Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Zor insanla başa çıkma yolları

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Zor insanla başa çıkma yolları"— Sunum transkripti:

1 Zor insanla başa çıkma yolları

2 İletişim kurmakta güçlük çeken insanları uzmanlar “zor insanlar” olarak adlandırılıyor.
Tüm zor insanların inatçı, hırslı ve kaprisli oldukları görülüyor. Ancak unutmayın ki, insanları değil ama davranışlarını değiştirmek sizin elinizde Çünkü “zor insan” diye bir şey yok. Zorlayıcı davranışlar var.

3 “Zor İnsanlarla Başa Çıkmak” kitabının yazarı Robert M
“Zor İnsanlarla Başa Çıkmak” kitabının yazarı Robert M. Bramson bazı insanların neden farklı tavırlar sergilediklerini şöyle açıklıyor: Bazı insanlar karşılarındakinin performansını düşürmek ve onların şevkini kırmak için bilerek zor tavırlar sergiler. Bazı zor insanlar sürekli konuşup hiç dinlemez, Bazıları da hep son sözü söylemeyi tercih eder. Kimisi sürekli sizi eleştirir. Bazısı sessiz, bazısı agresif olabilir.

4 Öncelikle kendinizi inceleyin “İnsanlarla etkileşiminizi değiştirmeden önce asıl değiştirmeniz gereken insanlara nasıl tepki gösterdiğinizdir” Kendi davranışınızı irdeleyin!!!

5 Sizi rahatsız eden şeyi erkenden söylemeyi ihmal edip durumun büyümesine neden yaratmış olabilir misiniz? Unutmayın; kendi davranışlarınıza bakmadan karşınızdakini değerlendirirseniz, zaten sorunu kesinlikle o kişide bulursunuz. Bu da doğru bir teşhis olmaz ve yanlış tepkilere neden olur.

6 Bakış açınızı değiştirmeyi deneyin Genelde ‘zor’ olarak nitelendirdiğimiz, bizi sinirlendiren insanlar; aslında bizim istediklerimizden farklı talepleri olan veya bir takım olaylara bizden farklı bakan insanlardır.

7 Burada her insanın farklı olduğunu,
İki çok yakın arkadaşın tamamen farklı bakış açılarına sahip olabileceğini, Doğru iletişim kurmak adına; hem başkalarının fikirlerine –size ters gelse de- saygı duymanız, hem de kendi fikirlerinizi diretmek yerine farklı bakış açılarına açık olmanız iyi olacaktır.

8 Yaklaşımınızı belirleyin Öncelikle bir tartışma, bir sorun yaşadığınız kişi eğer eşiniz veya dostunuz gibi gerçek bir yakınınızsa, bu sorunun mutlaka konuşulması ve paylaşılması gerekiyordur.

9 Konuşmaya samimi bir şekilde başlayın Eğer karşınızdaki kişi alıngan ve aşırı duygusal ise, onun hislerini incitmemek adına, konuşmanıza samimi bir şekilde başlamanız rahatlatıcı olacaktır.

10 Örneğin bir arkadaşınızla konuşacağınız konunun onu kırabileceğini düşünüyorsanız konuşmanıza “Sana ve dostluğumuza ne kadar çok önem verdiğimi biliyorsun. Bu yüzden sana her şeyi çok açıkça söyleyeceğim” gibi cümlelerle başlayabilirsiniz.

11 Kişiden değil, davranıştan bahsedin Kişiyle davranışı birbirinden ayırmak hepimizin öğrenmesi ve her daim uygulaması gereken bir durum aslında… Şöyle düşünün: aslında biriyle zıtlaşmanız veya yüzleşmeniz aynı bir çocuğa disiplin sağlamanız gibi olmalı. Yani nasıl ki bir çocuğa “Sen kötüsün” demek yerine “Bu kötü bir davranış” diyorsanız; bu tutumu aynen tüm tartışmalarınızda, herkese uygulamalısınız.

12 Sizi nelerin rahatsız ettiğini örnek verin Az önce bahsettiğimiz gibi kişinin karakterine uygun saptamalar yapmak yerine, onda sizi rahatsız eden davranışı bulun ve bunu örneklerle anlatın. Mesela üzerinizdeki kıyafetle alay eden bir arkadaşınıza “sen kendini ne zannediyorsun?” gibi ifadelerle çıkışmak yerine “bazen söylediğin şeyler kırıcı olabiliyor; örneğin geçen gün kıyafetimle ilgili ettiğin alay…” şeklinde konuşun.

13 Görüşlerini talep edin Konuştuğunuz konuya dair karşınızdaki kişinin görüşlerini de almayı ihmal etmeyin. Çünkü bu durum sizin konuşmanızın bir konferans havasından çıkmasını; daha samimi ve paylaşımcı bir sohbet olmasını sağlayacaktır. Fikrinizi anlattıktan sonra “Sen bu konuda ne düşünüyorsun?” veya “Sen de aynı şekilde hissediyor musun?” gibi ifadeler kullanın.

14 Kelimeler tek başına yeterli değil Yazar Kimberly Alyn “Sinir Bozucu İnsanlarla Nasıl Baş Etmeli?” adlı kitabında, iletişimin sadece yüzde 7’sini seçtiğiniz kelimelerin oluşturduğunu; kalan kısmın ise ses, ifade ve vücut dilinden meydana geldiğini söylüyor. Dolayısıyla vücut dilini kullanmayı ve doğru iletişim kurallarını bilmek gerekiyor.

15 Farklı yaklaşım yöntemleri deneyin Her zaman karşınızdaki kişiye direk ifadelerde bulunmanız işi kolaylaştırmayabilir. Mesela esprili ifadeler bazen oldukça etkili olabilir. Sizin psikologunuzmuş gibi davranan ve size sürekli öğütler veren arkadaşınız üzerinden bir örnek verelim. Yine size uzun uzun psikolog konuşmaları yapmaya başladığında, ona “Şu koltuğa uzanayım da çocukluğuma inelim bari” şeklinde esprili ama göndermeler yapan yanıtlar vererek hem mesajınızı iletmiş olur, hem de bunu karşınızdakini kırmadan yapmış olursunuz.


"Zor insanla başa çıkma yolları" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları