Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Bilgi Teknolojisinin Temel Kavramları

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Bilgi Teknolojisinin Temel Kavramları"— Sunum transkripti:

1 Bilgi Teknolojisinin Temel Kavramları
Güvenlik, Telif Hakları ve Hukuk

2 Güvenlik Güvenlik Dosyaların taşınabilir kayıt ortamlarına yedeklenmesi Elektrik kesintisinde veri kaybı Dosyaların dışarıdan erişilmesinin engellenmesi Gizlilik Hakkı Bilgisayarın korunması ve şifrelenmesi

3 Güvenlik Teknolojinin gelişmesiyle yeni bir tehlike, bilgi güvenliği.
Bilginin kaybolma riski çalınma riski kadar önemlidir. Güvenlik programları belli bir noktaya kadar güvenliği sağlarlar. Ancak tam bir güvenlikten söz etmek mümkün değildir.

4 Yedekleme Bilgisayar donanım ve bilgi kaybı sorunlarına karşı bilgilerimizi yedeklemeliyiz. Bilgilerin önemine ve üzerindeki değişiklik sıklığına göre belirli aralıklarla yedekler güncellenmeli. CD, DVD, taşınabilir kayıt ortamlarına yedek alınabilir.

5 Elektrik Kesintileri Üzerinde çalıştığımız ve henüz kayıt yapmadığımız bilgilerimiz güvende değildir. Elektrik kesintileri ve dalgalanmaları dosyalara, yazılımlara ve bilgisayar donanımına zarar verebilmektedir. Kesintisiz güç kaynakları (UPS) sınırlı bir süre bilgisayara güç beslemesi yapar. Kaliteli UPS’ler aynı zamanda elektrik dalgalanmalarına karşı da güvenlik sağlar. Dizüstü bilgisayarlar bu açıdan avantajlıdır.

6 Erişimin Engellenmesi
Güvenlik duvarı izinsiz erişimleri engellemek için en üst seviyede önlemdir. Anti virüs programları. Önemli bilgilerin ağ ve internet üzerinde paylaşıma açılmaması.

7 Gizlilik Hakkı Bilgilerin gizliliği kanunla korunmaktadır.
Ağır cezalar getirilmiştir. Başkalarına ait bilgilerin ele geçirilmesi, farklı alanlarda kullanılması veya üçüncü şahıslara verilmesi cezai yaptırımları içermektedir. Bilgi hırsızları özellikle internet bankacılığı ve kredi kartı bilgilerini hedef almaktadır. Kişisel bilgilerin internet ortamına verilmemeli, banka ve kredi kartı bilgilerinin her sitede kullanılmamasına dikkat edilmelidir.

8 Korunma ve Şifreleme Dosyaların, kendi programlarınca şifrelenmesi
Dosya ve klasörlerin özel programlarla şifrelenmesi İşletim sistemi kullanıcısının ve dosyalarının şifrelenmesi Bilgisayarın açılışında bios’tan şifrelenmesi

9 Telif Hakkı

10 Telif Hakkı Buluş sahibinin buluş konusu ürününü belirli bir süre üretme, kullanma, satma veya ithal etme hakkıdır. Bu hakkı gösteren belgeye patent denir. Telif yasalarının amacı, buluş yapmayı, yenilikleri ve yaratıcı fikri faaliyetleri teşvik etmek için gerekli olan korumayı ve buluşlarla elde edilen teknik çözümlerin sanayide uygulanmasını sağlamaktır.

11 Yazılım, Telif Hakkı ve Kopyalama
Bilgisayar yazılımları da telif hakları kapsamına girer. 4110 sayılı Yasa’yla 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu (FSEK), Türk Ceza Kanun (TCK), Türk Ticaret Kanunu (TTK) ve Markaların Korunması Hakkında Kanun Hükmünde Kararname hükümleri gereğince «Korsan yazılım kullanılması, kopyalanması, sanal ya da gerçek ortamda dağıtılması veya satışa sunulması» suçtur, cezası vardır. Ücretsiz ve Kamuya açık yazılımlar bu kapsam dışındadır.

12 Verilerin Kanunla Korunması
Türk Ceza Kanunu’nun 525. maddesinin (d) bendinde kişisel bilgilerin korunması hakkında gerekli bilgiler verilmiş olup bilgisayarımızda bulunan özel bilgilerimizin başkaları tarafından kopyalanması, silinmesi veya bozulması durumunda bu işlemi yapan kişilere cezai işlemlerin uygulanacağı belirtilmiştir.


"Bilgi Teknolojisinin Temel Kavramları" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları