Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

T.C. ANKARA ÜNİVERSİTESİ İLAHİYAT FAKÜLTESİ İLKÖĞRETİM DİN KÜLTÜRÜ ve AHLAK BİLGİSİ ÖĞRETMENLİĞİ ÖĞRETİM TEKNOLOJİLERİ ve MATERYAL GELİŞTİRME DERSİ FİNAL.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "T.C. ANKARA ÜNİVERSİTESİ İLAHİYAT FAKÜLTESİ İLKÖĞRETİM DİN KÜLTÜRÜ ve AHLAK BİLGİSİ ÖĞRETMENLİĞİ ÖĞRETİM TEKNOLOJİLERİ ve MATERYAL GELİŞTİRME DERSİ FİNAL."— Sunum transkripti:

1 T.C. ANKARA ÜNİVERSİTESİ İLAHİYAT FAKÜLTESİ İLKÖĞRETİM DİN KÜLTÜRÜ ve AHLAK BİLGİSİ ÖĞRETMENLİĞİ ÖĞRETİM TEKNOLOJİLERİ ve MATERYAL GELİŞTİRME DERSİ FİNAL ÖDEVİ DANIŞMAN Dr. NURULLAH ALTAŞ Ankara,2003

2 ANKARA Ü. İLAHİYAT FAKÜLTESİ ÖĞRETİM VE MATERYAL GELİŞTİRME DERSİ ÖĞRETİM PAKETİ A.Ü. İ.F.

3

4 HZ.MUHAMMED’İ TANIYALIM A.Ü. İ.F.

5 00071004 NİLÜFER ULUSOY 00071029 HÜLYA ALPTEKİN 00071043 İSMİNUR GÜLEÇ 00071050 RUKİYE KARA A.Ü. İ.F.

6 ÜNİTE KONULARI ÜNİTE KONULARI 1.Hz.Muhammed’in Doğduğu Çevreyi Tanıyalım 1.Hz.Muhammed’in Doğduğu Çevreyi Tanıyalım 2.Hz.Muhammed’in Aile Büyüklerini Tanıyalım 2.Hz.Muhammed’in Aile Büyüklerini Tanıyalım 3.Hz.Muhammed’in Çocukluk Ve Gençlik Yılları 3.Hz.Muhammed’in Çocukluk Ve Gençlik Yılları 3.1.Çocukluk Hayatı 3.1.Çocukluk Hayatı 3.2.Gençlik Hayatı 3.2.Gençlik Hayatı 4.Hz.Muhammed’in Çocukluk ve Gençlik Yıllarındaki Erdemli Davranışlarını Öğrenelim 4.Hz.Muhammed’in Çocukluk ve Gençlik Yıllarındaki Erdemli Davranışlarını Öğrenelim 4.1.Hz.Muhammed Aile Büyüklerini Sever Ve Sayardı 4.1.Hz.Muhammed Aile Büyüklerini Sever Ve Sayardı A.Ü. İ.F.

7 4.2.Hz.Muhammed Dürüst ve Güvenilirdi 4.2.Hz.Muhammed Dürüst ve Güvenilirdi 4.3.Hz.Muhammed Çalışmayı ve Yardımlaşmayı Severdi 4.3.Hz.Muhammed Çalışmayı ve Yardımlaşmayı Severdi 4.4.Hz.Muhammed Kötü Davranışlardan Kaçınırdı 4.4.Hz.Muhammed Kötü Davranışlardan Kaçınırdı 4.5.Hz.Muhammed Haksızlıklara Güzel Bir Tavırla Karşı Çıkardı 4.5.Hz.Muhammed Haksızlıklara Güzel Bir Tavırla Karşı Çıkardı 4.6.Hz.Muhammed Arkadaşlarıyla İyi Geçinirdi 4.6.Hz.Muhammed Arkadaşlarıyla İyi Geçinirdi 4.7.Hz.Muhammed Doğayı ve İnsanları Severdi 4.7.Hz.Muhammed Doğayı ve İnsanları Severdi 5.Kevser Suresini Ezberleyelim ve Anlamını Öğrenelim 5.Kevser Suresini Ezberleyelim ve Anlamını Öğrenelim A.Ü. İ.F.

8 HEDEF VE DAVRANIŞLAR HEDEF VE DAVRANIŞLAR 1.HZ.MUHAMMED’İN DOĞDUĞU ÇEVREYİ TANIYALIM HEDEF 1.Hz.Muhammed’in doğduğu çevrenin bazı temel özelliklerini açıklayabilme DAVRANIŞLAR 1.Hz.Muhammed’in doğduğu çevrenin bazı dini ve sosyal özelliklerini özetler. A.Ü. İ.F.

9 1.Hz. Muhammed’in Doğduğu Çevreyi Tanıyalım

10 Peygamberimizin yaşadığı yer hakkında ne biliyorsun? Ailenden hiç oraya giden oldu mu? A.Ü. İ.F.

11

12 2.HZ.MUHAMMED’İN AİLE BÜYÜKLERİNİ TANIYALIM 2.HZ.MUHAMMED’İN AİLE BÜYÜKLERİNİ TANIYALIM HEDEF 2:Hz.Muhammed’in aile büyüklerinden bazılarını tanıyabilme. DAVRANIŞLAR HEDEF 2:Hz.Muhammed’in aile büyüklerinden bazılarını tanıyabilme. DAVRANIŞLAR 1.Hz.Muhammed’in aile büyüklerinden bir kısmının ismini belirtir. 1.Hz.Muhammed’in aile büyüklerinden bir kısmının ismini belirtir. A.Ü. İ.F.

13 HZ.MUHAMMED’İN AİLE BÜYÜKLERİNİ TANIYALIM A.Ü. İ.F.

14 HZ.MUHAMMED’İN ÇOCUKLUK VE GENÇLİK YILLARI HEDEF 3.Hz.Muhammed’in çocukluk ve gençlik yılları ile ilgili sıralama bilgisi. DAVRANIŞLAR 1.Hz.Muhammed’in çocukluk yıllarındaki temel olayları sıralar. 2.Hz.Muhammed’in gençlik yıllarındaki temel olayları sıralar. A.Ü. İ.F.

15 Hz. Muhammed Doğdu Süt Anneye verildi Annesinin Yanına döndü i Dedesinin Yanında kaldı Dedesi vefat etti Ebu Talib ‘in Yanında kaldı Ticaretle uğraştı Hz. Hatice İle evlendi Annesi vefat etti Hz.Muhammed’in Çocukluk ve Gençlik Yıllarını Öğrenelim A.Ü. İ.F.

16 Annesidir Amine Nur yağdı can evine Gördü tatlı rüyalar İmrendi gök zemine. Bastı altı yaşına Kaldı tek başına İnci gibi annesiz Üzüntüler boşuna Kırk yaşına gelince Peygamberlik verildi Allah birdir deyince Putlar yere serildi A.Ü. İ.F.

17 4.HZ.MUHAMMED’İN ÇOCUKLUK VE GENÇLİK YILLARINDAKİ ERDEMLİ DAVRANIŞLARINI ÖĞRENELİM 4.HZ.MUHAMMED’İN ÇOCUKLUK VE GENÇLİK YILLARINDAKİ ERDEMLİ DAVRANIŞLARINI ÖĞRENELİM HEDEF 4.Bir çocuk ve bir genç olarak Hz.Muhammed’in ne kadar erdemli bir kişiliğe sahip olduğunun farkında oluş. HEDEF 4.Bir çocuk ve bir genç olarak Hz.Muhammed’in ne kadar erdemli bir kişiliğe sahip olduğunun farkında oluş. A.Ü. İ.F.

18 DAVRANIŞLAR 1.Hz.Muhammed’in aile büyüklerini sevdiğini ve saydığını idrak eder. 2.Hz.Muhammed’in dürüst ve güvenilir bir insan olduğunun farkındadır. 3.Hz.Muhammed’in çalışmaya ve yardımlaşmaya verdiği öneme dikkat eder. 4.Hz.Muhammed’in yalancılık, kıskançlık, dedikoduculuk vb. kötü davranışlar hakkındaki öğütlerine kulak verir. A.Ü. İ.F.

19 5.Hz.Muhammed’in haksızlıklara güzel bir tavırla karşı çıktığının farkındadır. 6.Hz.Muhammed’in arkadaşlarıyla iyi geçinmesine karşı duyarlıdır. 7.Hz.Muhammed’in doğa ve insan sevgisine heves eder. 8.Hz.Muhammed’in çocukluk ve gençlik yıllarındaki erdemli davranışları hakkındaki duygularını ifade eder. A.Ü. İ.F.

20 Hz.Peygamber kendisine sadece bir hafta süt vermiş olan Süveybe Hanım’a sürekli yiyecek, giyecek yollamış, halini sormuş, ölünceye kadar onunla ilgilenmiştir. Hz.Peygamber kendisine sadece bir hafta süt vermiş olan Süveybe Hanım’a sürekli yiyecek, giyecek yollamış, halini sormuş, ölünceye kadar onunla ilgilenmiştir. HZ.MUHAMMED AİLE BÜYÜKLERİNİ SEVER VE SAYARDI A.Ü. İ.F.

21

22 Sence resimdeki baba oğluna ne öğüt veriyor? - Sen ailene nasıl davranıyorsun ?

23 4.2.HZ.MUHAMMED DÜRÜST VE GÜVENİLİRDİ A.Ü. İ.F.

24 PEYGAMBERİMİZ GÜVENİLİRDİ Hz.Muhammed bir gün “Ey Kureyş!Şu dağların arkasında size karşı hazırlanan bir ordu var desem, bana inanır mısınız?” diye sormuştu. Sizce Kureyşliler bu soruya ne cevap vermiş olabilir? A.Ü. İ.F.

25 Hepsi birden:”Evet, çünkü senden hiç yalan söz işitmedik.” diyerek onun doğruluğunu onaylamıştı. Dağın arkasını görmediği halde insanların Peygamberimizin sözüne inanmasını sağlayan nedir? A.Ü. İ.F.

26 4.3 Hz.Muhammed Çalışmayı ve Yardımlaşmayı Severdi A.Ü. İ.F.

27 ANNE YAA!! Hep biz çalışıyoz, öğretmenler kazanıyo.Bari biraz torpil yapsalar… A.Ü. İ.F.

28

29

30

31 Bildiğin başka kötü davranış var mı? Dedi kodu Yalan KibirHırsızlık Kıskançlık İftira HZ.MUHAMMED KÖTÜ DAVRANIŞLARDAN KAÇINIRDI A.Ü. İ.F.

32 Yemin olsun! Sizin için Allah’ı ve ahiret gününü arzu edenler ve Allah’ı çok ananlar için, Allah’ın Peygamberinde pek güzel bir örnek vardır. AHZAB-21 A.Ü. İ.F.

33 -Müslüman, Müslümanın kardeşidir.Ona ihanet etmez; onu yalanlamaz, onu yardımsız bırakmaz. Bir Müslümanın diğer Müslümana; a)Kanı b)Namusu c)Malı HARAMDIR PEYGAMBERİMİZ DİYOR Kİ : A.Ü. İ.F.

34 HZ.MUHAMMED HAKSIZLIKLARA GÜZEL BİR TAVIRLA KARŞI ÇIKARDI Öfkeye karşı en iyi cevap susmaktır. A.Ü. İ.F.

35 Peygamberimiz insanları uyarırken bile Onları küçük düşürecek söz ve Davranışlardan kaçınırdı. YA SEN! A.Ü. İ.F.

36 Kötülüğün cezası da onun gibi kötülüktür.Fakat her kim bağışlar da uzlaşırsa, artık onun mükafatı Allah’a kalmıştır.Şüphesiz O zalimleri sevmez. ŞURA-40 A.Ü. İ.F.

37 BU AYET SİZE NE DÜŞÜNDÜRÜYOR? A.Ü. İ.F.

38 4.6.Hz.Muhammed Arkadaşlarıyla İyi Geçinirdi - Arkadaşlarının değerini nasıl ölçersin?

39 Dostunuzu dış görünümüne göre mi seçersiniz? YOKSA.......... A.Ü. İ.F.

40 Arkadaşlarımla olan ilişkilerimde Hz.Muhammed’in gösterdiği özene dikkat ediyorum. Hz.Peygamberi örnek aldığını arkadaşlarına hangi davranışlarla gösteriyorsun? A.Ü. İ.F.

41 4.7.Hz.Muhammed Doğayı ve İnsanları Severdi A.Ü. İ.F.

42 Peygamberimiz de hayvanları sever ve çobanlık yapardı. A.Ü. İ.F.

43 Peygamberimiz (s.a.v.) bayram namazından evine dönüyordu.Sokakta çocukların neşeli neşeli oynadığını fakat içlerinden birinin bir köşeye çekilip için için ağladığını gördü.Ona ağlamasının sebebini sordu.O da: -Herkesin babası var, onlara bayramlık aldı.Benimse kimsem yok, diye cevap verdi. Peygamberimiz minik yetimi elinden tutup Medine çarşısına götürdü.Ona istediklerini aldı.Zavallı yavrunun içi içine sığmıyordu.Az önce ağlayan minik Zeyd şimdi gülüyor, arkadaşlarıyla oynayıp, bayramı yaşıyordu. PEYGAMBERİN ÇOCUK SEVGİSİ A.Ü. İ.F.

44 ALİ: Benim babamın kocaman eli var.Senin babanı döver!!! AHMET: Sen öyle san akıllım... Benim babamın da sevgi dolu kocaman bir yüreği var. A.Ü. İ.F.

45 Merhamet etmeyene merhamet edilmez.

46 Yıllar yılı oldu özledik seni Gönlümüzün baharı, gülü Muhammed Bütün dualarımızda diledik seni Gönlümün sultanı, gülü Muhammed Umut yolcusunun umudu sende İman kapısının kilidi sende Dünya-ahiretin tapusu sende Gönlümün hasreti, gülü Muhammed A.Ü. İ.F.

47 Şöyle buyurdu ALLAH.BİZ SANA KEVSER VERDİK BU müjdeyle dünyaya inen RAHMET’e erdik. KEVSER; şandır, şereftir, ilimdir, harekettir, Fazilettir, feyzdir, bolluktur, berekettir “Namazı kıl, kurban kes, şükret” buyurmuş RABBİM Namaz RABB’A ibadet, kurban yakınlık demek Şükredip, niyaz edip, secde en güzel emek Yüce RABB’ın hitabı “BİZ SANA KEVSER VERDİK” HAKKA şükürler olsun, nimetlerine erdik. A.Ü. İ.F.

48 1) Peygamberimiz (s.a.v) kaç tarihinde dünyaya gelmiştir ? A) 510 B) 630 C) 571 D)1453 2) Peygamberimizin süt annesinin adı nedir? A)AmineB)AyşeC)ZeynepD)Halime 3)Peygamberimiz Mekke’den nereye hicret etti? A)MedineB)ŞamC)HicazD)Irak 4)Hz.Muhammed’e herkesin güven duygusunu kazanmasından dolayı ……………….. İsmi verilmiştir? MİNİ TEST A.Ü. İ.F.


"T.C. ANKARA ÜNİVERSİTESİ İLAHİYAT FAKÜLTESİ İLKÖĞRETİM DİN KÜLTÜRÜ ve AHLAK BİLGİSİ ÖĞRETMENLİĞİ ÖĞRETİM TEKNOLOJİLERİ ve MATERYAL GELİŞTİRME DERSİ FİNAL." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları