  Bu proje ile yabancı dil konuşmayı artık okulda öğreneceğiz.  Bu proje ile her öğrenci yabancı bir dili akıcı olarak konuşabilme yeteneği kazanacak.

11

12  Bu projede her okul yabancı ülkedeki başka bir okul ile eşleşecek. Ve bu okullardaki her öğrenci yabancı bir öğrenci ile her öğretmen yabancı bir öğretmen ile eşleşecek.  Dersler gramer ve konuşma olarak iki kategoride işlenecek.  Gramer normal olarak şu anki gibi işlenecek; fakat projemizi ilgilendiren konuşma kategorisi.

13  Eşleşen öğrencilere sistem tarafından bir konu verilecek. Ve tüm bu iletişim internet ortamından sağlanacak.  Verilen konularda öğrenciler kelime oyunları oynayacak tartışmalar yapacak ve yazılar yazacak. Sesli olarak görüşüp telaffuzlarını düzeltecekler.  Konunun verildiği ayın sonunda öğretmen konuşma değerlendirmesini bu çalışmalara bakarak yapacak.

14  Her öğrenciye sistem tarafından verilen bir şifre olacak ve öğrenciler isimlerini kendileri belirleyebilecek.  Sistem içerisindeki tüm konuşmalar kayıt altında olacağından argo sözcüklere ya da projenin istismar edilmesine izin verilmeyecek.

15  Her öğrenciye öğretmeni tarafından bir hedef konacak ve öğrenci gösterdiği uğraşı sistem tarafından görebilecek.  Sistem başında geçirdiği vakit, konuştukları, yazdıkları ve sesleri kayıt altında olacak. Öğretmen bu kayıtlardan yola çıkarak öğrenciye not verecek.

16  Her şeyin kayıt altında oluşunun ortamı sohbet tadından uzaklaştıracağı düşünülse de durum böyle olmayacaktır.  Çünkü öğrenciye verilecek konular günlük hayattan seçilecek konulardır.

17  Karşı taraftaki öğrenci aynı çabayı gösteremeyebilir. Bu durum sizin konuşma eğitiminizi kötü etkileyecektir.  Bunun önlenmesi için böyle bir durumla karşılaştığınızda öğretmeninizle görüşeceksiniz. Ve öğretmeniniz öğrenciyi kendi sisteminde öğrencinin öğretmenine şikayet edecek.

18  Öğrenci hala aynı tutumu sergilemeye devam ederse başka bir öğrenci ile eşleşeceksiniz.  Ve ikinci şikayette karşıdaki öğrencinin not ortalaması düşecek. Çünkü sizin öğretmeninizin karşıdaki öğrenciyi de gözetmeye hakkı olacak.

19  Bu projeden hem ülkemiz öğrencileri hem de yabancı öğrenciler faydalanmış olacak.  Öğrenciler sistemin sunduğu forumlarda kendilerini yabancı dilde ifade edebilecek hatalarını görebilme şansı yakalayacak.  Her okulun ayrı bir grubu ve her sınıfın ayrı bir grubu olacak bu gruplar karşı okullar ile de eşleşecek. Bu gruplarda öğrenciler kendi paylaşımlarını yapabilecekler.

20  Öğrencinin paylaştığı yabancı metinleri ve ses dosyalarını yabancı dilde yorumlayabilecekler.  Tartışma konularında öğrenciler dillerini daha da pratikleştirebilecek.  Öğrenciler bu paylaşımları yaparken özgüven kazanabilecekler ve kendi sınıfının okulunun hatta şehrinin ve hatta ülkesinin eşleştiği yabancı ülke ile iletişim şansı kazanacak

21  Bu öğrencilerin ufkunu açacak bir gelişmedir ve öğrenciler ileride sahip oldukları mesleği başka bir ülkede de yapabilecekler.  Çünkü proje sayesinde dilin gramerini değil, o dili konuşmayı öğrenmiş olacaklar.  Ayrıca proje ile öğrenciler farklı kültürleri de tanımış olacak.

22  Sistem tarafından takip edilen en iyi öğrenciler ödüllendirilecek ve yurt dışında gezi şansı kazanacak.

23  Diyecekler…


"Kolukısa Anadolu Lisesi Öğrenci;Nisa Bağdatlı Öğretmen; Esra Çiftçi." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları