Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

İLKÖĞRETİM KURUMLARI STANDARTLARI YAZILIMI

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "İLKÖĞRETİM KURUMLARI STANDARTLARI YAZILIMI"— Sunum transkripti:

1 İLKÖĞRETİM KURUMLARI STANDARTLARI YAZILIMI
“ÇOCUKLARLA ÇOCUKLAR İÇİN”

2 TEKNİK BİLGİLER Veri girişi, internet ortamında geliştirilen veri toplama araçları aracılığı ile yapılacaktır. Bu çalışma kapsamında, her okul evren olarak ele alınmıştır. Bu nedenle, her okul için öğrenci ve velilerden sisteme giriş yapacak örneklem grupları seçilecektir. Tüm kadrolu öğretmen ve yöneticilerin hepsi sisteme giriş yapacaklardır. Ücret karşılığı derse giren öğretmenlerin sisteme giriş yapmaları için çalışmalar devam etmektedir.

3 I. ÖĞRENCİLER 4-8. sınıf öğrencilerinden sistemin belirleyeceği sayıda öğrenci sisteme giriş yapacaktır. Hangi öğrencilerin sisteme giriş yapacağı okul yöneticisinin görebileceği bir sayfada otomatik olarak görünecektir. Veri girecek öğrenci listesi her yıl Şubat ayı sonunda sistem tarafından oluşturulacaktır. Bu yüzden Şubattan önce öğrenci ve velilerin bilgilerinin e-okulda güncel olması gerekmektedir. Bu sayfada güncel olmayan bilgiler eksik olarak çıkacaktır.

4 ÖRNEKLEM HACİMLERİNDE DEĞİŞEN ORAN
Örneklem formülü evrenin sayıca fazla olduğu durumda oransal olarak azalma, evrenin sayıca az olduğu durumda ise artma göstermektedir. 30 öğrenci ve daha az durumlarda hepsi sisteme dahil edilir. ÖĞRENCİ SAYISI 2000 ve üzeri 1500 1000 500 400 300 200 100 30 Oran % % % % % % % 30

5 I. ÖĞRENCİLER Örneklem sayısı, okulların öğrenci sayılarına bağlı olarak kullanılacak olan formülle hesaplanacağından, her okul için aynı sayıda katılımcı olması beklenmemelidir. Öğrenciler kendi TC kimlik numarası ve öğrenci no’su ile sisteme giriş yapacaklardır.

6 I. ÖĞRENCİLER Öğrenciler sadece algısal yarar ölçeğini dolduracaktır.
Öğrenciler sadece kendi okullarında sınıf rehber öğretmeni gözetiminde sisteme giriş yapabileceklerdir.

7 II. VELİLER Veri girişi yapacak veli listesi sistem tarafından Şubat ayı sonunda oluşturulacaktır. E-okulda veli bilgilerinde eksiklik var ise bu listedeki bilgiler de eksik görülecektir.

8 II. VELİLER Bir veli iki çocuğu için ayrı ayrı seçilebilir. Bu durumda her iki çocuğu için de algı yarar düzeyi anketini dolduracaktır. Örnek: Hasan Bey hem 4-A sınıfındaki bir çocuğu hem de 7-C sınıfındaki diğer bir çocuğunun velisi olarak bilgi dolduracaktır.

9 II. VELİLER Veliler de 1-8. sınıfta öğrencisi olanlardan seçilecektir.
Veliler sisteme giriş yaparken kendi TC kimlik no’su ve öğrencinin okul numarasını kullanarak sisteme giriş yapacaklardır. Veliler sadece algısal yarar ölçeğini dolduracaktır.

10 II. VELİLER Veliler evlerinde, evlerinde bilgisayar yok ise okullarda sisteme giriş yapabileceklerdir. Okula ulaşma imkanı olmayan velilere algısal yarar ölçeği soruları anket tarzı dokümana çevrilecektir ve üzerinde çocuğun okul numarası ve velinin TC kimlik numarası yazılarak evlerine gönderilerek bilgi alınacaktır. Alınan bilgiler sonrasında sınıf/şube rehber öğretmen tarafından sisteme giriş yapılacaktır. Bu formlar bir dosyada iki yıl süre ile muhafaza edilecektir.

11 III. ÖĞRETMENLER Tüm ilköğretim okullarında görev yapan kadrolu öğretmenler sisteme giriş yapacaklardır. Öğretmenler sistemde sadece algısal yarar ölçeğini dolduracaktır. Öğretmenler sisteme MEBBİS şifresini kullanarak giriş yapacaklardır. Öğretmenler sorumlu oldukları sınıftaki öğrencilerin sisteme veri girişleri yapmalarından sorumludurlar.

12 IV. OKUL YÖNETİCİLERİ Okullardaki tüm yöneticiler sisteme giriş yaparak algısal yarar ölçeklerini dolduracaktır. Okul müdürü ya da vekili her eğitim öğretim yılında 2 dönemde okulun mevcut durumunu sisteme girecektir. Mevcut durum verileri kurum şifresi kullanılarak girilecektir. Yöneticilerin dolduracakları algısal yarar ölçeklerinde ise kendi ilsis şifreleri kullanılacaktır.

13 IV. OKUL YÖNETİCİLERİ Algısal yarar ölçekleri ise eğitim öğretim yılı sonunda 1 Mart- 30 Nisan tarihleri içerisinde bir kez doldurulacaktır. Bu zaman kesin olarak mevzuatla duyurulacaktır. Algısal yarar ölçekleri (öğrenci, veli, öğretmen, yönetici) bir kez kayıt edildikten sonra değiştirilemeyecektir.

14 TEŞEKKÜRLER… “ÇOCUKLARLA ÇOCUKLAR İÇİN”


"İLKÖĞRETİM KURUMLARI STANDARTLARI YAZILIMI" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları